Přihlásit

Rusavská přehrada v kritickém stavu (kromerizsky.denik.cz)

Již několik desetiletí leží na hranici okresu Kroměříž za obcí Rusava vodní nádrž. Od svého vzniku, kdy ji pro své zaměstnance postavili Přerovské strojírny, až do dnešních dnů, se zde jezdí lidé koupat. Během tohoto roku však naznal ráz přehrady značného rozdílu.

"Výrazný pokles vody zmenšil nejen objem, ale také rozlohu. Řešení problému, který ohrožuje život i některým vzácným tvorům žijícím ve vodě a na jejich březích, se zdá být v nedohlednu.
Do celé problematiky totiž vstupují dva subjekty.

„Já, respektive společnost DACH, s.r.o., je majitelem pozemků okolo přehrady a pod ní," řekl Milan Svoboda, jednatel a společník firmy. „Majitelem vodní plochy jsou Lesy ČR, které se mají o nádrž starat," pokračoval Svoboda.
Jeho slova potvrdila i tisková mluvčí Lesů ČR.

„Jako řádný hospodář nemůžeme investovat do stavby, která stojí na cizích pozemcích. To by neudělal ani žádný soukromý subjekt," vysvětlila mluvčí Eva Jouklová postoj Lesů ČR k případným opravám.
Kde je tedy problém? Obě strany se shodují na tom, že je v první řadě potřeba opravit tzv. požerák, který umožňuje regulovat hladinu vody. Ten je však už starý a protéká. Uvedení do provozuschopného stavu by finančně nebylo ani tolik náročné, přesto Lesy ČR nezasáhnou.

ROZPOR V CENĚ POZEMKŮ

„Každý rok vyzýváme současného majitele, aby nám pozemky odprodal," sdělila mluvčí. „Já jsem ochoten jednat," reagoval Svoboda.
Společná řeč však dochází, když dojde na otázku peněz. Svobodou požadovaná částka za dva hektary půdy nacházející se pod přehradou se točí kolem dvou milionů korun. Takovou sumu však Lesy ČR neakceptují.

„Jezdí mi sem lidé do rekreačního střediska. Pozemky prodám, Lesy ČR si je oplotí a já přijdu o byznys. Proto jim nemůžu prodat jeden metr za 50 haléřů," obhajoval svůj postoj Svoboda. I v případě, že se nedohodne odprodej, je však společnost DACH ochotna vyjednávat.
„Mohou si pozemky symbolicky pronajmout třeba na sto let. Zájem z jejich strany však není žádný," zhodnotil přístup Svoboda.

BEZ SENÁTORSKÉ POMOCI

Rusavská přehrada však není jen „byznysem", ale také domovem vzácných druhů zvířat. Jejich přemístění do jiných lokalit by bylo nákladné.

„Kolega biolog jezdí na přehradu se studenty na přírodovědné kurzy," uvedl učitel Miloslav Růžička, který je současným stavem taktéž velmi zklamán.

Jak společnost DACH, tak i Růžička se s žádostí o pomoc obrátili na senátorku Alenu Gajdůškovou. I přesto, že ji poslali dva dopisy, nedočkali se za několik měsíců žádné odpovědi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more
Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more
LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

Lesnictví

Doplněno o reakci Hnutí Duha 9. 11. Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) se v tiskové zprávě ze dne 8. 11. 2018 důrazně ohradila vůči iniciativě Hnutí Duha...

Read more
Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Aktualizováno o přehled nabídek. Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023...

Read more

4°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 87%

Vítr: 17.70 km/h

  • 15 Lis 2018 10°C 1°C
  • 16 Lis 2018 6°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby