Přihlásit

Rozsah kalamity a obnovu lesa ukážou zájemcům ve Znojmě (ČTK)

Znojmo 9. ledna (ČTK) - Jaký je rozsah kůrovcové kalamity, jaké stromy jsou potřeba vytěžit a jak vypadá obnova lesa, ukáže zájemcům vedoucí lesního úseku Městských lesů Znojmo Ondřej Benešovský na procházce Gránickým údolím v sobotu 25. ledna. Městské lesy postihl kůrovec a sucho tak extrémně, že to, co se má normálně podle lesního hospodářského plánu vytěžit za deset let, bylo vytěženo během čtyř let, řekl Benešovský ČTK. Procházka začíná ve 13:00 u Spáleného mlýna.

Loni se těžilo především dřevo z napadených silnějších smrků. Letos bude zřejmě objem hmoty nižší, avšak plocha těžby větší. Je to dáno tím, že letošní rok bude bojem o zmírnění dopadů na mladší porosty. "Už nemáme žádné smrky starší 60 let. Zatímco v běžných letech se odtěžilo v průměru 16 až 20 hektarů, loni to bylo kolem 100 hektarů," řekl Benešovský.

Podnik spravuje lesní pozemky na 2500 hektarech. Zatímco smrky přímo ve městě, tedy v Gránickém údolí a Městském lesíku, kůrovec také napadl, dopady nejsou tak výrazné díky smíšeným porostům. Mnohem kritičtější je situace mimo město. Na severozápadě od Znojma podnik spravuje v několika katastrech přes 2000 hektarů a velkou část tvořily smrkové monokultury. "Desetiletý plán těžby máme od roku 2016, činí 168.000 metrů krychlových. Loni jsme ho vyčerpali asi bez 250 metrů krychlových," řekl Benešovský.

Lesy však možná ještě více než kůrovec poškozuje sucho. Zasahuje totiž i další dřeviny. Usychají borovice a prosychají i koruny dubů, ač zatím odolávají.

V posledních dvou letech proto také podnik intenzivně vysazuje lesy nové. Loni z 340.000 vysázených sazenic bylo jen 1200 smrků, čtyři pětiny tvoří listnáče. "Převažuje dub letní, sázíme také buky, na vlhčích místech olše, javory či habry, někde i modříny a třešně ptačí. Na výsušných stanovištích umisťujeme borovice. Snažíme se vytvořit pestřejší směs. Když jeden druh napadne škůdce, les zůstane stabilní," uvedl Benešovský. Sazenic byl v uplynulých dvou letech ve školkách zatím dostatek. V extrémně suchém roce 2018 však polovina vysazených stromů uschla. Loni to bylo lepší a úmrtnost byla mezi 20 a 30 procenty.

V části holin Městské lesy podporují také přirozenou obnovu. "Necháme přírodu, ať sama rozhodne, co se na daném stanovišti uchytí. To chceme ukázat i na procházce," řekl Benešovský.

Dlouho byly lesy pro své vlastníky podnikem, který přinášel zisk. Po přebytku dříví na trhu a propadu cen to však zhruba před dvěma až třemi lety přestalo platit. Prodej kůrovcového dřeva je někdy téměř nemožný a náklady spojené s těžbou a následným zalesněním obrovské. "Stát zareagoval poměrně dobře a už nám přišly finanční kompenzace za propad prodejních cen za celý loňský rok a za poslední kvartál roku 2018. Na obnovu by tedy mělo být snad peněz dost. Očekáváme pomoc od státu a kraje i v letošním roce," řekl Benešovský.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby