Přihlásit

Stoupl zájem o listnáče, moravskoslezské lesní školky trápí sucho (ČTK)

Ostrava 18. srpna (ČTK) - Kůrovcová kalamita výrazně proměnila produkci lesních školek. Stoupla poptávka po listnatých stromech i celkový objem prodaných sazenic. Problémy ale pěstitelům působí sucho. ČTK to řekli zástupci lesních školek z Moravskoslezského kraje.

Vedoucí společnosti Trees Product z Hrádku na Frýdecko-Místecku Radim Martynek řekl, že dříve se prodávalo nejvíce smrků. "Zvýšila se poptávka po listnatých sazenicích. Když to vezmu procentuálním vyjádřením, tak řekněme před 15 lety bylo nějakých 80 procent produkce smrků, a v dnešní době to je 80 procent listnáčů a třeba nějakých 15 - 20 procent smrků, takže se ta poptávka po dřevinách úplně obrátila," řekl Martynek.

Největší zájem je podle něj o klasické lesní dřeviny, jako jsou buk, dub, javor, jilm, případně i ovocné stromy, například třešně. Důležitou dřevinou je také jedle.

"Ceny sazenic mírně vzrostly, ale je to v pár procentech, spíše to pokrývá výrobní náklady. Ve srovnání s jinými zemědělskými produkty jsou ceny pořád nízké," řekl Martynek. Ceny se liší podle druhů dřevin, ale v průměru jde podle něj bez DPH zhruba o osm až deset korun za sazenici.

"Se suchem se vypořádáváme jako všichni pěstitelé kdečeho, hodně to ovlivňuje naši výrobu. My máme to štěstí, že máme alespoň na části lesní školky zavlažovací systém, ale samozřejmě optimální přírodní déšť ta závlaha nenahradí, je to náhrada deště, řekněme, ze 70 procent. A nemáme pokrytou celou školku," řekl Martynek.

Provozní mistr střediska školek ostravské společnosti Dvořák lesy, sady, zahrady Roman Kašný řekl, že po vypuknutí kůrovcové kalamity podniku vzrostl odběr všech sazenic, ale nejvíce listnáčů. "Smrk vůbec nepěstujeme, protože na to nemáme vhodnou půdu. Z jehličin děláme jedli, modřín a borovici. Největší zájem je o buk, pak dub, lípa, javor," řekl Kašný.

Nedostatek osiva v minulých letech a zvýšený odběr se podle něj následně projevil i na cenách, ale vzrostly jen mírně. Ceny sazenic se liší podle jejich velikosti i množství, které zákazník odebere, největší klient má třeba ceny nasmlouvané pět let dopředu. "Když vezmu takový průměr, tak cena buku o nejběžnější velikosti nadzemní části 36 - 50 centimetrů se pohybuje okolo 6,90 Kč bez DPH," řekl Kašný.

Potvrdil, že problémy přináší sucho. "Máme jednoduchou závlahu a snažíme se zalévat, co nám zdroj vody dovolí. Stromky ale nemají takové přírůstky, jaké by měly mít. V klasických letech jsme schopni vypěstovat jednoletou sazenici velikosti půl metru, to vůbec není problém, ale když je sucho, tak ty stromečky nerostou," řekl Kašný.

Vedoucí střediska školkařství a služeb Městských lesů Opava Jan Stiborský řekl, že v minulých letech 90 procent sazenic, které podnik vypěstoval, šlo do městských lesů a zbytek na prodej. "Teď už to bude jinak, protože holin ubylo, zase se bude dejme tomu 40 procent prodávat a 60 procent zůstane pro naši potřebu. Pěstuje se buk, jedle, olše, něco málo borovice, něco málo smrků. Největší zájem je o buk," řekl Stiborský.

Produkci školky podle něj sucho výrazně ovlivňuje. "Na centrální školce máme závlahu, ale na dalších dvou závlaha není a tím, že bylo loni opravdu extrémní sucho, tak to bylo docela špatné. Třeba ujímavost bukvice je v takovém počasí daleko horší," řekl Stiborský.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je na Šumavě

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je…

Lesnictví

Aktualizováno 14. 2. Orkán Sabine v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů poničil asi 950 tisíc metrů krychlových dřeva. Finančně jde o...

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) ve svém tiskovém vyjádření vyzvala k zahájení okamžité odborné diskuse k hrozící devastaci ekosystému a celého lesnicko-dřevařského sektoru. Žádá...

MZe spustilo program Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny

MZe spustilo program Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny

Lesnictví

Téma nedostatku pracovníků se v řadě oborů řeší již delší dobu a u některých činností se stává limitujícím faktorem. Cílem nově vyhlášeného programu Ministerstva zemědělství...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby