Přihlásit

Stát ztrácí ve svých lesích stamiliony (Hospodářské noviny)

Autor: Martin Mařík
Rubrika: z domova

Chceme ze státních lesů víc peněz. To je heslo, jímž se zaštiťují ministři zemědělství od doby Jaroslava Palase (ČSSD). Ten pod záminkou této nové strategie vyhodil před čtyřmi lety tehdejšího šéfa státního podniku Lesy ČR Jiřího Olivu.Stejné věty opakuje ministr Petr Gandalovič (ODS). Jak se ale politikům daří naplňovat jejich cíl? Jsou Lesy, jedna z největších firem v zemi s více než sedmdesátimiliardovým majetkem, nyní v lepší kondici?

Bilance Lesů od roku 2003 je následující:
V pondělí odvolal Gandalovič šéfa Lesů Jiřího Holického - už čtvrtého ředitele státního podniku po Olivovi. Šéfové nejen lesnických, ale i dřevozpracujících firem hovoří o chaosu, nestabilitě, obavách o dodávky surovin.

Gandalovič neříká, proč Holického odvolal - prý odstoupil z osobních důvodů. Všeobecně se má za to, že Holický nezvládl nové tendry na lesnické práce, jež pro státní podnik zajišťují soukromníci.

Jenže vedle problémů s tendry je tu ohromný propad zisku Lesů. Zatímco loni ještě vykázaly hrubý zisk přes dvě miliardy korun, letos to má být jen kolem 400 milionů.
"Je to kvůli kalamitě po lednovém orkánu Kyril," prohlásil Holický.Ale odborníci se shodují v tom, že bezprostřední ekonomický dopad lesní kalamity vždy znamená pro obor zisk. "Těžba v polomech je koncentrovaná. Těží se i dřevo, které by jinak nebylo ke kácení určené," vysvětluje hlavní důvody Zdeněk Domes z firmy Lesnické a ekonomické poradenství.

Letos bude mít vyšší zisk než loni i státní firma Vojenské lesy a statky. I tento podnik, spravující asi desetinu porostů oproti obřím Lesům ČR, přitom hospodaří v kalamitou postižených porostech. "Zisk zvýšíme asi o dvacet procent," potvrzuje šéf firmy Josef Vojáček.

Příčinou, proč Lesům ČR naopak zisk padá, je přitom právě jejich neschopnost uzavřít se soukromníky dlouhodobé smlouvy na těžbu. Ve státních lesích soukromé firmy pracují podle provizorních smluv. Státní firmě chybí koncepce obchodní strategie.
Poslední výběrová řízení ve stavu, v němž je zanechal Holický, nápravu neslibují.Zvítězila v nich výrazně nejnižšími nabídkami firma LST Trhanov, za níž stojí bývalý šéf Chemapolu Václav Junek. Jenže její nabídky se zdají konkurenčním soukromým firmám i Lesům samotným dumpingové. Lesní kauza nekončí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby