Přihlásit

Šestá etapa vyčištění Bořího lesa zůstala nedokončená (ČTK)

Břeclav 2. prosince (ČTK) - Šestá etapa čištění Bořího lesa u Břeclavi od munice zůstala nedokončená. Po najaté firmě totiž zůstala munice, Lesy ČR jí vypověděly smlouvu, zvažují právní kroky, řekla dnes ČTK mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Firma se závěry Lesů ČR nesouhlasí, je připravena na soudní spor. V lese byly tisíce kusů munice, kterou zde rozmetal výbuch továrny Muna na konci druhé světové války.

Municí bylo v lese zasaženo asi 750 hektarů. Odborníci v minulosti vyčistili 250 hektarů, od roku 2015 se v etapách čistí zbytek. Pracovaly na tom dvě společnosti, a to Borgata, u které bylo podle mluvčí vše v pořádku, a MPK net. Borgata prováděla první, druhou, třetí a pátou etapu čištění, MPK net uspěla ve veřejné zakázce na čtvrtou a šestou etapu, kterou však už nedokončila. Lesy ČR totiž nechaly v namátkově vybraných místech provést dva kontrolní průzkumy, zda na už vyčištěném území nějaká munice po firmě nezůstala.

"Při jednom z průzkumů bylo nalezeno několik kusů munice. Firmě MPK net, která území asanovala, jsme tedy vypověděli v průběhu šesté etapy smlouvu a uplatnili jsme slevu z ceny díla," uvedla mluvčí.

Šestá etapa počítala s vyčištěním asi 50 hektarů plochy, firma vyčistila asi 38 hektarů, než byla smlouva vypovězena. Zakázka byla podle mluvčí za zhruba šest milionů korun, státní podnik ale uplatnil slevu z ceny, šlo o statisíce korun, které najaté firmě Lesy ČR nezaplatily.

"Aktuálně prověřujeme kvalitu všech odvedených prací a z případných dalších zjištěných nedostatků vyvodíme právní důsledky," uvedla mluvčí.

Společnost MPK net s vypovězením smlouvy nesouhlasí. "Přišla kontrola, která se několik etap před tím neprováděla. Přišla do míst, která byla velmi zvláštní a shodou okolností se tam našla nějaká munice, kterou jsme tam údajně nechali my. Tvrdíme, že tam nic takového nebylo a jsme připraveni na soudní spor. Uděláme vše pro to, abychom očistili své jméno," řekl ČTK hlavní pyrotechnik společnosti Pavel Kupec. Podle něj je problém ve smlouvě, kdy se předá vyčištěný úsek, pak je deset dní na odvolání a následně už je dotyčný prostor veřejně přístupný, nehlídaný, což je podle Kupce kámen úrazu. Munici tam podle něj mohl dát či pohodit kdokoliv, včetně amatérských hledačů.

Státní podnik nyní chystá zakázku sedmé etapy. Zda bude nedodělaný zbytek šesté etapy vypsán jako sólová zakázka, či bude v rámci sedmé etapy, ještě podle mluvčí není známo. Celkem by mělo vyčištění lesa přijít na 50 milionů korun, je rozčleněno na deset etap a hotovo by mělo být v roce 2023.

Nacisté měli za druhé světové války v Bořím lese továrnu Muna. Při osvobozování se ji sovětská armáda rozhodla zlikvidovat a vyhodila ji do povětří. Výbuch rozmetal munici na 750 hektarech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby