logo Silvarium tisk
MARKÉTA BUŠKOVÁ

Inspektoři životního prostředí často řeší případy poškozování stromů, od září zavedli zelenou linku

Benešov - Česká inspekce životního prostředí získává od obyvatel stále větší množství podnětů týkajících se poškozování stromů. Jí udělené pokuty za škody v lesních porostech dosahují v posledních letech vysokých částek.

 Během čtyř let například uložila několik pokut za více než 7,5 milionu korun majiteli lesa v Souticích, kterého inspekce viní z toho, že nezabránil včas kůrovcové kalamitě, a ta se tak rozšířila až na 30 hektarů lesa.

Podobných případů řeší inspekce na Benešovsku daleko víc. „Od roku 2003 majitel lesa v Souticích opakovaně zanedbával své zákonné povinnosti a vlastním zaviněním vytvořil podmínky pro přemnožení škůdce a vznik kalamitního stavu, jehož důsledkem bylo rozsáhlé odumírání lesních porostů,” uvedl Jan Svoboda, ředitel oblastního inspektorátu pro Prahu a střední Čechy.

 Kůrovec se začal šířit po větrné kalamitě v roce 2002. Inspekce se tímto případem začala zabývat v roce 2004, kdy bylo napadeno několik set metrů krychlových dříví na ploše do dvou hektarů. V současné době je tady více než 30 hektarů kalamitních holin. Les napadl především lýkožrout smrkový. Vlastník dosud pokutu nezaplatil.

 „Majitel s námi dodnes špatně komunikuje, byl i agresivní. Jeho chybou především bylo, že nezpracoval těžbu z větrné kalamity a preventivně nebránil rozšíření škůdce,” upozornil Svoboda.

Dalším případem je například kauza z Neustupova. Kvůli kácení lesa musí zaplatit pokutu 600 tisíc korun společnost Pecka, která už požádala inspekci o splátkový kalendář. Tento případ řešila inspekce v letech 2006 až 2007. „Vlastník lesa z evidentně kořistnických důvodů provedl v zimním období před třemi lety proředění lesa na celé ploše. Bylo to ale způsobem nešetrným k životnímu prostředí, a to i v porostech mladších osmdesáti let,” vysvětlil Svoboda.

 Na ploše 120 hektarů vytěžil během pěti měsíců zhruba sedm tisíc metrů krychlových dříví. „Došlo tím především k nižší odolnosti lesa,” upozornil Svoboda. To se potvrdilo při větrné kalamitě Kyrill v loňském roce, kdy padly zbytečně další desítky stromů.

 Inspektoři ale řeší i případy, kdy k poškození životního prostředí došlo kvůli neodbornosti. Příkladem je poškození tří lip ve Vojkově. Pracovník je ořezal tak, že snížil jejich životaschopnost. „Zásah provedl laik neobeznámený s dendrologickou problematikou. Ořezem ztratil strom stabilitu, došlo k jeho poškození,” řekl Svoboda s tím, že v tomto případě uložili pokutu čtyři tisíce korun. „Bylo to i z toho důvodu, že by se ořezy mohly stát příkladem pro další podobné úpravy,” dodal.

Inspekce tvrdí, že získává stále větší množství podnětů od obyvatel, protože jiné instituce nebyly schopny jejich problém vyřešit. Zavedla také od září vlastní zelenou linku, která funguje od 8 do 16 hodin. „Tady se mohou lidé ptát, mohou upozornit. My jim poradíme, nasměrujeme,” dodala ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě