Přihlásit

Šéf Lesů ČR: Doufám, že to přežiju (MF Dnes)

Jaroslav Mašek

Svatopluk Sýkora chce změnit způsob obchodu se státním dřevem. To se ještě nikomu před ním nepovedlo. Zároveň připouští, že se o to měl pokusit už dřív

PRAHA Šéf státního podniku Lesy České republiky (LČR) Svatopluk Sýkora hovoří o tom, proč nikdy nepodepíše prodloužení smlouvy na prodej státního dřeva přes firmu Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Podle auditu státní lesy na smlouvě, která existuje již více než deset let, jen loni tratily 300 milionů korun. Sýkora, který Lesy ČR vede dva roky, však zároveň uznává, že se nepokusil situaci změnit již dříve.

* Jaká je aktuální situace ve sporu s HLDS?

Prostě jsme se rozhodli, že smlouvu s firmou HLDS, která končí letos k 31. 12., už neprodloužíme. Rozhodli jsme se po poradě s ministerstvem zemědělství. Necítím to jako spor s panem Dejnožkou (spolumajitel HLDS, pozn. red.).

* Ten o vás otevřeně prohlašuje, že o nevýhodnosti smlouvy pro LČR lžete. Pokud si za auditem stojíte, neměl byste ho za takový výrok žalovat?

Samozřejmě nejsem rád, že o mně někdo říká, že lžu. Ale ptal jsem se právníků a ti řekli, že to na žalobu není. A dávat za každou cenu trestní oznámení mi přijde dětinské.

* Máte obavy z toho, že by smlouva s HLDS i přes vaši snahu mohla být prodloužena? Zatím ji nezvládl ukončit žádný z šéfů LČR.

Pokusů už několik v minulosti bylo a dopadly špatně. Vím, že by se mi to mohlo stát také, ale doufám, že zdravý rozum zvítězí. A rovnou říkám, že já prodloužení smlouvy nepodepíšu. I když by mi to ministr nařídil. Je potom věcí mých nadřízených, co by se mnou provedli.

* Šéfem LČR jste už dva roky, proč jste audit nechali udělat až teď?

Hned po svém nástupu jsem nechal udělat právní rozbor smluv uzavřených s HLDS a z něj vyplynulo, že smlouvy nejsou úplně to pravé pro LČR. Zároveň však bylo konstatováno, že by jejich předčasné ukončení mohlo přinést ještě větší škody než je nechat doběhnout.

* Dali jste žádost na svolání mimořádné valné hromady HLDS. Co na ní chcete prosadit?

Chceme, aby za firmu bylo navenek oprávněno jednat nejméně pět členů představenstva současně (podle vyjádření LČR dnes má oprávnění jednat jen František Dejnožka, pozn. red.). Potom chceme, aby HLDS neručila ve státních tendrech jiným soukromým firmám, a chceme se dozvědět, jaký má vedení firmy byznys plán na příští roky, kdy už nemůže počítat s tím, že bude prodávat státní dřevo.

* Takže chcete získat větší vliv v HLDS na rozhodování?

Ano. Dnes máme vliv jen jako poloviční akcionář. To není mnoho na to, že se tam pracuje se státními penězi i majetkem.

* Proč jste nechtěl získat větší vliv v HLDS už dříve?

Je tam problém s tím, jak je to nastavené. Pan Dejnožka vlastní prioritní akcie a on přehlasuje cokoli.

* Tomu rozumím. Proč však tuto věc řešíte na poslední chvíli, když už je nevýhodná situace kolem HLDS tak dlouho známá?

Je pravda, že jsme se mohli pokusit o větší vliv na rozhodování, ale byli jsme přesvědčeni o tom, že je to zbytečné. Teď chceme hlavně vědět, co chce pan Dejnožka bez byznysu s LČR dál s firmou dělat.

* Když tři roky dopředu ví, že mu byznys s obchodem se státním dřevem skončí, tak se na to asi připravuje, ne?

To je otázka na něj. Já bych to dělal, ale on byl historicky zvyklý, že se mu na poslední chvíli vždy podařil smluvní vztah s LČR nějak prodloužit.

* Ministr Fuksa minulý týden uvedl, že máte tři základní úkoly: šetření, transparentnost a přípravu tendrů. Kolik jste letos ušetřili?

Zhruba 390 milionů korun. Ale úspory děláme už od mého nástupu, není to až poslední dobou. Teď jsme ještě vybrali všechny rezervy a máme nastaven systém, že jakákoliv objednávka nad padesát tisíc se důkladně analyzuje.

* K transparentnosti: Jste ochotni zveřejnit seznam všech subjektů, které jste letos podporovali přes marketing či reklamu?

Ano. To není problém. Jinak marketing jsme do konce roku totálně zmrazili a už za něj nebudeme utrácet žádné peníze.

* O LČR se několik let říká, že slouží k financování politických stran nebo zájmových skupin napojených na stát. Jste ve funkci dva roky. Setkal jste se s tím?

Já to také slyšel, ale nikdy jsem se s tím nesetkal a po pravdě si ani neumím představit, jak by se to dělalo.

* Například přes levné dřevo či různé poradenské a marketingové smlouvy spřízněným osobám? Hovoří o tom i zpráva BIS.

Já zprávu BIS nečetl, protože je tajná. Četl jsem jen tisk a vše je na bázi dohadů a tušení. Jestli si někdo myslí, že k nám chodí političtí lobbisti a říkají si o peníze, to dost dobře nejde. Je pravda, že jsme vždy byli a asi budeme pod zájmem některých skupin, ale to jsou spíš lobbisticko-podnikatelské skupiny.

* Co to znamená?

V tendrech jde o velké peníze, takže všichni chtějí nějaké výhody. Ale myslím, že se mi podařilo všechny ataky na nás odrazit. Je otázkou, jestli to přežiju, nebo ne. Doufám, že ano, myslím, že dělám správnou věc. Nejsem žádný Don Quijote, ale často se různé asociace či hnutí chovaly ne jako naši zákazníci, ale jako naši akcionáři.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Škody způsobené přemnoženou zvěří vyřeší jen nový zákon o myslivosti

Škody způsobené přemnoženou zvěří vyřeší jen nový zákon o myslivosti

Lesnictví

Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, Českého svazu ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek...

V Bratislavě se jednalo o budoucnosti evropského lesnictví

V Bratislavě se jednalo o budoucnosti evropského lesnictví

Lesnictví

Adaptace lesů na změnu klimatu a jejich rozvoj ve prospěch společnosti byly zpečetěny ve dvou zásadních dokumentech – Bratislavské ministerské deklarace a Bratislavské ministerské rezoluce...

Naše příroda nabízí velké hodnoty. Měli bychom si jich víc všímat

Naše příroda nabízí velké hodnoty. Měli bychom si jich víc všímat

Lesnictví

Silvie Stachová vystudovala lesnickou fakultu v Brně a po škole nastoupila ke státním lesům na lesní správu Frýdek-Místek, kde v průběhu 15 let prošla několika...

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Lesnictví

Získat zkušenosti, pomoci v lesích v kůrovcové sezóně a něco si vydělat mohou i letos žáci a studenti středních a vysokých lesnických škol coby letní...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:8232

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Zobrazeno:3363

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Lesnictví

Zobrazeno:3232

Zástupci lesnicko-dřevařského oboru se ostře vymezili proti vyjádření Hnutí DUHA, ve kterém se uvádí, že masivní těžba českých lesů začala ovlivňovat klima,  způsobuje více emisí než...

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Lesnictví

Zobrazeno:2669

Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby