logo Silvarium tisk

Česko neúprosně, pomalu a na mnoha místech téměř nevratně mění svoji tvář. Potvrzují to snímky z družice Sentinel 2 evropského vědeckého programu Copernicus.

Nejde jen o sucho, řádění kůrovce v lesích, ale i o rozrůstání měst a obcí. Situaci se snaží zlepšit internetový projekt worldfrom. space/cs/geoinformatika Romana Bohovice z Brna.

„Změny jsou nejlépe patrné z vesmíru. Technika nám umožňuje využívat pro potřeby radnic, zemědělců či ochranářů i všech pět evropských družic s označením Sentinel. Data z nich lze stahovat zdarma. Jsme schopni dlouhodobě monitorovat jednu oblast s tím, že její nový snímek z vesmíru máme k dispozici zhruba každé čtyři dny," řekl Právu vývojář.

Zdaleka nejde jen o to, že počítačoví odborníci si stáhnou data z družice v podobě hromady čísel a čar, z nichž vykouzlí fotku. Jde o srovnání snímků jednotlivých oblastí a o analýzy, které jsou schopny například v daných oblastech odhadnout odolnost půdy vůči suchu. Obcím mohou tyto snímky společně s rozbory pomoci lépe plánovat další výstavbu.

„Radnice už nezajímají jen městské parky, ale veškerá zeleň na jejich území, tedy i ta soukromá. Při plánování nových staveb či výstavby domů se stále více zohledňuje stav veškeré zeleně v oblasti, přičemž nejlepší obrázek o ní si lze vytvořit s využitím aktuálních snímků z vesmíru. Je dobré oblast vidět v několika ročních obdobích a vidět, jak se během roku mění," vysvětlil Bohovic. Zájem o tato data již projevila Praha, Brno nebo Plzeň.

Méně zeleně, více suchých míst

Informatik přiznal, že pohled na Českou republiku z vesmíru je občas žalostný. Vyprahlé centrum Prahy nebo Brna na fotkách doslova září žlutou barvou. Srovnání snímků z družice, zachycujících například okolí Moravského Berouna nebo Janova v Jeseníkách před pěti lety a nyní, ukazuje, jak v nich ubylo temně zelené.

Jinými slovy, na místech, kde se dříve rozkládal hustý les, jsou nyní na fotkách hnědé obdélníčky po těžbě kůrovcem napadených stromů.

„Sucho není sice ničím novým, ale letos jsou jeho dopady mnohem patrnější. V minulosti se louky například ještě na podzim před zimou díky dešťům pomyslně nadechly a zazelenaly, ale nyní jsou mnohé z nich vyprahlé a druhá tráva pro sečení na nich již letos nevyroste. Na druhé straně, pokud tato data budou chytře využita, lze dopady sucha zmírnit," doplnil vývojář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě