logo Silvarium tisk

Ministerstvo zemědělství už vytipovalo vodní plochy, kde by mohlo být dočasně uložené dřevo, které se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity. Seznam těchto míst ale ministerští úředníci tají. Důvodem může být obava, aby už předběžný záměr uložení dřeva nevyvolal paniku mezi rekreanty, rybáři a obecně lidmi v okolí vodních nádrží.

V celém procesu hledání vhodného „vodního úložiště" pro kalamitní dřevo jde o obrovské peníze. „Ponoření pod vodu" je dnes podle odborníků vlastně jedinou možností, jak zachovat v dobré kvalitě desetitisíce pokácených kmenů, pro které vlastníci lesů nemají odbyt. Podobně uchovávali dřevo po kalamitách před 100 lety i naši předci a v někde, například ve Skandinávii, Francii nebo v Bavorsku se tak děje dodnes.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+12 # Starý 2020-05-27 11:18
Našim předkům na tyto úvahy a skutečnou realizaci stačilo pár dnů !!!

Našemu státu a dnešní společnosti pouhých několik let k tomu aby to bylo tajné a realizace …..ta jestli vůbec kdy bude???

Že by ti předci byli praktičtí a dělali..!!!

Dnes se předci hodnotí jako lidé co chybovali...

k tomu dnešní populace dělá co... a to má drony, harverstory, techniku nebývalých výkonů a pod., ruční práce no kdeže...

ČLOVĚČE NEZAVÍREJ OČI A HODNOŤ.
-4 # Vladimír Pelíšek 2020-06-01 10:48
Předky je třeba ctít, ale ne si je idealizovat. Předkové dělali něco lépe, něco hůře. Pracovali s obecně menším množstvím informací, než máme dnes, což omlouvá některé jejich chyby, na druhou stranu často na přírodu kašlali v mnohem větší míře.
Za mého dětství před 40 lety tak bylo třeba ještě běžné vypouštět močůvku do potoka, vozit odpadky někam do lesa, vytvářet stahektarové megalány v zemědělsky nevyhovujících podhorských oblastech, a to scelováním stávajících polí. Tehdy to bylo běžné dnes by tyto činy bez pokuty či něčeho horšího neprošly.
O smrkařském hospodaření, které často naprosto nebralo ohledy na lesní stanoviště, už ani nemluvě. Předkové před několika desítkami či stovkami let nebyli polobozi, ale ani zločinci - pouze žili v jiné době a řešili tudíž jiné problémy.
Některé věci, na které dnes horko-těžko znovu přicházíme, ovšem ti osvícenější věděli už tehdy. Třeba to, že lidé nejsou zvědaví při své rekreaci v lesích na rozpálené holé pláně se smrčky, střídané přehoustlými porosty, kde aby sis i v poledne rozsvítil, pokud si chceš přečíst knížku. Takto Tomáš Baťa už v roce 1927 vykoupil několik stovek hektarů lesa u Zlína od barona Haupta, a s poukazem, že lesy, do nichž si chodí lidé po práci odpočinout, by měly mít především "lázeňský" charakter, okamžitě zakázal holoseče. Baťa zemřel, jeho závody byly znárodněny, les dostal do péče socialistický lesník, a i zde se výsledek dostavil - z krásných porostů obdélníčky a čtverce věkových tříd, a přestože jde o 300 m.n.m. v Karpatech, tak převážně smrk. Pro mě je tento přístup vrcholem hnusu a pohrdání vůlí občanů, obyvatel tohoto státu.
Lesy se pak vrátily městu, smrk zreznul a dnes se tam opět hospodaří tak, jak by se mělo. Na smrkových pláních se zelenají čerstvě vysázené duby, mezi náletovými buky, pečlivě ochráněnými při těžbě. Jen tu a tam pár smrkových kmenů s vyhnilým jádrem ležících někde u cesty upomíná na dobu 50.-70.let minulého století, jako na černou můru na tváři krajiny.
+6 # Starý 2020-06-02 08:12
Ano, p. Pelíšku,
tak budeme hodnotit dobu před 40 lety !!!
Copak asi obsahovala ta močka-bylo to hnojivo bez chemie a přírodní-bez antibiotik a v malém množství-kolik tehdejší člověk vyprodukoval odpadní vody a kolik v tom bylo mýdla, čistících prostředků, pracích prášků a dalších "přírodních" věcí a produktů. Oproti dnešní "zdravé" době.
I bych rád četl vědecky posouzeno, kolik odpadu například plastů vyprodukoval a vyvezl před 40 lety člověk do lesa a kolik jich byl v průměru schopen koupit - ve srovnání s dnešní dobou.

Ty poměry by byli asi nesrovnatelné?

"Socialistickému lesníku" jistě nepochlebuji, ale co se mu jistě nepovedlo - že zničil pár hektarů lesa-i to je možné a vidím, že i dnešní lesník ale zejména stavební loby ničí i podstatně více lesů!!!
Ale co se "socialistickému lesníku" zcela jistě nepovedlo, je že nezničil lesy v celém státě a to během pár let !!!! A to včetně všech věkových tříd....a prakticky i dřevin-vidím usychající stromořadí a to bez ohledu na suché období, ale usychající již cca 20 let na používané defolianty na polích a kdo s tím co dělá???

Za vše může lesník....že?
Copak asi ty defolianty dělali s okraji lesů!!!
Nešlo o základ stability celého lesa!!!

Asi jsem vždy špatně vnímal mé učitele a předky-že?

No na stará kolena se musím učit jiné věci , zcela jistě objektivně pravdivé v podání našich v praxi zkušených "vědců".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě