logo Silvarium tisk
Autor: Barbora Mocová
Rubrika: Rakovnicko

Zbečno - Novým vedoucím Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko se stal Petr Hůla. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko tedy oslaví třicet let od svého založení pod vedením nového ředitele. "Rádi bychom za pomoci evropských fondů během pěti, šesti let vybudovali moderní návštěvnické středisko. Velkým plánem do budoucnosti je potom přeměna části chráněné krajinné oblasti na národní park," řekl ředitel Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.

Rozhovor:

* Jaké služby by mělo moderní návštěvnické středisko poskytovat?

Moderní návštěvnické středisko bude schopné informovat o nabídkách ubytovaní, turistických cestách, možnostech sportovního a kulturního vyžití v oblasti, ale třeba i objednat průvodce. Ve středisku by byla umístěna také stálá výstava o zdejší přírodě. Není ještě jisté, zda turistické centrum vznikne přestavbou Informačně-vzdělávacího střediska Budy, to už dnes nevyhovuje, nebo na jiném místě, které bychom pro tento účel koupili. Na jeho provozu bychom se chtěli podílet se Středočeským krajem a Svazkem měst a obcí Rakovnicka. V úřadu Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko ve Zbečně, kam jsme se přestěhovali koncem minulého roku, plánujeme otevřít minigalerii. Věřím, že by se první výstava mohla objevit již v dubnu.

* Chcete také z části oblasti vytvořit národní park. Neplánujete v této lokalitě turismus spíše omezit?

Je vždy trochu problém - ukázat turistům to nejhezčí, a přitom neponičit přírodu. Ochranu přírody si ale všichni platíme ze svých daní, a tak lesy rozhodně veřejnosti neuzavřeme. Záleží hodně na kázni návštěvníků. Nacházíme odpadky podél cest nebo zničené vybavení naučných stezek. Problémy máme s naprostou bezohledností a skoro nepostižitelností vyznavačů divokých jízd přírodou na terénních motorkách a čtyřkolkách. Černé skládky se vyskytují pouze ojediněle. Potřebovali bychom však několik milionů k vyčištění lomu na Hrobcích, který byl zavezen ještě za totality.

* Kdy by asi mohl národní park vzniknout? Změní se nějak pravidla chování v lese?

Zatím se vůbec nedá říct konkrétní termín, je to dlouhodobá záležitost. Často už teď slýchám otázku, zda je v národním parku možné sbírat houby. Stanoveno je, že se nesmí sbírat rostliny kromě lesních plodů, to znamená, že houby, maliny, ostružiny, borůvky a další se sbírat mohou, pokud nejsou na seznamu zvlášť chráněných druhů. To ale platí i ve volné krajině.

* Na Rakovnicku se také těží například písek. Ohrožuje těžba CHKO?

Zatím ne. Potenciálním nebezpečím do budoucna by mohla být snaha o otevření ložiska keramických jílů u Broum, které jsou v blízkosti I. zóny CHKO a přírodní rezervace Týřov. Leží navíc v povodí Oupořského potoka se vzácnými vodními živočichy.

* Mohlo by v chráněné oblasti dojít i k zastavění některých volných ploch?

Zamezení zástavby volné krajiny vyplývá ze zákona i dalších dokumentů chráněné krajinné oblasti. Tlak na výstavbu rodinných domků a rozšiřování obcí očekáváme hlavně ve východní části území, směrem k Praze. Zatím se tomu díky legislativě úspěšně bráníme.

* Jaký dárek chystáte k třicetinám chráněné krajinné oblasti?

Žádné bombastické oslavy neplánujeme. Chystáme k výročí vydat publikaci právě o třiceti letech činnosti naší chráněné krajinné oblasti, která mapuje nejdůležitější momenty CHKO a její správy rok po roce. Připravuje se také další průvodce k naučným stezkám.

* V čem spočívá výjimečnost křivoklátských lesů? Jak se ji snažíte zachovat?

Křivoklátské lesy jsou jedinečné svou rozmanitostí, na ni má velký vliv rozdílná členitost terénu. U toku Berounky se rozkládají kaňony, jinde se tyčí kopce. Zachovalosti území pomohlo také to, že ve středověku sloužily zdejší lesy jako místa pro hony českých králů a knížat a tím byly chráněny již tehdy. Na Křivoklátsku můžeme vidět přes 1800 druhů rostlin, což jsou dvě třetiny všech druhů rostlin v Čechách. Roste zde přes osmdesát druhů stromů a keřů. Právě na zachování mnohodruhovosti lesa budeme pracovat třeba s jejich vlastníky, tím hlavním jsou Lesy České republiky. Na únor si domlouvám schůzku s jejich ředitelem Jiřím Novákem.

* Petr Hůla Ředitel Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Narodil se 18. března 1961. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze absolvoval obor hydrogeologie a inženýrské geologie. Poté zde získal doktorát v oboru inženýrská geologie. Absolvoval také řadu odborných seminářů a kurů v České republice i zahraničí. V roce 2005 až 2007 pracoval jako vedoucí Správy CHKO Český kras, od 1990 do 2005 byl zástupcem vedoucího Správy CHKO Křivoklátsko.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě