logo Silvarium tisk

Chrudim – Zdejší městské lesy patří k těm, v nichž sucho a následně též kůrovec řádí mírou nevídanou. Celé desítky stromů tak umírají a dříve lehce zisková městská firma, najednou sama bude potřebovat finanční injekce, aby přežila. O kůrovcové dřevo, které bývá nižší kvality a hodí se většinou jen na topení, na trhu příliš zájem není. Přesto se lesy snaží o obnovu.

V sobotu 2. listopadu do lesů na Podhůru přišel na pomoc se zalesňováním Skaut Chrudim. I přes nevlídné počasí se skauti sešli v hojném počtu a 500 sazenic buku bylo během chvíle zasázeno. Podobné akce se konají prakticky na celém území České republiky a zapojují se do nich i slavné osobnosti.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

-2 # Starý 2019-11-20 07:26
Inu národe, probleskla zpráva...z Šumavského národního parku nám mizí jeleni !!!
Poplach, kam asi jdou.?
No za naše peníze a peníze z Mžp, se nezalesňuje, políčka pro zvěř žádná...tak co těm "paroháčům" asi tak zbývá.?
Jednoduchá odpověď - stěhují se za potravou, a vlci??
Těm zbývají jen ovce, slepice a až ti nebudou, budou lovit "kočky".

Tak vážení páni z našeho parku, nechcete něco za ty naše "brebendy" změnit???
Jsme v době velkých změn a vás, jak se zdá se nedotýkají.....
-1 # Vladimír Pelíšek 2019-11-20 09:45
A to je samozřejmě tragédie, protože jelenů máme v ČR strašně málo, až tak málo, že nám bez nátěru neodrůstá nic kromě břízy a jívy, že?
Jasně, chtělo by to políčka pro zvěř, aby nám jelenů zůstalo co nejvíc a aby toho i co nejvíc sežrali.
V jednom příspěvku naříkáte, jaké máme nadstavy zvěře, které ve vašem lese (spíš se mi zdá, že oboře) sežerou vše do mrtě, v druhém naříkáte nad úbytkem jelenů.
To asi nemá cenu dál komentovat, byl bych totiž příliš osobní.
+6 # Starý 2019-11-20 12:40
Asi opět čtete mezi řádky...?
Jeleni se nám ještě navíc stěhují do nížin, či jsou i dále pány "mysliteli" dodáváni a tímto se to legalizuje?
Nevím, ale jsou to další původci škod !!!
A že by jich "ubývalo" tomu už neuvěří ani nemluvně.

Ale v národních parcích, kde se nesází a ani netvoří políčka pro zvěř se nám jelenovití už ani držet nebudou a půjdou za pastvou na vysázené MZD do nížin, tam to bude nových zdrojů potravy.....
Osobně bych byl rád aby si ty jelenovité v těchto národních parcích páni nechali, vždyť je to tam ideální, nic se nedělá, ztráta z hospodaření nehrozí a tečou tam jisté miliony na nevím co?
+1 # Starý 2019-11-08 12:11
500 sazenic vysázím za pět hodin sám, ale díky zvěři a zlodějům a pod, jich do 7-8 let dopěstuji tak 10-20 % a to ještě nepřipočítávám dosadby..
Tak to tu dnes funguje.
Ročně sám sázím několik tisíc stromků do lesa i mimo les :-(

Sakra, jen mně nikdo nedotuje, nepíše o mně, a nejsem hrdina dnešní doby...kam jsem se to narodil...
-7 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 12:51
Dobře provedená oplocenka ochrání 100% stromků v ní.
Dobře provedený nátěr nejméně 70% stromků.
V roce 2019 neexistuje legální způsob, jak majiteli zabránit, aby na svém pozemku postavil funkční oplocenku, a málokterý majitel cizího pozemku bude protestovat, když mu budete jeho stromky natírat repelentem.
Prostě stále jen lžete a lžete.
+5 # Starý 2019-11-08 12:58
Tak vše oplotíme a zvěř budeme vyhánět jako pán u Rakovníka...tuším... no a bude to v pořádku, pak oplotíme pole a budem zalezlí jen ve městech.
Bezva řešení dnešní krize.
Nechci říci, že nemáte pravdu - máte, jen nejde opět plošně aplikovat.
Vy jako zkušený lesník, či člověk, nevysadíte 500 stromků za pár hodin?
Norma na člověka se sazečem je cca 700 stromků na den i to lžu?
+3 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 13:04
Ale já jsem soukromý lesník, který dělá jen svou práci! Nečekám, že mi bude společnost mou práci ještě dotovat - proč?
Ale každá ruka někoho dalšího, nelesníka, skauta, mládeže, rodin s dětmi o víkendech, prostě společnosti, musí být oceněna, uznána a respektována.
Protože ti lidé to dělají navíc, já ne.
A ano - plotit se bude muset, dokud neklesnou stavy zvěře! To je prostě dané. Nebo raději budete stále jen brblat a pindat, jak je všechno špatně, a čas mezitím bude běžet?
+7 # Starý 2019-11-08 13:10
Brblat budu stále dokud tu nebude přirozené a svobodné prostředí.
Děláte to jako já z přesvědčení, ale někdy už škody společnosti jdou nad vaše možnosti.
Buďte, jak už jsem vám řekl rád, kde jste, a že nemáte takovou návštěvnost lesů.
Opět to neplatí plošně ale je to tak.!
mládež podporuji, ale měla by vědět, že běžný lesník dře jinak a poněkud více než je psáno a zveličováno.
Jinak je vše dobře, ale společensky lehce popsáno a lesník je ten škůdce, i ve vašem pojetí a to u mně neuspěje..!!!
-12 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 13:14
Starejte se pořádně o své lesy. Ploťe, dávejte cedule zákazu vstupu, to vše vám zákon umožňuje.
Podporujte ty, kdo se snaží stávající systém jdoucí na ruku lobby myslivců, plantážnických smrkopil a smrkoškolek, změnit.
Zatím jim jen házíte klacky pod nohy a místo tvrdé práce na změně systému napadáte ty, kdo se snaží něco opravdu dělat.
+13 # Starý 2019-11-08 13:20
Rád podpořím nenásilné jednání a svobodné nakládání se svým majetkem, bez příkazů k zalesnění, zajištění a myslivecké nadvlády.
Kde máte ty jedince či jejich spolek?
O žádném nevím?
Zákaz vstupu jsem zkusil a uoha jen na tři měsíce a pak co? Jnak je to nezákonné a ještě poplatek státu za jednání, to je fakticky pomoc a nebo neznáte záludnosti správního řízení?
-12 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 13:33
Lesnické oplocenky slouží zajištění odrůstání kultur či náletů, a to po dobu nezbytně nutnou. Při jejich poškození lze postupovat stejně jako u každého poškození věci neznámým pachatelem.
Oplocenka může stát klidně i 20-30 let.
Pokud bude stát a nebudete líný tam udělat žebřík, aby mohli houbaři chodit dovnitř a ven, nikdo normální Vám ji kvůli "volnému vstupu" nebude ničit.
Pokud jste vlastníkem jakéhokoliv pozemku v ČR, jste povinen respektovat i zákonná omezení s tím související, tzn. v případě lesního pozemku zajistit, aby na něm něco trvale rostlo.
Navíc stát Vám sazenice lesních dřevin dotuje a teď navíc budou (už jsou) konečně zvýhodněny sazenice domácích listnáčů a jedlí oproti tyrolskému "původnímu" smrku.
+10 # Starý 2019-11-08 14:03
O velký rádče a stvořiteli jak jsi prozřivý.
Není jen lesní pozemek se stromy, může být políčko pro zvěř, založení bezlesí a pod § 3 LZ.
-6 # Máchal 2019-11-11 09:19
Jo to bude asi ta pravá cesta pro Vás, jestli máte na tom svém kousku lesa denně stovky lidí a vandalů, jak popisujete, a zároveň splachy z polí a bezprecedentní tlak zvěře. Tím to nechci nijak zlehčovat, jen je to mimo mojí běžnou představu, u nás to takhle v lese nechodí, tolik lidí si umím představit tak někde u silničního odpočívadla. Je fakt, že v naší oblasti není les nedostatkové zboží, a jestli máte někde cípek lesa v zemědělské krajině u velkého města, tak Vám věřím.
Nějak mi uniká, kdo podle Vás těm skautům a jiným dobrovolníkům co dotuje, že jim to pořád máte za zlé a chcete taky. Předpokládám, že sazenice si zajistily, jako vlastník pozemku, Lesy Chrudim, a někdo jim nezištně pomohl s výsadbou. A že dítě nemá výkonnost jako zkušený chlap z lesa, no co k tomu dodat... Zkuste se, prosím, aspoň na tyhle pozitivní věci dívat pozitivně, a nehledat za vším jen co by bylo špatně. ;-) Ty děti tam šly ve svém volném čase, místo brejlení do mobilů a pičítačů pomoct někomu sázet zadarmo les - co byste ještě víc chtěl??? Já vím, aby to byl Váš les - tak je zkuste oslovit, ono je taky možné, že pomůžou i Vám (když je přitom nepošlete do prdele).
Kam se sazenice sází, a jakým způsobem budou ochráněny proti zvěři, nezlobte se, ale to už není problém těch skautů, ale lesního hospodáře, který to musí mít nějak vymyšlené.
-9 # Vladimír Pelíšek 2019-11-11 11:13
Takových projektů existuje celá řada. Na Moravě, kde žiju, ve staletí ryze zemědělské a v podstatě uměle stepní krajině, se na mnoha místech vytvářejí dlouhé pásy nově zakládaného lesa, třeba 30 m x 250 metrů. Cílem je rozbít stahektarové lány polí na menší úseky, vytvořit oázy pro ptactvo a zvěř, pomoci stabilizovat mikroklima - je to geniální nápad!
Dub, habr, planá třešeň, hrušeň, babyka, sem tam i měkká dřevina, a pak keře - trnky, hlohy.
Polohy 200 - 300 m.n.m. Samozřejmě, bez oplocení by to nešlo, je to všechno oplocené, s žebříky na protilehlých stranách. Sběrači různých plodin a běžní návštěvníci to ocení, takovou oplocenku záměrně poškodí jen škodolibý člověk, který to udělá úmyslně. Vše je dobře a z dálky vidět, traktory při orbě se tomu vyhýbají z velké vzdálenosti, divočáci to neničí, a i kdyby, při troše dobré vůle se to dá lehce a rychle opravit.
Ochrana takto založeného porostu je 100% a po 10 letech se dá odplotit. Při troše šikovnosti a dobré vůle se to pletivo dá použít znovu. Zakládám nějakou oplocenku skoro každý rok a už snad 5 let jsem nekupoval pletivo, jak mi dobíhají oplocenky staré, a to dávám do oplocenek hlavně jedli, které dopřávám i 10 let.
Nepochybně na to polní zalesnění budou i nějaké evropské dotace, to nevím, protože já je nevyužívám.
Nerozumím, na co si ten člověk neustále stěžuje. Drtivá část veřejnosti těmto projektům fandí a porosty za plotem jsou jako v bavlnce.
+11 # Starý 2019-11-11 13:52
Nejste náhodou z hnutí "Duha".
Asi pánové čtete mezi řádky.
Ale vysvětlení pro vás.
Tyto akce podporuji a doporučuji všem, tak jako vy.
Ovšem v novinářské a informační kampani je nereálné si nasazovat růžové brýle.
Tak nás tu již řadu let krmí někteří lidé, že kůrovec je přirozený, je jej třeba chránit, smrk je zlo a pod.
No a reál pak vypadá, jak vypadá.
Sice jsem již stár, al když vzpomenu na mladá léta, tak i když jsem jako 10 letý vysadil cca 150 stromků, bylo to dobré, ale mohlo být lepší a už jako třináctiletý jsem sázel dle tehdy státních norem pro dospělé, nejen chlapy, ale i ženy, staré důchodkyně ve věku 60-70 let a šlo to.
Nikdo nepochyboval nad lesáky a vše fungovalo.

A jak je to dnes???

Co se týká veřejnosti, chybí mi zejména články typu vypěstoval, zajistil, vychoval a několik let se staral a pod.
Dnes je moderní pouze vysadit a pak co???
Stačí pánové?
Výchova je o stálosti, pravidelnosti, starostlivosti a ne jak dnes u počítače...rychle něco a pak co, zmáčknu enter a ono to půjde samo, tak to nefunguje.
Sám mám v lese skauty pravidelně, řadu let, ví o čem je řeč a znají, či začínají znát pracnost a pravidelnost lesnického počínání, publicitu nemají a ani snad nepotřebují......
-12 # Vladimír Pelíšek 2019-11-11 15:22
Ne, nejsem. Opět vedle.
Kůrovec je pro smrk přirozený, ať se vám to líbí, nebo ne. Každý organismus má svého škůdce, kterého si s sebou nese tam, kam se dostane, přestěhuje, kam je nasazen. Kdyby lesoodborníci jako vy nevysazovali smrk tam, kde nemá co pohledávat, neměli bychom dnes tisíce hektarů uschlého lesa. S tím jste měli počítat, místo toho jste si mysleli, že vhodné ekologické podmínky pro pěstování smrku jde ohýbat donekonečna, že snad poroste i na Sahaře a pokud ne, tak jedině kvůli "zanedbání péče".
Smrk může být kůrovcem napaden a to i značně, a může mu přitom i několik let odolávat, nebo odolat zcela. To ovšem platí pro jemu přirozené, boreální podmínky, ne pro podmínky, kam jste ho nacpali ve střední Evropě.
Vypěstoval, zajistil, vychoval? Jaké máte výsledky VY? A s čím? Opět s tyrolským smrkem?
K čemu vedete ty katolické skauty, s takovými názory? Co jim předáváte?
Mimochodem, ty moravské oplocenky až na výjimky velice dobře prosperují. Dubovým porostům na teplých a suchých zemědělských půdách stačí do zajištění pět let. A pokud z těch či oněch důvodů začnou předčasně shazovat listy, většina jich zase obrazí. Samozřejmě i z výmladků, pokud je skácíte. Umí toto i váš nožičkovský, nikdy neexistující "chlumní smrk", k jehož výsadbě na brzké palivo vedete skauty?
+6 # Starý 2019-11-12 07:13
Souhlas s vámi, ale s velkým ale!!!
Vysvětlujte dětem ve věku cca od 5-10 let, když už roky vysazují JD, BK, DB, ale i SM, že se v lese udrží a roste pouze SM, ostatní je sežrané letním okusem, vytlučené, či v posledních dvou letech i suché....
V roklích a prudkých srázech nelze plotit a pokus z r. 2015 pro nás letos při splachech z polí dopadl tragicky - roztrhaný a srolovaný s hlínou, kameny a větvemi...a stromky voda sebrala a vytrhala, ale to je jiná parketa.
+6 # Máchal 2019-11-12 09:45
"mně nikdo nedotuje, nepíše o mně, a nejsem hrdina dnešní doby...kam jsem se to narodil..."

Takže Vy osobně dlouhodoběji využíváte dobrovolnické práce skautů, a pak pod článkem o jejich výpomoci jinde napíšete tohle? Neustále tu naříkáte, že Vám nikdo nepomůže a nikdo Vás nepodpoří? Já vím, že oni to nedělají pro publicitu, ale když už je někdo za jejich odvedenou práci ve volném čase aspoň pochválí, máte s tím problém a píšete nám tu o výkonnostních normách? Necháte si od nich opakovaně sázet nechráněné plochy, a vědomě jim zatajujete, že to všechno sežere zvěř? Pane Starý, doufám, že si z nás utahujete a tohle všechno nemyslíte vážně! :-x
+2 # Starý 2019-11-12 11:10
srandu si nedělám, myslím, že jsem to tu psal, ale ještě jednou pro vás, a určitě přesně:
Mám je v lese asi tak jako v článku pravidelně a jen pro učení jednou za rok, jsou to malé děti, věk 5-10 let a učí se a jezdí na stálá místa v roklích /jestli vám to něco říká/, v místech kde je třeba, kde jsou nadstavy zvěře, to ano a vysadí také jen malá množství.....Pomoc je to zanedbatelná, ale pro děti v dnešní době i to dobré, v tom s vámi neodporuji.
Ochrana při letním okusu a stavech zvěře je bezpředmětná, to ano i s tím souhlasím, ale povinnost ze zákona je povinnost, ale i o tom jsem již psal.....
Sám sázím tisíce stromků a už jsem i popsal, co je manipulace veřejností a ostatně ta i vám jde dobře, tedy v tomto tématu, jinak si vašich názorů vesměs vážím.
Samozřejmě skauty chválím, kupuji buřty a čokolády, ale to asi neznáte.?
Zároveň jim ale vysvětluji, přímo na místě ukazuji, jak to v reálu v lesích je a nenasazuji jim růžové brýle!
Stačí to co si přečtou v médiích!
Stačí!!!

Pomoc, jak ji deklaruji očekávám od toho, kdo po mně vyžaduje povinnosti, zbytečné náklady bez patřičné vymahatelnosti zákona viz například myslivost, statistika a škody zvěří-už jsem o tom napsal dost a kde ta je?
Ano ta od skautíků je reálná a na děti skvělá a mnou hodnocená a věřte, žádné zákonné povinnosti po mně nevyžadují !!!
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-11-12 12:50
Ale kdepak, plotit jde i ve srázu a v roklích, a to tak, že to buďto chytnete navolno drátem k nějakým už tam rostoucím stromům, nebo si počkáte na pár bříz a jív, které zvěř sežrat prostě nestačí, a chytnete to k nim.
Vaše lokalita si vůbec není v ČR, protože buďto vám všechno kromě smrku uschne (což je lež, protože např. dub (kdybyste ho ovšem skutečně sázel) se v suchu ujímá líp než smrk), nebo přijde blesková povodeň a všechno vám naopak vcukuletu spláchne. Do toho máte stavy zvěře jako někde v oboře, oplocenky vám neustále někdo ničí atd. atd.
Vymýšlíte si, fabulujete. Letní okus je řešitelný letními postřiky, nemluvě o tom, že můžete nechat déle růst buřeň, která spárkaté také chutná. Oplocenka je 100% řešení po celý rok. Ani sebenáruživější houbař Vám ji nezničí, pokud se budete obtěžovat s žebříky - průlezy.
Kůly získáte snadno z prořezávek, pletivo zdarma ze starých oplocenek, platit budete jen za hřebíky. To, co píšete, zkrátka z 90% není pravda, jsou to pouhé výmysly, kterými se snažíte upoutat pozornost. Plusy, které dostáváte, jsou důkazem, že úplně stejně mimo jako vy je i několik dalších návštěvníků tohoto webu.
+7 # Starý 2019-11-12 13:19
Opět blafujete a mlžíte.
Nikdy jsem neřekl, že všechno, ale váš názor vše oplotit je idealistický, stejně jako neustálý letní postřik např. pellacolem či aversolem, nejde a zahání vás mimo únosné sféry v hospodaření a zejména dnes, když neprodáte se ziskem ani výřezy 1A. oni ty stromky neustále přirůstají, zejména pro vás jde o 3-6 měsíc, aby jste opět nehledal, že mi v lese přirůstají celý rok...

Věřte, že dnešní moderní člověk v členitém terénu nerad udělá krok navíc a pokud neděláte přelezy co 30 metrů (pro vás mluvím specielně o roklích a stržích - ne o všech lesích), tak zkouší a leze a kácí kůly. Ostatně v těchto místech si i černá a spárkatá nebere servítky, zejména vyplašená o honech ....
Ano ploty u polí by šlo rozebrat a použít novu, ale snad specielně pro vás vyfotím jak vypadá plot u polí, který je z až cca 1/2 zaplavený hlínou a rozebrat nelze. Jak sem vložím foto?
Nenuťte staříka plotit rokle, to už raději tvrďte dětem, že v lese se běžně na xy lidí sází za den 500 stromků! ostatně v TV jsem viděl ty děti, věk cca 15-20 let a to už je o něčem jiném, i výbava se kterou mi nepřijdou sázet ani ti malí skautíci a poslední postřeh-skautíci jsou vždy od hlíny, špinavé rukavičky a pod., ale v TV se to nenese, a nebo je vše trochu jinak?
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-11-12 15:18
Můj názor není a nikdy nebyl VŠE oplotit! Pouze vyvracím Váš výmysl, že plotit v podstatě nemá smysl. Já sám mám oplocenou max. třetinu plochy, kde mi odrůstá nový les. Jak je to možné?
Bříza nebo jíva narostou i 1,5 metru za rok a není v ČR místo (snad opravdu kromě těch obor), kde by tyto měkké dřeviny díky tomu neodrostly zvěři. Tím se vytvoří bohatá nabídka pastvy pro zvěř na letní období. Totéž trávy apod. - zvěř bude zkousávat buk nebo dub v zimním období, ne během léta, když se může napást šťavnaté trávy.
Jistě, první rok, dva tam ani ty měkké dřeviny, ani trávu nemáte. A to je jediné období, kdy musíte dělat LETNÍ postřik.
Za druhé. I oplocenka zalitá 20 cm hlíny se dá ze země vyrvat. Kromě toho není v té hlíně to pletivo stejně všude hluboko. A nevěřím, že máte to pletivo v té hlíně takto všude, třeba 20 m v kuse. To by vaši sousedé zemědělci měli už dávno po poli.
A za poslední. Já sám jsem oplocenek udělal už desítky a jediný případ, kdy mi ji někdo úmyslně zničil, byl nájezd zlodějů vánočních stromků na mé jedle někdy před 10 lety. Průměrně inteligentní houbař nebo turista význam oplocenky chápe a žebříky a průlezy ctí.
+8 # Rensa 2019-11-12 19:13
V oplocence nemá houbař co pohledávat (§ 20 LZ)
-4 # Vladimír Pelíšek 2019-11-12 19:36
Vidíte, a to je právě jedna z věcí, kde bych byl klidně i benevolentnější?
Co ublíží lesu více? Houbař, který přeleze žebřík oplocenky, chvíli se v ní motá při hledání hříbků a pak zase vyleze, nebo lesník, který jediným pitomým rozhodnutím udělá na čtverci xy hektarovou měsíční krajinu, aby tam vysázel tyrolské smrky?
Samozřejmě do půdy náležitě uježděné traktorem.
Vždyť je to směšné - stejně jako zákaz zakládání lesa z náletu nějakých boučků vysemeněných o 200 metrů dále jakožto "neschváleného sadebního materiálu", zatímco nakoupit smrčky nebo modříny z nějaké školky vzdálené 50 km a vypěstované z nějakého před 100 lety ještě alpského osiva je pro přírodu samozřejmě to pravé ořechové.
+4 # Starý 2019-11-13 06:56
Pan Pelíšek už je jaksi mimo, který lesník se tak chová?
A zejména u p. Rensy jsem četl zajímavá pojednání o přirozeném zmlazení, která si beru stejně jako i jiné věci na tomto serveru k duchu doby a jako poučení.

No dle p. Pelíška jsou asi všichni kdo se chová jinak ... lesní barbaři, ale čas ukáže kdo bude mít pravdu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě