Přihlásit

Státní lesy jsou znovu bez ředitele (Právo)

Rubrika: Trhy & ekonomika

Generální ředitel Lesů ČR Holický rezignoval a ministr Gandalovič ho odvolal

Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Jiří Holický včera rezignoval na svou funkci. Ministr zemědělství Petr Gandalovič jeho žádosti vyhověl a odvolal ho.

Do jmenování nového generálního ředitele pověřil řízením státního podniku jeho výrobnětechnického ředitele Vladimíra Dolejského (43). Informovala o tom ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Ilona Chalupská.

Podle Gandaloviče ministerstvo zemědělství v krátké době vypíše výběrové řízení na nového generálního ředitele. Nový ředitel podniku by měl být znám do konce tohoto roku.

Holický byl za poslední čtyři roky už čtvrtým generálním ředitelem Lesů ČR, kterým patří více než polovina lesů v zemi a hodnota jejich majetku se pohybuje kolem 70 miliard korun. Od letošního února byl pověřen řízením LČR po rezignaci jeho předchůdce Františka Koníčka. Generálním ředitelem byl od dubna, kdy jej ministr jmenoval do funkce bez výběrového řízení s úkolem přispět ke stabilizaci situace v lesním hospodářství. "Nastupoval do velmi složité situace po orkánu Kyrill. Tuto rozsáhlou kalamitu se pod jeho vedením podařilo zvládnout, všechna postižená místa se už podařilo vyčistit. Do budoucna musíme hledat takové vedení, které bude schopno vést podnik v nové situaci, kdy Lesy ČR budou obchodovat s podstatně větším objemem dříví, než tomu bylo doposud," uvedl včera Gandalovič.

Lesnické firmy opět zpochybňují tendry

Holický funkci opustil podle oficiálního zdůvodnění z osobních důvodů. O tom, že se pod ním třese židle, však média spekulovala už delší čas. Server Euro Online včera napsal, že hlavním důvodem byly neshody s ministerstvem zemědělství o manažerském řízení podniku.

Lesy ČR se v posledních letech potýkají s problémem, jak řádně vypsat a vyhodnotit tendry na lesnické práce v řádu miliard korun. Některé lesnické firmy zpochynily už i ty poslední, zatím neuzavřené tendry. Ministerstvo se kritice brání s argumentací, že nová výběrová řízení již probíhají přesně podle zákona o zadávání veřejných zakázek, přičemž dokumentace k nim byla konzultována s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Změna ve vedení Lesů ČR by se na průběhu a výsledcích těchto tendrů podle Gandaloviče neměla nijak projevit. "Firmy budou vždycky vznášet různé námitky a připomínky, tak je to obvyklé především u těch firem, které v nich neuspějí," podotkl.

Sílí volání po koncepci

Podle informací Hospodářských novin má v probíhajících tendrech patřit k nejúspěšnějším firma LST Trhanov z Domažlicka, v níž se podnikatelsky angažuje bývalý šéf Chemapolu Václav Junek. Jediným kritériem těchto soutěží jsou nabídnuté ceny, což některé lesnické firmy kritizují. Podle nich jsou některé ceny nereálné, dochází prý k cenovému dumpingu. Část firem proto volá po vícekriteriálních tendrech, které jsou podle nich pro lesnictví vhodnější.

Podle ředitele největší české lesnické firmy CE Wood Ivana Doubravy je na příkladu Holického vidět, že pouhé výměny generálních ředitelů k řešení budoucího fungování Lesů ČR nevedou. "Je třeba začít se zásadní diskusí o postavení a správě Lesů ČR. Až bude obecný souhlas, je možné hledat manažerský tým," řekl ČTK Doubrava.

Státní podnik musí nejprve dostat jasnou koncepci schválenou vládou a pak teprve může hledat manažery, kteří ji budou realizovat, i podle bývalého generálního ředitele Lesů ČR Jiřího Olivy. Ten hledání nového šéfa označil v současné situaci za "tahání králíka z klobouku".

"Nyní jsou Lesy ČR politicky zdefraudovaným podnikem, který má plnit jen něčí politické či ekonomické zájmy," řekl Oliva, který podnik řídil od jeho vzniku v roce 1992 do roku 2003. Koncepci státních lesů nelze podle Olivy tvořit s lidmi, kteří nejsou odbornou autoritou a v podniku se objeví na půlrok či rok.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby