Přihlásit

Sporná stavba lanovky na Šumavě (ČT 1)

Václav SVOBODA, moderátor
Sporná stavba kabinové lanovky na šumavské Železné Rudě dostane díky nové zónaci parku druhou šanci. Část chystané dráhy totiž vedla chráněným územím. Podle nového členění už to ale neplatí, přesto vedení parku trvá na tom, že za hektar lesa, kudy lanovka povede, chce od města jiné cennější území, jenže to radnice nemá.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Bývalé vedení parku lanovku před lety povolilo, současná zpráva ale projekt zastavila, kabiny měly vozit lidi z areálu samoty až na cyklostezku nad sjezdovkou, asi kilometr dlouhá lanovka by měla vést tímhle směrem. Posledních 200 metrů plánované trasy je ale stále v druhé zóně Národního parku, teď se ale situace mění díky nové zónaci.

Jan DVOŘÁK, mluvčí, Správa NP Šumava
V rámci arondace jsme vyjmuli ten pozemek zesezóny soustředěné péče, tudíž vlastně tento pozemek je možný zastavět dle územního plánu.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Asi hektar lesa, kudy by lanovka měla vést, je správa parku ochotná Železné Rudě přenechat, ale výměnou za jiný hodnotnější pozemek, jenže radnice nemá na území parku téměř nic. Celý katastr leží v Chráněné krajinné oblasti, pomoc ale město našlo u obcí v centrální části Šumavy.

Petr NAJMAN, místostarosta Železné Rudy /nestr./
Máme jeden malej pozemek, ale při projednávání, tak se ukázalo, že není hodnotnější než ten pozemek, kterej potřebujeme, takže proto jsme museli přistoupit k tomu, že ta směna proběhne mezi parkem a jinou obcí.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Podle vedení města je vybudování lanovky klíčové pro turistický rozvoj celé oblasti. Jediná větší lanovka je pouze na Špičáku.

Filip SMOLA, starosta Železné Rudy /ČSSD/
S sebou nese ještě výstavbu rozvoj infrastruktury vzniku nových krytých parkovacích míst, nových chodníků.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Zónaci a zásady péče teď projednává ministerstvo životního prostředí, nové členění parku by mělo být hotové na začátku příštího roku. Zdeněk Mlnařík, Česká televize Šumava.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby