Přihlásit

Rusavská přehrada v kritickém stavu (kromerizsky.denik.cz)

Již několik desetiletí leží na hranici okresu Kroměříž za obcí Rusava vodní nádrž. Od svého vzniku, kdy ji pro své zaměstnance postavili Přerovské strojírny, až do dnešních dnů, se zde jezdí lidé koupat. Během tohoto roku však naznal ráz přehrady značného rozdílu.

"Výrazný pokles vody zmenšil nejen objem, ale také rozlohu. Řešení problému, který ohrožuje život i některým vzácným tvorům žijícím ve vodě a na jejich březích, se zdá být v nedohlednu.
Do celé problematiky totiž vstupují dva subjekty.

„Já, respektive společnost DACH, s.r.o., je majitelem pozemků okolo přehrady a pod ní," řekl Milan Svoboda, jednatel a společník firmy. „Majitelem vodní plochy jsou Lesy ČR, které se mají o nádrž starat," pokračoval Svoboda.
Jeho slova potvrdila i tisková mluvčí Lesů ČR.

„Jako řádný hospodář nemůžeme investovat do stavby, která stojí na cizích pozemcích. To by neudělal ani žádný soukromý subjekt," vysvětlila mluvčí Eva Jouklová postoj Lesů ČR k případným opravám.
Kde je tedy problém? Obě strany se shodují na tom, že je v první řadě potřeba opravit tzv. požerák, který umožňuje regulovat hladinu vody. Ten je však už starý a protéká. Uvedení do provozuschopného stavu by finančně nebylo ani tolik náročné, přesto Lesy ČR nezasáhnou.

ROZPOR V CENĚ POZEMKŮ

„Každý rok vyzýváme současného majitele, aby nám pozemky odprodal," sdělila mluvčí. „Já jsem ochoten jednat," reagoval Svoboda.
Společná řeč však dochází, když dojde na otázku peněz. Svobodou požadovaná částka za dva hektary půdy nacházející se pod přehradou se točí kolem dvou milionů korun. Takovou sumu však Lesy ČR neakceptují.

„Jezdí mi sem lidé do rekreačního střediska. Pozemky prodám, Lesy ČR si je oplotí a já přijdu o byznys. Proto jim nemůžu prodat jeden metr za 50 haléřů," obhajoval svůj postoj Svoboda. I v případě, že se nedohodne odprodej, je však společnost DACH ochotna vyjednávat.
„Mohou si pozemky symbolicky pronajmout třeba na sto let. Zájem z jejich strany však není žádný," zhodnotil přístup Svoboda.

BEZ SENÁTORSKÉ POMOCI

Rusavská přehrada však není jen „byznysem", ale také domovem vzácných druhů zvířat. Jejich přemístění do jiných lokalit by bylo nákladné.

„Kolega biolog jezdí na přehradu se studenty na přírodovědné kurzy," uvedl učitel Miloslav Růžička, který je současným stavem taktéž velmi zklamán.

Jak společnost DACH, tak i Růžička se s žádostí o pomoc obrátili na senátorku Alenu Gajdůškovou. I přesto, že ji poslali dva dopisy, nedočkali se za několik měsíců žádné odpovědi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby