Přihlásit

Sníh rube stromy. Padají také na magistrály (MF Dnes)

LIBERECKÝ KRAJ Přívaly sněhu, které zavalily Jizerské hory a přinesly spoustu vláhy, jsou spásou pro smrkové lesy oslabené loňským úmorným suchem. Jenomže některé stromy uvrhla současná kalamita do záhuby.
„Vydali jsme varování před smrky, které pod tíhou sněhu nevydrží a padají na Jizerskou magistrálu," řekl náčelník horské služby René Mašín. Vyvrácené nebo polámané smrky ohrožují lyžaře i na Krkonošské magistrále nad Harrachovem. „Kácely se na ni už před Silvestrem, kdy dole sice pršelo, ale v polohách nad osm set metrů padal těžký mokrý sníh," upozornil Vlastislav Fejkl, provozní náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov. „V lednu sněží každý den. Nad Harrachovem leží přes metr sněhu."

Na úpravu Krkonošské magistrály si rolbaři berou motorovou pilu, aby mohli popadané stromy rozřezat a odstranit ze stopy.
Polámané nebo vyvrácené stromy zavinily v Jizerských horách i v Krkonoších výpadky elektrického proudu. Skácely se na dráty.
„Některým lidem na Tanvaldsku nešel proud ve čtvrtek dopoledne už třicet hodin," prozradil tanvaldský místostarosta Antonín Bělonožník. „Museli jsme ve čtvrtek zavřít kvůli výpadku elektřiny všechny tři naše mateřské školy."

Výpadky elektřiny dopadají citelně na obyvatelé domů, kde se topení neobejde bez čerpadel.
Fejkl bydlí v Tanvaldu - Ždáru, kde právě během sněhové kalamity nastal výpadek elektřiny. „Když jsem se vracel ve středu od Desné domů autem, zastavila mě plošina. Stála na silnici, aby mohli energetici dostat z drátů mohutný smrk," poznamenal Fejkl. „Přijeli až z Liberce a bylo mi jich skutečně líto. Na silný kmen měli jen malou motorovou pilu. Kousla se v něm a museli ji vyřezávat ruční pilou."

V Tanvaldě - Ždáře žije pod horou Špičák také Zuzana Neumannová. „Jedna cesta k nám je neprůjezdná. Spadly na ni tři velké stromy a hrozí, že se skácí ještě další," konstatovala Neumannová. „Na druhou cestu spadly břízy, ale přijeli chlapi s pilami, rozřezali je a uklidili. Těsně u cesty visí ještě další prohnuté břízy. Dnes ve čtvrtek mám v práci volno a děti zavřenou školku, takže jsme v bezpečí doma. Ale jsem zvědavá, jestli se zítra dostaneme dolů do města."

Ve Žďáře leželo ve čtvrtek kolem tři čtvrtě metru sněhu, v osadě Jizerka zhruba dvakrát tolik.

Jizerské hory a západní Krkonoše vyslaly v lednu jasný vzkaz, že se jim Nočník Evropy říká právem. Množstvím srážek mnohonásobně převyšují české vnitrozemí. Například v Praze bylo ve srovnání s Jizerkami zhruba deset procent srážek. Konkurenci pro nejsevernější české hory představovalo hlavně okolí šumavského Špičáku, kde za poslední týden spadlo asi 120 milimetrů srážek na metr čtverečný. „Současné severozápadní proudění znamená, že nejvíc sněží na návětrné straně Jizerských hor a západních Krkonoš," shrnul Fejkl. „Však tady také napadlo více sněhu než ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a na dalších místech ve východních Krkonoších."

Miloslav Lubas

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby