Přihlásit

Speciální dron umí odhalit kůrovce (TV Praha)

Veronika ELHOTOVÁ, moderátorka 
Speciální dron umí odhalit kůrovce dříve než lesníci. Používat by jej navíc mohli i majitelé menších lesních ploch v řádu desítek hektarů. Aplikace má začít sloužit ještě letos. 

David WILCZEK, redaktor 
Experti z České zemědělské univerzity v Praze vyvíjejí aplikaci s pracovním názvem Brouk. Ta funguje za pomoci dronu, který monitoruje konkrétní lokalitu ze vzduchu. Lesníci pak nemusí procházet porost a kontrolovat koruny zespodu. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
My stromy nalétneme zvrchu, prakticky pořídíme fotky ze shora a následně ty fotky spojíme do jedné velké ortofotomozaiky. A my ty jednotlivý obrázky nebo ty snímky rozložíme na jednotlivá multispektrální pásma. To znamená červenou, zelenou a modrou barvu. Pokud použijeme dražší senzor, tak můžeme i na infračervené pásmo. A na základě toho my jsme schopný rozeznat to nakažení stromů dřív, než to zjistí uživatel v lese běžným okem. 

David WILCZEK, redaktor 
Velké drony a bezpilotní letadla jsou určena pro sledování rozsáhlého území. Aplikaci mohou používat i majitelé. menších lesních ploch. K tomu jim postačí menší drony, které jsou už dnes běžně dostupné. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
Dá se říct, že ten nejmenší dron, ten bílej, je nejlevnější varianta a je určen pro tu nejširší veřejnost, pro řekněme i laickou, pokud někdo potřebu zpracovat tady tu analýzu, tak může použít tady tu menší variantu. Pokud použije ten velký dron, tak tam jsou právě i ty další infračervené pásma, díky čemuž je ta analýza potom přesnější, ale dá se říct, že je to srovnatelní i s tím malý dronem. 

David WILCZEK, redaktor 
Ambice vývojářů jsou mnohem větší. Podrobné monitorování terénu prostřednictvím dronu by mohli v budoucnu využít i zemědělci, zvláště v obdobích sucha, což je v posledních letech velmi aktuální téma. 

Václav WIESER, garant programu 
Každopádně vidíme možnost toho dronu využití třeba v nějakých zemědělských aplikacích, monitoring sucha, monitoring eroze. A v podstatě to, že má uživatel k dispozici nějakou aplikaci, a to že potom ta zpracuje ty výsledky toho dronu už podle té konkrétní úlohy, tak to jsou věci nad kterými přemýšlíme do budoucna. 

David WILCZEK, redaktor 
Aplikace která odhalí napadený strom kůrovcem by měla být spuštěna do konce tohoto roku.

Komentáře   

+5 # Starý 2019-07-12 12:38
No a co z toho?
Eroze hlásím již několik desítek let na OPAK a PF a co se děje... nic...peníze na dotace jsou přednější!
Tak místo pomoci vlastníkům lesů dotujme drony,

BEZVA POMOC A NOVINKA

Dron kůrovce zpracuje, prodá a zalesní holinu...to mne zajímá - umí to??

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesnictví

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby