Přihlásit

Řešení lesní kalamity? Vláda jen zbrkle hasí požár, zlobí ekology (denik.cz)

Výsledky návštěvy vlády na Olomoucku ekology neuspokojily. Podle nich lesy pouhý zákaz vstupu a více lidí pro odklízení klád nezachrání. Kabinet kritizují za ukvapené, nepromyšlené kroky a prosazují změnu legislativy.

Členové vlády na návštěvě Olomouckého kraje včera v podvečer s občany diskutovali mimo jiné o řešení kritické situace v lesích. „Teď čelíme kůrovcové kalamitě, o které někteří odborníci říkají, že je největší za tisíc let. Někteří vědci říkají, že do dvaceti let nezůstane jediný smrk do 500 metrů nad mořem," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dodal, že krizi měli řešit už jeho předchůdci před 15 lety. Recept na dlouhodobé a systémové změny však nepředstavil.

Práce chvatná, málo platná. Oblíbené heslo vlády o tom, že makáme, by nemělo vést ke zmatečným krokům, které podřežou snahu o šetrné lesnictví," uvedl Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy. Snahu ministerstva zemědělství nadále legislativně prosazovat v českých lesích smrk pak označil za špatný vtip.

V lesích poblíž Svatého Kopečku ministr zemědělství Jiří Milek a ministr životního prostředí Richard Brabec probírali i nedostatek lidí pro odklízení kůrovcové kalamity. Milek přislíbil urychlení pracovních víz pro nové pracovníky z Ukrajiny. Premiér Andrej Babiš také opakovaně jako řešení zmiňuje pořízení vagónů na odvoz vykácených stromů do zahraničí, více těžké techniky a feromonových lapačů. Podle ekologů to však nejsou skutečná řešení.

Zástupci Asociace českých nábytkářů minulý týden ve Sněmovně uvedli, že se do země se i v době vynucené rekordní těžby absurdně dováží dřevo splňující podmínky hospodaření FSC, protože ho je v České republice nedostatek. Státní lesy totiž odmítají na certifikaci přistoupit. Pokud se situace nezmění, mohou být podle nábytkářů ohroženy až dva tisíce pracovních míst a 920 milionů korun výnosu.

Právě certifikace FSC by podle ekologů mohla výrazně prospět také ohroženým částem Olomoucka, kde po nynějším kalamitním průběhu rozpadu lesa hrozí další vylidňování venkova, především na Šternbersku. Šetrné hospodaření v lesích podle loňského průzkumu Akademie věd ČR podporuje i domácí veřejnost.

Ekologové spolu s vědci předali kabinetu minulý týden návrhy, které obsahují dlouhodobou lesní koncepci. Varovali, že technicistním řešením dopadů zároveň může vzniknout ještě větší problém, až bude jednou nutné mýtit nyní „často narychlo a neuváženě vysazované" smrkové lesy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more
LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

Lesnictví

Doplněno o reakci Hnutí Duha 9. 11. Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) se v tiskové zprávě ze dne 8. 11. 2018 důrazně ohradila vůči iniciativě Hnutí Duha...

Read more
Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Aktualizováno o přehled nabídek. Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023...

Read more
Škody po orkánu v Itálii zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví

Škody po orkánu v Itálii zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví

Lesnictví

Bouře, které se minulý týden přehnaly Itálií, zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví. Vyplývá to z prohlášení zemědělského svazu Coldiretti. Podle guvernéra Benátska napáchaly silný...

Read more

7°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 90%

Vítr: 19.31 km/h

  • 14 Lis 2018 9°C 3°C
  • 15 Lis 2018 8°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby