Přihlásit

Řešení lesní kalamity? Vláda jen zbrkle hasí požár, zlobí ekology (denik.cz)

Výsledky návštěvy vlády na Olomoucku ekology neuspokojily. Podle nich lesy pouhý zákaz vstupu a více lidí pro odklízení klád nezachrání. Kabinet kritizují za ukvapené, nepromyšlené kroky a prosazují změnu legislativy.

Členové vlády na návštěvě Olomouckého kraje včera v podvečer s občany diskutovali mimo jiné o řešení kritické situace v lesích. „Teď čelíme kůrovcové kalamitě, o které někteří odborníci říkají, že je největší za tisíc let. Někteří vědci říkají, že do dvaceti let nezůstane jediný smrk do 500 metrů nad mořem," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dodal, že krizi měli řešit už jeho předchůdci před 15 lety. Recept na dlouhodobé a systémové změny však nepředstavil.

Práce chvatná, málo platná. Oblíbené heslo vlády o tom, že makáme, by nemělo vést ke zmatečným krokům, které podřežou snahu o šetrné lesnictví," uvedl Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy. Snahu ministerstva zemědělství nadále legislativně prosazovat v českých lesích smrk pak označil za špatný vtip.

V lesích poblíž Svatého Kopečku ministr zemědělství Jiří Milek a ministr životního prostředí Richard Brabec probírali i nedostatek lidí pro odklízení kůrovcové kalamity. Milek přislíbil urychlení pracovních víz pro nové pracovníky z Ukrajiny. Premiér Andrej Babiš také opakovaně jako řešení zmiňuje pořízení vagónů na odvoz vykácených stromů do zahraničí, více těžké techniky a feromonových lapačů. Podle ekologů to však nejsou skutečná řešení.

Zástupci Asociace českých nábytkářů minulý týden ve Sněmovně uvedli, že se do země se i v době vynucené rekordní těžby absurdně dováží dřevo splňující podmínky hospodaření FSC, protože ho je v České republice nedostatek. Státní lesy totiž odmítají na certifikaci přistoupit. Pokud se situace nezmění, mohou být podle nábytkářů ohroženy až dva tisíce pracovních míst a 920 milionů korun výnosu.

Právě certifikace FSC by podle ekologů mohla výrazně prospět také ohroženým částem Olomoucka, kde po nynějším kalamitním průběhu rozpadu lesa hrozí další vylidňování venkova, především na Šternbersku. Šetrné hospodaření v lesích podle loňského průzkumu Akademie věd ČR podporuje i domácí veřejnost.

Ekologové spolu s vědci předali kabinetu minulý týden návrhy, které obsahují dlouhodobou lesní koncepci. Varovali, že technicistním řešením dopadů zároveň může vzniknout ještě větší problém, až bude jednou nutné mýtit nyní „často narychlo a neuváženě vysazované" smrkové lesy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 23. 7. Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále sužují požáry. 23. 7. odpoledne od úplného severu země až po...

Čti dál
Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

29°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 28%

Vítr: 28.97 km/h

  • 23 Čec 2018 29°C 15°C
  • 24 Čec 2018 29°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby