Přihlásit

Spojil dvě vášně: včely a focení. A má úspěch (5plus2)

Milan Motyka z Mostů u Jablunkova fotí včely. A je v tom dobrý. Jeho snímek nazvaný Spící královny, na kterém včely ošetřují mladé matky v matečnicích, uspěl v kategorii České zemědělství a venkov prestižní fotografické soutěže Czech Photo Nature. Ta sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy přírody. Výstava jeho fotografií je do 28. prosince k vidění v Dřevěnce na Fojtství v Mostech u Jablunkova. „Spojil jsem vášeň pro fotografování s vášní pro včelaření," říká Motyka. Kromě toho muž jako první v republice začal nyní testovat přirozený odchov včel v dutinách stromů, takzvané brtnictví.

* Fotíte včely dlouho?

Deset sezon. Dají se totiž fotit jen v létě nebo na jaře. V momentě, kdy jsem se tématu začal cíleně věnovat, jsem zjistil, že bez tří základních faktorů to nepůjde. Bez techniky, čili speciálního makroobjektivu, dále bez místa, kde je naprostý klid, a bez neskutečné vytrvalosti. Přesto šlo zpočátku, než jsem sjednotil časy a clony, aby byly snímky ostré, o chabé pokusy. I nyní ze stovky fotografií vyberu maximálně deset. Kolik času jednomu snímku věnuji, odhadnout neumím. Někdy cvaknu záběr během minuty a pak se celý měsíc nepodaří nic. Hodně záleží na rozpoložení fotografa. Když jsem v pohodě, nabitý energií, neváhám a peru jeden snímek za druhým, protože jich vyjde o polovinu více než kdy jindy.

POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 2 Spojil dvě vášně: včely a focení. A má úspěch

DOKONČENÍ ZE STRANY 1

* Musíte se nějak speciálně obléci, chránit proti žihadlům?

Včelařím od 12 let, takže po tolika rocích praxe vím, že se stačí u včel chovat klidně. Pak nemají důvod k sebeobraně, nevšímají si mě a dělají si svoje. Nebodají, takže se nijak zvláštně neoblékám ani nekryji.

* Trvalo to, než se vám úspěšný záběr povedl?

Většina fotografů hovořila o tom, že jejich soutěžní snímek vznikl náhodou. V mém případě to tak nebylo. Mám včelín na dobře ukrytém místě v Horní Lomné. Dlouho jsem pásl po správné světelné atmosféře. Vyžadovala slunce a správnou hodinu tak, aby paprsky dopadaly na část tmavé zadní stěny včelínu. Jednou jsem něco kutil, otočil se a kompozice byla tam. Paprsky podsvítily včely, nádherná kombinace světla. Odložil jsem rámek, opřel se dozadu a cvakal. Tři minuty a byl konec. Tak krátký moment kolem 11. hodiny slunce na toto místo blikne. Na úspěšný záběr jsem pak ale musel číhat. Jen jsem už měl jasno, kdy a za jakých podmínek. Jinak se dá říct, že za každým jedním povedeným záběrem jsou hodiny a hodiny čekání na tu správnou vteřinu.

* Jaký to byl pocit, získat v prestižní soutěži pomyslnou stříbrnou medaili?

Pro mě byl už obrovský úspěch dostat se mezi tak velkou skupinu fotografů. Klání bylo rozdělené do osmi kategorií. Porota vybírala z 1 800 snímků od 254 autorů. U mých Spících královen porota pochválila dobré světlo, náboj a skvělou atmosféru.

* Co vás přivedlo ke včelaření?

Tátovi se stal těžký úraz a nemohl chodit. Řekl mi, že se budu muset postarat o včely, a ony se staly mým osudem. Kromě klasického včelaření v nástavcích se mi však zalíbilo i něco jiného. Zpovzdálí jsem okukoval styl nejstaršího včelaření v Evropě, a to brtnictví, čili chov včel v dutinách stromů.

* Kde jste se jím inspiroval?

Chovají se tak včely v oblasti Baškirie na Urale na ploše celého parku o rozloze 24 600 hektarů. Strážci parku jsou zároveň včelaři. Včely žijí ve smíšeném lese, který jim poskytuje dobrou snůšku, naprosto přirozeným stylem. Jsou zdravé a na zimu se nekrmí, brtě se jen zabezpečí proti kunám a datlům chvojím. Tento způsob včelařství fungoval na území Evropy více jak tisíc let. V zapomenutí upadl vlivem generační výměny včelařů. Od Rusů to odkoukali Poláci, kde před deseti lety odstartoval pilotní projekt návrat včel do lesů. Jezdil jsem se k nim učit a nyní s několika kolegy brtnictví zkouším i u nás.

* Popište, jak vypadá brť?

Je to dutina 15–20 centimetrů široká, hluboká okolo metru, vydlabaná do vzrostlého jehličnatého stromu. Listnaté stromy se nehodí, protože neprodukují pryskyřici, která zalije póry ve vydlabané dutině. Svým způsobem ji zakonzervuje, čili strom v pohodě žije dál a neusychá. Stromy jsem si vytipoval sám a pak se o vydlabání dutin dovolil u Lesů ČR. Brtě jsme zhotovili během prvního brtnického kurzu v Beskydech, kam se sjelo několik včelařů z celé republiky. Ví o nich tedy jen pár lidí. Jsou ve výšce šest až dvanáct metrů nad zemí. K obsluze se používá vyztužené lano, kterým se včelař posouvá nahoru jako píďalka.

* Najdou dutiny včely?

Určitě se do nich přirozeně nastěhují. Devadesát pět procent rojů odletí vždy do lesa, kde včely pátračky hledají nový domov. My jsme dutiny perfektně připravili a lákáme je navíc kusy starého rámku upevněného ke stropu. Když vletí dovnitř, začnou na nich samy stavět plásty. Jelikož společenství žije ve středu plástů, med se z brtí vybírá tak, že se plásty odřežou po stranách. Med se nevytáčí v medometu, ale pouze nakrájí na kostky.

* Výnos bude asi menší než z moderních úlů...

Z jedné brtě je asi 20 kilogramů medu. Je samozřejmě menší, ale včely žijící v přirozeném lesním prostředí upevňují vztahy mezi hmyzem. Jsou důležité, aby se na jejich místo nevtlačil jiný nežádoucí druh. V Rusku je nepřikrmují ani v zimě, tady budeme muset, protože jednotvárné smrkové monokultury v Beskydech jim neposkytnou tolik potravy, aby si stihly doplnit zásoby poté, co jim včelař odebere med.

* Kromě brtí máte i druhou archaickou metodu chovu včel.

Získal jsem darem dva úly zvané košnice. Musel jsem je upravit tak, aby odpovídaly veterinárním předpisům. Košnice jsou ze slámy, dvojitě pletené. Uměl je zhotovit jeden včelař, který bydlel kousek za hranicemi. Daroval mi je. Bohužel už umřel. Nejsou nijak zateplené, včely si je samy zalepí. Říká se, že se do nich klidně dá nalít voda a nevyteče.

JANA GARTNEROVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby