logo Silvarium tisk

"Jehličnaté lesy, ve kterých máte jeden druh stejně vysokých stromů, jsou náchylnější," říká v rozhovoru Kirsten Thonickeová. S klimatickými změnami se zvyšují

Čím to je, že lesní požáry jsou ničivější a častější než dřív?

Má to co dělat s globálním oteplováním, které způsobuje extrémnější sucho a vlny veder. Když tyhle extrémy spojíte, vytvoříte ideální podmínky pro šíření požárů, které jsou ničivější. To jsme teď viděli v Austrálii.

Můžeme se na to nějak připravit? Pomáhá třeba kontrolované vypalování lesa?

Čím jsou požáry ničivější, tím hůře se na ně připravuje a bojuje s nimi. Záleží také, o jakém regionu mluvíme. Například v Evropě můžeme udělat hned několik věcí. Můžeme se pozorně zamyslet nad tím, jak sázíme nové lesy. Měli bychom si dávat pozor na to, jaké druhy stromů sázíme. Jestli nejen borovice, ale také listnaté stromy jako třeba duby. Takovýhle mix sám o sobě zpomalí šíření požáru.
Pokud se chceme připravit na budoucnost a pomoci lesům a přírodě, měli bychom tlačit na naše vlády, aby se snažily snižovat emise a globální oteplování pod dvěma stupni Celsia. Pak zabráníme podobným extrémům jako v Austrálii, které bychom nebyli schopni zvládat.

Říkáte, že bychom měli mít v Evropě víc smíšených lesů. Znamená to, že některé druhy lesa jsou náchylnější na požáry, respektive se v nich oheň šíří rychleji než v jiných?

Ano. Běžné jehličnaté lesy, ve kterých máte jeden druh stejně vysokých stromů, jsou náchylnější. Jakmile oheň pohltí jejich koruny, šíří se velmi snadno a zničí velké území. Když mezi jehličnany rostou i listnaté stromy, které ve svých listech zachycují větší množství vláhy, šíření požáru se zpomalí. Takže lesům můžeme pomoci tím, že do nich vysázíme dřeviny, které lépe zachycují vlhkost.
Když si vzpomenete na Austrálii, tak tam požáry komplikovaly hlavně eukalypty. Mají v sobě hodně oleje a dalších chemických látek, což je činí velmi hořlavými. Ale i eukalypty jsou velmi různorodé a dokážou být odolné. I když jim třeba shoří celá koruna, vyroste nový kmen a vyraší listy. Jiné stromy uhynou.

Celý článek najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě