logo Silvarium tisk

Stromořadí vysazená letos na jaře v Českém ráji kvůli suchu chřadnou. Nepomáhá ani zalévání. Lesy ČR vysadily v oblasti letos v dubnu 279 dubů letních, šest jírovců maďalů, jednu jabloň a 28 třešní, které nahradily poškozené dřeviny, které firma musela vykácet. Sucho a nedostatek srážek ale zejména dubům neprospívají a stromy chřadnou. Některé bude zřejmě třeba vysadit znovu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
"Specifické je to tím, že jsou to velké stromy, několikametrové a i přes tu soustředěnou péči, kdy je od začátku července spolu s obcí Karlovice průběžně zaléváme, usychají. Zalévá je náš personál, zalévají je místní hasiči, přesto vysazené duby schnou doslova před očima," řekl ČTK ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář. Suchu podle něj zatím odolávají třešně a jírovce.
Aleje podnik na jaře obnovil na Valdštejně, nad Radčí, v Bukovině a v Sedmihorkách - Pelešanech. "Podobné aleje nesázíme každý rok. Výsadba byla završením projektu, kdy jsme z důvodu bezpečnosti návštěvníků část stromů pokáceli a větší část jich ošetřili. To, co jsme pokáceli, jsme také nahradili," doplnil Řičář. Lesníci chtějí na podzim zdravotní stav každého stromu v novém stromořadí vyhodnotit a uhynulé nahradit. Může jít až o desítky stromů.
V některých městech začali kvůli suchu testovat nový způsob zavlažování stromů speciálními vaky s vodou. Osvědčily se v Novém Boru, testují je v Jablonci nad Nisou. Systém pomáhá hlavně při aklimatizaci nových výsadeb v náročných podmínkách městských ulic. Řičář nevyloučil, že by také Lesy ČR mohly u podobných výsadeb alejí v budoucnu systém použít. "Je třeba si ale uvědomit, že ta situace je ještě horší u stromů v lese, které nemůžeme zalévat," dodal Řičář. Vlivem klimatických podmínek podle něj usychají i stromy s kvalitním kořenovým systémem, jako jsou borovice nebo modříny.

Komentáře  

+4 # Starý 2019-08-12 08:26
Odborníci....není to náhodou tak, že vysadíte velký strom v balu z rašeliny a pod, který necháte proschnout a pak zaléváte.... Přirozeně toto nefunguje....rašelin a vodu odpuzuje!
Vyzkoušeno už v 80 letech na rašelino celolůzových kelímkách v lesích...
Lepší je někdy obyčejná prostokořenná sadba a zastřižení koruny, o čemž článek nemluví.
Sám jsem do běžné země u komunikace vysadil několik prostokořenných stromů, výrazně ostříhal a ještě ani jednou nezalil a rostou....jen ochrana proti zvěři je problém, srnčí a daňci řádí a dokáží ji pěkně zničit, což v lese platí 50 násobně !!!
Tam mají na vše klid a neplaší a neporáží je auta.
+5 # Máchal 2019-08-12 10:38
Ještě bych zmínil samotný věk, někdy méně je více. Než sázet už velké stromy, je většinou lepší dát menší poloodrostky / odrostky, líp se na stanovišti ujmou. No ale výsledek není tak reprezentativní úplně hned.
+1 # Starý 2019-08-12 10:58
Děkuji za opravu a doplňuji o vaše slova, ve kterých je kus zkušenosti a veliké pravdy
Věk 4-5 let, výška 1,5 - 2 metry, dřevina LP, JS, JV, BŘ, vždy prostokořenné. Některé už výrazně narašené, ale nešlo to dříve, chyběla vláha....
Doplním, ještě, že je důležité, jak dlouho byl strom v balu pěstován a kořenový systém, jak je v balu deformován. Platí pro výsadbu LČR.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě