Přihlásit

Rozlučte se s lesy, za pár let nebudou (Horácké noviny)

VYSOČINA – Situace kolem kůrovcové kalamity se velmi rychle mění v apokalypsu obřích rozměrů. Vysočina a pak zvláště Třebíčsko jako krajina hustých lesů nebude za pár let pravdou. S lesy se rozlučte, během dvou tří let zmizí.

„Klimatické změny byly již mnohokrát popsány v médiích, jsou momentálně dané a nelze je v krátkodobém horizontu vyřešit. Co se týká druhové skladby, je situace o něco složitější. Dnes postižené lesní porosty byly zakládány před zhruba osmdesáti lety za jiných klimatických a společenských podmínek. Dnešní skladba lesů na Vysočině je tak zastoupena převážně jehličnatými dřevinami, především smrkem ztepilým, jehož podíl v rámci všech dřevin se blíží osmdesáti procentům," říká Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

Fatálním způsobem dnes smrkové lesy ničí lýkožrout smrkový, společně s několika dalšími druhy, které řadíme do skupiny kůrovcovitých. Jeho napadení podléhají především stromy nějakým způsobem oslabené, což je jeden z hlavních důsledků nedostatku vláhy ve vzduchu a půdě. Vývoj tohoto škůdce od napadení stromu po rozmnožení a výlet další generace dnes trvá 6-8 týdnů. V rámci jednoho příhodného roku, jako je ten letošní, tak vzniknou tři, téměř čtyři generace.

„Nebezpečnost tohoto škůdce tak ukazují počty brouků z jedné generace. Na průměrném stromě se může vyvinout a následně vylétnout do okolí až 150 tisíc nových brouků, což po odečtení působení přirozených nepřátel a úmrtnosti a úspěšnosti obrany stačí na napadení dvou až osmi nových zdravých stromů," dodává Panský.

„Odhad objemu zpracovaného kůrovcového dřeva v letošním roce v Kraji Vysočina už překročil jeden milion metrů krychlových dřeva. Pro představu, na jeden hektar smrkového lesa bez ohledu na jeho stáří se v našem kraji nachází cca 360 metrů krychlových dřeva. Z toho vyplývá, že těmito nucenými zásahy mohlo vzniknout až 2 778 hektarů holých ploch. Pro srovnání, je to plocha více než pěti tisíc fotbalových hřišť. Takto výrazná změna v lesních porostech má pak mimo jiné samozřejmě negativní vliv i na zadržování a vodní režim v půdě, větrnou a vodní erozi, změnu mikroklimatu a podobně," říká Panský.

Boj s kůrovcem na Vysočině prohráváme, a to hlavně z těch důvodů, že katastrofa dosáhla obřích rozměrů, ale i proto, že v boji jdeme za kůrovcem a ne proti němu. To znamená, že likvidujeme už odumřelé stromy, ale kůrovec se množí o kus dál. Je potřeba tedy prvotně likvidovat stromy napadené, teprve potom odumřelé.

Odpovědnost za hospodaření v lesích a stav lesa z pohledu škůdců je výlučně na straně vlastníka. Nicméně i ten nejmenší vlastník lesa má pro tyto účely možnost bezplatné služby ve formě tzv. odborného lesního hospodáře. Tato osoba je státem pověřena většinou pro určité katastrální území a jeho posláním je odborná pomoc vlastníku při jeho hospodaření v lese. Je tak nanejvýš vhodné, někdy i povinné, s ním jakékoliv zásahy předem konzultovat.

Z pohledu ČIŽP se pak v těchto případech vlastník svou nečinností vystavuje riziku uložení finanční sankce za ohrožení životního prostředí v lesích. ČIŽP tedy působí v oblasti lesního hospodářství ze své podstaty výlučně jako kontrolní orgán a jejím posláním je tak ochrana a zachování lesa jako důležité složky životního prostředí. Nicméně i přesto se v rámci své kontrolní činnosti snaží předávat vlastníkům lesa potřebné informace a praktické zkušenosti, které v této oblasti často nemají.

Komentáře   

0 # sanjasin 2018-10-28 09:51
A stát pořád nic nedělá. Zemědělcům půjde na sucho 12 mld a majitelům poškozených lesů kůrovcem skoro nic, přitom je to jednorázová kompenzace. Při současných cenách dřeva zaplatí majitel práci a nic mu nezbyde. Díky tomu se bude přes zimu na hulváta rubat zelený, aby majitelé alespoň něco vydělali, než jim to příští rok sežere brouk. A je to vina laksního přístupu státu.
-11 # Vladimír Pelíšek 2018-10-28 10:40
Vyvzdorovali jste si smrk, drtivé většině ekologických, biologických, klimatogickych, pedologickych a dalších tvrdých poznatků navzdory.
A jeste byste chteli, aby vam za škody, které takto logicky vznikly, stát platil?
Na co? Abyste mohli shrabnout podporu a dal vesele “šetřit náklady” plantážni výsadbou smrcku do rad? A za dalších par desetiletí zadat pak o další “náhradu škod”?
Opravdu si myslíte, ze je “stát” tak hloupý?
+6 # sanjasin 2018-10-30 12:51
Takže majitelé lesa, kteří vlastní pár ha lesa a šetřili si ho, mohou za to, že jejich předchůdci tam před 80 a více lety zasadili smrk. To má logiku, pane :).
V této situaci vyrubou syrový, což je vlastně pro přírodu dobře, alespoň nebude smrk. Sázet se nebude, nebudou peníze, ani sazenice. Což je taky fajn, alespoň zafunguje přirozená obnova.
-9 # Vladimír Pelíšek 2018-10-30 12:54
Nic takového jsem NIKDE netvrdil - vymýšlíte si, nebo špatně čtete?
Majitelé lesa nemohou za chyby svých předchůdců, ale budou moci za to, pokud tam místo toho uschlého smrku vysadí opět smrk.
O tom je cca 90% mých příspěvků na tomto webu.
+6 # Vladimír Pelíšek 2018-10-26 15:23
Někde v této rubrice jsem nedávno četl, že před zavedením "plánovitého lesního hospodaření" činil podíl smrku v lesích Vysočiny do 10%.
J. Veškrna popisuje, s jakým fanatismem se už za císaře pána z vysočinských lesů likvidovala jedle, a to nejen těžbou, ale i doslova masakrem jedlových náletů, který od hajných vyžadovala vrchnost. Nepřála si jedli, přála si smrky a "lerpány".
Dnes dosahuje (podle jiného článku na tomto webu) podíl smrku v lesích Vysočiny 80-85%.
Už krátce po císař pánovi se přijímalo jako obecně platný fakt, že smrk nemá smysl pěstovat nikde tam, kde průměrná teplota nejteplejšího měsíce přesáhne 19 st.C - a to i za situace dostatečného množství srážek.
Dnes míváme ve středních polohách Vysočiny každý rok takové měsíce dva, někdy i tři, a množství srážek nedosahuje ani poloviny normálu.
Kdo za této situace, bez racionálního výhledu na opětovné ochlazení a nárůst srážek ve vegetačním období, pokračuje ve 4. a 5. LVS Vysočiny ve vyšší než příměsové výsadbě smrku, je tudíž osoba s IQ na hranici 75 bodů a neměl by být připuštěn naprosto k ničemu, protože za každou korunu, kterou dnes do opětovného zasmrčení Vysočiny zainvestuje, budou za několik dekád lesníci dalších generací požadovat s nataženou rukou tři, možná čtyři koruny na "náhradu škod".
Je to tak těžké pochopit?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

Lesnictví

Slunečné a suché počasí posledních dnů mělo za následek další lesní požáry. Nedostatek srážek v ČR bude přetrvávat. V úterý nebezpečí vzniku požárů zvýší podle...

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Lesnictví

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stromů. Stejně...

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby