logo Silvarium tisk

Skauti dnes začali pomáhat v Krkonoších v boji s kůrovcem. S loupáním kůry z napadených stromů začala první dvojice skautů, a to v lesích nad Horním Maršovem. Další skauti přijedou pomáhat o víkendu. V dalších týdnech by se v Krkonoších mělo postupně vystřídat osm až deset dobrovolnických skupin. ČTK to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
Dnes skauti loupali kůru z takzvaných lapáků, což jsou předem poražené smrky, které slouží jako návnada pro kůrovce. Právě teď je podle Drahného čas na jejich asanaci, protože by se z nich kůrovec mohl začít rojit. "Nářadí na loupání dobrovolníkům poskytneme. Podle možností zajistíme ubytování. Výpomoc by měla být dvoudenní," řekl Drahný. Na odkorňování pokácených stromů nemají ochránci dostatek sil a vítají každou pomoc.
K pomoci v boji s kůrovcem v Krkonoších vyzvalo vedení Junáka své členy ve věku nad 15 let na konci května. "Výzvou oslovujeme okolo 20.000 členů a členek. Jde o jednu z největších akcí zaměřenou na ochranu přírody za poslední léta," uvedla mluvčí Junáka Barbora Trojak. Řada skautů podle ní bude pomáhat i ve svých regionech, kde jsou lesy také postiženy kůrovcem, například v Jeseníkách.
V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33.480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40.000 metrech krychlových napadeného dřeva.
Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, je přirozenou součástí přírody a cílem správců národního parku není jeho vyhubení, ale předcházení jeho přemnožení. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.
S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Krkonoše jsou na tom ještě relativně dobře, protože kůrovec ztrácí na síle s rostoucí nadmořskou výškou. Správa KRNAP situaci jako kůrovcovou kalamitu neoznačuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě