logo Silvarium tisk

Před Štědrým dnem se každoročně prodá asi 1,3 milionu vánočních stromků. Stále populárnější je rovněž jejich pronájem. Ve stromkovém byznysu se rok co rok protočí stovky milionů korun.

V těchto dnech na ně narazíte na chodnících, náměstích, ale také v každém hobbymarketu. Prodej vánočních jehličnanů je byznys, na němž se snad ani nedá prodělat. Na Štědrý den jsou jedličky, smrčky nebo borovičky ozdobeny téměř v každé domácnosti. Ačkoli neexistuje přesná statistika, Sdružení pěstitelů vánočních stromků odhaduje, že se jich každý rok prodá asi 1,3 milionu. U standardní kvality nejprodávanějších kategorií – výška 150 až 200 centimetrů – se cena smrčků či jedliček pohybuje mezi 300 a 900 korunami. Při nižším průměru 500 korun za kus vychází celková tržba za všechny prodané stromky na 650 milionů korun.

Kavkazská jedle z Dánska

Ve skutečnosti může být výsledná cena ještě vyšší. Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků je nejprodávanějším druhem kavkazská jedle (okolo 65 procent všech prodaných jehličnanů), která patří mezi nejdražší. S velkým odstupem jsou pak levnější smrky a borovice. Značný zájem o kavkazské jedle potvrzuje například společnost Mountfield, jež je zařadila do svého sortimentu před pěti lety. Každý rok jich firma prodá stovky tisíc a zákazníků neustále přibývá. „Letos předpokládáme nárůst prodejů až o třicet procent," sdělila generální ředitelka Jana Moravová. V kategorii 150 až 200 centimetrů začíná cena na 489 korunách.

Mountfiled dováží jedle z Dánska, kde se pěstují na speciálních plantážích. Tato země je největším exportérem stromků v Evropě. Také podle konkurenční společnosti Hornbach mají zákazníci největší zájem právě o dánské jedle. Společnosti se shodují v tom, že oblíbené jsou díky svému pravidelnému tvaru, vůni nebo dlouhému bohatému jehličí, které tolik nepíchá. „Výškově nejoblíbenější, tedy sto třicet až sto sedmdesát centimetrů, stojí pět set třicet devět korun," řekl Daniel Brichta z oddělení zahrady. Podle hobbymarketů zájem o stromky narůstá s počátkem adventu, největší nápor lze ovšem tradičně očekávat v týdnu před Štědrým dnem.

Pronájem stromečků

České Sdružení pěstitelů vánočních stromků si na dovozy z Dánska nebo Polska stěžuje. Některé jehličnany z ciziny nejsou podle organizace příliš kvalitní a slouží velkým firmám jako marketingový tah pro přilákání nových zákazníků. „Domácí produkce vánočních stromků pravidelně stoupá," konstatovalo sdružení.

V posledních letech je poměrně oblíbený rovněž pronájem vánočního stromku v květináči. Zájemce si ho vybere na internetu, společnost mu ho posléze přiveze a po svátcích zase odveze. „Nabízíme sto padesát stromků. První stovka byla rozebrána hned první den, zbytek do týdne," řekl Vojtěch Stránský z Libochovic na Litoměřicku, jenž tuto službu také nabízí. Dodal, že ceny za zapůjčený jehličnan se pohybují mezi pětistovkou a tisícikorunou.

Pro státní podnik Lesy ČR je prodej vánočních stromků okrajovou záležitostí. „Zisk z této činnosti se rovná nákladům, vnímáme to spíše jako službu veřejnosti," řekla mluvčí Eva Jouklová. Ročně jich podnik prodá asi sedm tisíc, cena se pohybuje okolo sto šedesáti pěti korun za kus. Polovina jehličnanů pochází z plantáží, polovina z prořezávek v lesích. „Máme letité nenáročné klienty, kterým stačí nepravidelně rostlý lesní stromek. Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku," řekla k nabídce Jouklová.

Pavel Baroch

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě