Přihlásit

Slibují si čistší CHKO Český les (Domažlický deník)

MILENA CIBULKOVÁ

Unikátní projekt se podařilo uvést v život v podčerchovských Caparticích a příhraniční Lískové

Capartice - Čistší turistické trasy a s nimi spojený lepší servis pro turisty - to si slibují od vybudování zázemí v Caparticích a Lískové obce Klenčí pod Čerchovem a Nemanice spolu se společností EKO-KOM a Chráněnou krajinnou oblastí Český les. Ke středě 12. května se datuje začátek unikátního projektu, který bude rozšířen do dalších oblastí CHKO Český les. „Jedná se o podprojekt projektu Intenzifikace sběru a třídění využitelných složek komunálního odpadu, který děláme ve spolupráci s Plzeňským krajem už devátý rok. V České republice není v národních parcích a chráněných oblastech zaveden sběr využitelných složek. Turista nebo návštěvník je odkázán na nádoby v obcích,” uvedl k počinu Luděk Königsmark, oblastní manažer obalové společnosti EKO-KOM.

Unikátnost vidí zúčastnění zejména v tom, že se jim podařilo pro nápad získat správu CHKO a zajistit peníze.

Na parkovišti v Caparticích, výchozím bodě na nejvyšší horu Českého lesa - Čerchov, tak turista najde nejen známé zvony na odpad, ale také informační tabuli a místo pro posezení. Stejně i v Lískové.

„Přijeli za námi a měli určitou myšlenku. Udělali jsme návrh a prototyp, který byl schválen. Bylo to hodně narychlo, ale podařilo se,” říká k výrobě domečku na odpad s posezením a informační tabulí Jiří Holý za postřekovské zhotovitele.

Provoz obou sběrových míst, jejichž pořízení přišlo na 300 tisíc korun, budou mít na starosti obce Klenčí a Nemanice. „Je to jen začátek, neboť stejnou sumu máme připravenou na pokračování, a to na území Přimdy a Lesné na Tachovsku,” dodává Königsmark. Do budoucna se počítá s umístěním menších nádob na odpadky i na křižovatkách v podčerchovských lesích.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby