Přihlásit

Stovky lidí našly práci (Mladá fronta Dnes)

Název: Stovky lidí našly práci
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 11.04.2007
Autor: Lenka Zimmelová
Rubrika: Jižní Čechy

Nezaměstnaných v březnu ubylo především díky sezonním pracím

Jižní Čechy - Lidí bez práce v březnu výrazně ubylo. Úřady práce na jihu Čech evidovaly celkem 19 513 nezaměstnaných, o osmnáct set méně než v únoru. Vliv na zaměstnanost má především teplé počasí, díky němuž se do práce vrátili sezonní dělníci.
 Nejvyšší pokles počtu nezaměstnaných v rámci celé České republiky zaznamenal Úřad práce v Prachaticích. "Lidé našli místa ve firmách, které likvidují následky lednového orkánu a nabízely práci i nekvalifikovaným dělníkům. Na konci března bylo bez práce o 220 lidí méně než v únoru," řekl analytik prachatického úřadu práce Martin Řehka.
 Zájem o lesní dělníky v pohraničí trvá. Například Vojenské lesy a statky na Šumavě nyní potřebují pět lidí na sázení stromků a další pomocné práce. Problém je ale se sháněním nových zaměstnanců. Lidé zvyklí pracovat v lese už zaměstnání dávno našli, ostatním se do fyzicky namáhavé práce na dobu určitou moc nechce.
 "Většina lidí takovou práci dlouho nevydrží, raději se vrací na úřad práce. Práce je hodně a ještě dlouho bude. Po likvidacích polomů přichází na řadu obnova lesů. Lidé si mohou vydělat okolo deseti tisíc čistého měsíčně," potvrdila Tereza Šimková z Vimperka, která už několik týdnů marně shání dva lesní dělníky.
 Lidí bez práce ubylo ve všech okresech Jihočeského kraje. Nezaměstnanost klesla o půl procenta na 5,4 procenta. Region se stejně jako v předchozích měsících může chlubit čtvrtou nejnižší nezaměstnaností v Česku. Lépe na tom je jen Praha, Středočeský a Plzeňský kraj.
"Kromě Prachaticka jsme zaznamenali výrazný pokles nezaměstnaných na Písecku, kde lidé nacházejí práci v průmyslové zóně, a také na Jindřichohradecku. Tento okres je typický sezonními pracemi. Lidé se vracejí hlavně do kamenolomů a k práci v zemědělství," uvedl zástupce ředitele českobudějovického úřadu práce Vladimír Brablec.
 Zaměstnavatelé mají největší zájem o pomocné stavební dělníky, profesionální řidiče pro kamionovou i autobusovou dopravu a kvalifikované dělníky z oblasti strojírenství. Práci si bez problémů najdou také prodavačky, kuchaři, číšníci nebo servírky.
 "Firmy oproti stejnému období loňského roku nabízejí o polovinu pracovních míst více. Velká poptávka je třeba ve stavebnictví. Díky mírné zimě práce na stavbách pokračovaly téměř nepřetržitě. Firmy mají spoustu zakázek," dodal Brablec.
 I v dubnu bude podle odborníků na jihu Čech lidí bez práce ubývat. Zaměstnance totiž začnou shánět firmy z oblasti cestovního ruchu.

Tabulka

* Nezaměstnanost
Březen 2007
(míra a počet lidí bez práce)
Českokrumlovsko   7,8%   2955
Strakonicko       6,4%   2456
Písecko           6,2%   2426
Jindřichohradecko 5,6%   2971
Táborsko          5,2%   3062
Prachaticko       4,6%   1462
Českobudějovicko  3,9%   4181
Jihočeský kraj    5,4%  19513

Regionální mutace Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby