logo Silvarium tisk

Smrkové lesy dlouho poskytovaly velké množství dřeva a svým vlastníkům dobré zisky. Sucho a teplo posledních let ale vedly ke kalamitnímu rozšíření lýkožrouta, který smrkové porosty decimuje. O tom, jak se v současnosti mění podoba lesa, jsme si povídali s lesníkem a zemědělcem Danielem Pitkem. Rozhovor neprobíhá v kanceláři nebo kavárně. Daniel Pitek nás vozí po lesích v okolí Milešovky a ukazuje nám, jak před třiceti lety vysazený smrkový les usychá kvůli lýkožroutu lesklému, jak hned vedle prosperuje les, kde se nestihlo nic vysázet a kam si zalétla bříza, pod kterou už se na světlo tlačí vysázené buky a třešně. 

Celý článek najdete zde.

 

Komentáře  

+7 # Starý 2019-07-01 13:12
Kecy a kecy, jen co se hodí...
Kdyby pán nebyl zemědelec se zaručenými plošnými dotacemi skoro na vše, tak by pěl zaručeně jinou písničku a dnes už chodil o žebrácké holi.
Ono se to hezky eko hospodaří, když na to stát pravidelně platí a starost minimální.
Nikde ostatně nezdůraznil, že když se v lese něco nepodaří, tak je to na sto let, ale v zemědělství maximálně na 5-6 měsíců a někdy ani to ne....

Bez dotace z čehopak by byl živ, pokud si jen za čas dojde do lesa pro pár stromů???

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě