Přihlásit

Šokující fotky z vesmíru! Ruská tajga mizí. Prodali ji Číňanům (TN.cz)

Rusové žijící na Sibiři jsou vzteky bez sebe. Čínské státní firmy tu ve velkém těží tajgu. Stromy mizí takovým tempem, že holá místa už jsou vidět i ze satelitů. Navíc těžaři se neobtěžují s tím, aby na místech, odkud dřevo vytěžili, zasadili nové stromy. Lidé se tak obávají, že brzy z pověstných sibiřských lesů nic nezbyde.

Chovají se jako predátoři, na prvním místě je pro ně zisk a ten navíc veškerý z Ruska utíká do Číny, zlobí se obyvatelé Sibiře na těžaře, kteří se ve velkém pustili do hustých lesů na východě země. Tajga doslova mizí před očima a problému se v Rusku věnuje stále větší pozornost.

Na konci září list Sibir Realii upozornil na problém černých těžařů, kteří ve velkém kácí stromy v tajze a prodávají je do Číny. Nelegální těžba měla vynášet až desetinásobek oproti těžbě legální. Podle reportérů deníku Komsomolskaja pravda ani není potřeba, aby těžba byla nelegální.

"Černí těžaři? To jste spadli z vesmíru?" ptal se reportérů místní muž, když se po nich přímo na Sibiři sháněli. "Když odsud nejste, tak těžko pochopíte, jak to tu chodí. Že Číňané kácí les? Číňané jsou šéfové. Přijdou s taškou plnou peněz, najmou si ruského účetního a na něj firmu napíšou. Takhle tu funguje 90 % firem. My Rusové a Tádžikové to pro ně kácíme," popisoval, jak to na Sibiři funguje.

Důsledky jsou patrné už i z vesmíru. Na satelitních mapách se na zelené zalesněné ploše objevují častěji a častěji bílá místa - plochy, které už těžaři zlikvidovali.

Když se reportéři ptali, kde se tedy zrovna těží, odpověděl jim muž, že zhruba o 200 až 300 km dále. "No, možná 400 kilometrů. Blíž žádný les není, už dávno ho vytěžili," prozradil místní muž.

Nový les nikde neroste, protože ho po těžbě nevysadí. Vytěžování tajgy už začaly řešit nejvyšší vládní špičky. "Řekl jsem čínskému ministrovi jednoduchou věc. Jestli se v blízké budoucnosti věci nedají do pořádku, ukončíme vývoz dřeva do Číny. Chcete naše lesy, tak naše lesy obnovujte," citovala Komsomolskaja pravda ministra pro přírodní zdroje Dimitrije Kobylkina.

Neefektivní ochranu lesů vyčetl státním úředníkům i prezident Vladimír Putin, který těžbu označil za "velmi zkorumpovanou a kriminální sféru". Putin také varoval, že pokud se situace nezlepší, Rusům žádné lesy brzy nezbydou. Přitom teď platí, že každý pátý strom na světě roste v Rusku a na každého ruského občana připadá pět hektarů lesů.

Rusové také upozorňují, že pouhý vývoz surového dřeva je pro zemi nevýhodný, vůle to změnit ale není.. "V roce 2012 tu byla otázka zavedení vysokých cel na export kulatin, ale nikdy to nepřijali. Ostatně mnoho poslanců je v tom byznysu namočeno. Pro ně je víc výnosné, když se vyváží surový materiál, než když se postaví továrna na zpracování dřeva, nebo na výrobu nábytku," řekl deníku sinolog Andrej Ostrovsky.

Ekonom Nikita Isaev upozorňuje, že problém je mnohem hlubší a nejde jen o těžbu dřeva. "Projel jsem celé Rusko z Moskvy až na Sachalin. Na Sibiři jsou všude čínské podniky. Vozí si i vlastní jídlo a pití, staví vlastní restaurace. V Rusku nenechávají ani rubl. Myslím, že se nemusíme tak obětovat pro přátelství s Čínou," tvrdí Isaev.

http://tn.nova.cz/clanek/sokujici-fotky-z-vesmiru-ruska-tajga-mizi-prodali-ji-cinanum.html

Komentáře   

+11 # pkarm 2019-01-17 15:57
Zprávu o nadměrných těžbách i se snímky z družice jsem zachytil už dříve. Rozsáhlé plochy těžeb se dají krásně najít na Google mapách, severně od Bajkalu v povodí řeky Angara a okolí města Bratsk. Když si najdete na webu FSC mapu ruských certifikovaných lesů, tak většina těžeb se odehrává právě v těchto lesích. Průměrnou velikost pasek jsem změřil kolem 22 - 25 hektarů a výjimkou není ani plocha větší jak 40 ha.To mě utvrzuje v mínění, že certifikace FCS je jeden obrovský podvod a vyhazování peněz z oken.
0 # lesmistr 2019-01-17 13:00
Tak tohle musí být HOAX. Rusové nejsou hloupí a divil bych se, kdyby to Putin takhle nechal. On ví nejlépe, že Rusko drží na vodou především přírodní bohatství. Pokud tomu tak přesto je a dochází k prodeji a ničení tajgy, tak to je závažné! A našim aktivistům vadí pár čínských telefonů na Hradě a to, že Tvrdík prodal Číňanům Slavii. Tedy pokud už někdo z jeho kumpánů další Číňanům neprodal pod rukou lánskou oboru, zámek i s ochrankou. On se tam prý ještě jeden takový pohybuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby