Přihlásit

Státní lesy se musí postarat o zříceninu hradu (ČT)

Události 19:00

Roman PISTORIUS, moderátor

Státní podnik Lesy České republiky se musí postarat o zříceninu hradu Stará Dubá u Čerčan na Benešovsku. V nezvyklém sporu tak rozhodl Nejvyšší správní soud. Posuzoval, jestli rozvalina je samostatnou stavbou, nebo součástí pozemku, na kterém stojí. Přiklonil se ke druhé možnosti.

Vlastimil WEINER, redaktor

Odstranit náletové dřeviny, zadat průzkum areálu a připravit koncepci opravy zříceniny hradu Stará Dubá. Takové úkoly zadal v rozsudku státním lesům Nejvyšší správní soud.

Michal LOVRITŠ, Nejvyšší správní soud

Stavební části a zbytky rozrušeného zdiva hradu Stará Dubá během staletí dosáhly takového stupně zkázy, že prakticky splynuly s pozemkem a s vegetací, takže tato zřícenina proto musí být považována za součást pozemku. Za její stav tedy odpovídá ten, kdo má právo hospodaření k pozemku pod ní, tedy Lesy České republiky.

Vlastimil WEINER, redaktor

Spor začal v roce 2005. Městský úřad v Benešově tehdy uložil státním lesům opravit opevnění Staré Dubé. Lesy se bránily, ale Městský soud v Praze rozhodnutí úřadu potvrdil. Lesy podaly kasační stížnost s tím, že zřícenina je samostatnou nemovitostí, o kterou by se měl starat někdo jiný než vlastník pozemku.

Eva KIJONKOVÁ, mluvčí, Lesy ČR, s. p.

Státní podnik bude samozřejmě verdikt Nejvyššího správního soudu respektovat. Pokud jde o obnovu opevnění, tak v této věci ještě dohoda žádná nepadla. Budeme samozřejmě muset jednat s Krajským úřadem Středočeského kraje.

Vlastimil WEINER, redaktor

Hrad Stará Dubá stál na skále nad řekou Sázavou od třináctého století. Později ho dobyl a pobořil král Jiří z Poděbrad. Od té doby hrad nikdo neopravoval.

Jan KUŽELKA, obyvatel Hvězdonic

Je na spadnutí, i když ne tak hrozně. Kdyby se ten nálet vodstranil, viď, trošku se to zakonzervovalo /nesrozumitelné/ jenom zakonzervovat, tak by to byla hezká památka.

Vlastimil WEINER, redaktor

Podle bývalého ředitele Jiřího Nováka se budou muset státní lesy postarat o desítky, možná stovky podobných zřícenin na svých pozemcích. Náklady se dají jen těžko odhadnout, stejně jako to, zda se vůbec podaří naplnit rozsudek o Staré Dubé. Pavel Krejčí a Vlastimil Weiner, Česká televize.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby