logo Silvarium tisk
JAROSLAV PULKRÁBEK

Vimperk/ K volbě nového vedení se v pátek večer ve Vimperku sešel Spolek na ochranu šumavské přírody. A přestože volební schůze se opakuje vždy po třech letech, tentokrát zřejmě nakročila k nové formě českoněmecké spolupráce. „Náš spolek vznikl v roce 1991 transformací místní organizace Českého svazu ochránců přírody, založené již roku 1981 při tehdejší Správě CHKO Šumava a po pěti letech byly stanovy spolku aktualizovány. Zjednodušeně řečeno jsme otevřeni všem, kteří mají trvalý vztah k šumavské přírodě a chtějí se aktivně podílet na její ochraně,” přiblížil historii a poslání spolku, který působí v hranicích Biosférické rezervace Šumava, jeho staronový předseda Dušan Žampach.

 V době své transformace mohl navíc spolek díky pádu železné opony navázat partnerství s podobným spolkem v Bavorsku, tedy sdružením ArGe Naherholung Mallersdorf – Pfaffenberg.

„Oficiálně jsme letos oslavili 15 let spolupráce. A nutno říci, že vůbec není formální. Mnoho akcí podnikáme společně. Ať už Česko – německé ekorozhovory, na výroční schůze jsou vzájemně zváni zástupci, podnikli jsme společné výlety po šumavských vrcholcích i společné vícedenní exkurze. Za ta léta vzniklo mnoho osobních kontaktů a přátelství jednotlivců i rodin.

 Volba nového vedení nebyla vůbec jednoduchá, neboť ze sedmičlenného výboru kandidaturu potvrdili pouze tři a o velkém zájmu zaujmout místo v čele spolku se rozhodně hovořit nedalo.

I přes uvažovaném snížení počtu členů o dva, což stanovy umožňují, se nakonec kandidátka naplnila a navíc obsahovala jméno zástupce německého partnera, a to hned jeho předsedu Klause Storma. Místo předsedy pak obhájil dosavadní šéf spolku Dušan Žampach.

 Tím však navazování či upevňování spolupráce s jinými subjekty zdaleka neskončilo, o čemž svědčila i přítomnost předsedy Svazu ochránců přírody Šumava Jiřího Šejny, se kterým chce spolek spolupracovat například na revitalizaci naučné stezky Sudslavický okruh.

Volbami však schůze zdaleka nekončila a pokusila se vyřešit i další ožehavé problémy.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě