Přihlásit

Stromy na Ještědu i přes výhrady ustoupí lyžím, kácení začne na podzim (liberec.iDNES.cz)

Ještě letos vjede na ještědské stráně těžká technika. Firma TMR, která provozuje lyžařský areál Ještěd, tam potřebuje vykácet přes 6,6 hektarů lesa. To vše kvůli budování plně osvětlené sjezdovky Nová Skalka, která bude hlavním tahákem areálu.

Zmizí také devět metrů široký pás lesa podél Beranovy cesty od dolní stanice lanovky ke konečné tramvaje. Kácení také umožní rozšířit sjezdovky Slalomák a Liberecká. Cílem je zvýšit bezpečnost lyžařů, protože teď jsou na Ještědu sjezdovky místy příliš úzké. Kdyby kraj záměr neposvětil, TMR hodlala Ještěd opustit. Práce by měly začít v září.

„Chceme, aby nová sjezdovka byla lyžařům k dispozici už tuto zimní sezonu, která by měla začít v polovině prosince. Práce tak budou probíhat do poslední chvíle, i když je jasné, že všechno letos nestihneme," sdělil ředitel skiareálu Jakub Hanuš.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+13 # Jana.C 2020-08-06 10:07
Žijeme v absurdní době. Projednáváme a schvalujeme projekty a dokumenty v rámci "boje s klimatickou změnou", vybíráme z klimatických modelů ten, který nejpravděpodobněji zvedne teploty o x stupňů, v lesnickém světě hledáme dřeviny ve středomoří, které se nejlépe přizpůsobí, hádáme se o posunu lesních vegetačních stupňů....a zároveň po zimě tak nepřátelské zimním sportům (s předpokladem, že to tak už bude standardní stav) souhlasíme s budováním nových sjezdovek, odlesňujeme kopce, nakrojíme porostní stěny v celé délce svahů. A přistoupíme na ještě absurdnější vysvětlení - že sjezdovky jsou úzké a tudíž nebezpečné. To je věčná spirála nátlaku na kompetentní osoby a orgány - sjezdovky jsou úzké a pro bezpečnost lyžařů je musíme rozšířit. Po rozšíření zjistíme, že kapacitu vleků a lanovek by bylo dobré navýšit, aby se na rozšířené sjezdovky vešlo optimální množství lyžařů. Po navýšení kapacity lanovek (rozuměj - stavbě nových případně širších a větších v širším opět nově odlesněném pruhu) zjistíme, že sjezdovky jsou na to množství nahoru vyvezených lyžařů nebezpečně úzké a v rámci boje za bezpečnost je třeba žádat o rozšíření...a tak stále dokola. Ještě lepší je cesta - nový nájemce, zcela nová koncepce celého kopce, všech aktivit a samozřejmě nových odlesnění, nových odnětí. To samozřejmě povede k rozvoji regionu. A rozvoj - to je ta naše modla.
Ale jasně - až do otevřených porostů odkrojením odlesněných částí vlítne bořivý vítr, kůrovec, porosty se začnou rozpadat, na vině bude lesník . A koneckonců na Ještědu jsou to především smrkové porosty a smrk, ten tu vlastně nikdo nechce….žijeme zkrátka v absurdní době. Ještěd přes veškerou snahu nájemců (kolik že jich bylo za posledních 20 let? 5? Víc?), představitelů města a kraje, bude mít stále jen 1012 m.n.m., nepovyroste, nepokryje se ledovcem, počet dnů se sněhovou pokrývkou se pravděpodobně nezvýší, počet dnů vhodných k zasněžení se dá odhadovat pouze nahlížením do křišťálové koule. Je to vskutku absurdní.
+5 # najše 2020-08-06 11:22
Dobrý den ! Plně s Vám souhlasím. Podobně je to i s čtyřkolkáři a motorkáři, kteří se nám prohánějí po lese. V důsledku nečinnosti vlastníka i státní správy odumřelo přes 600 ha okolo tzv. Mojského lesa, kde blízko vegetuji. Zničený les se zdá motorkářům jako ideální motokros, tak tam vyrážejí. Posledně jsem zastoupil cestu tátovi s cca 6 letým synem na motorkách a ptal jsem se, jak to mám chápat, když je "vjezd do lesa zakázán" a já jsem jsem lesník; jestli by nemohli respektovat Lesní zákon - no, docela jsem se vytočil, ikdyž mi bylo líto toho malýho kluka, který koukal, co ten b.l.b.e.c v zeleným klobouku chce po jeho tátovi, když si sem pouze takhle královsky vyjeli.
Když odumře les v NP Šumava, začnou tzv. šumavští profesoři tvrdit, že nezanikl, protože jsou místa zmlazená. To ten motokrosový táta se synem chápe lépe, co je to les :-) .

Zmizel les, zůstaly holiny. Paradoxně mám společné s ekologickými aktivisty nechuť ke sjezdovkám nebo motokrosům, ale do holportu s nimi nepůjdu, protože nechápou, že les má svoje nepřátele i v rámci zbožňované biodiverzity.

Jsem proti rozšiřování sjezdovek na Ještědu - případnou petici podepíšu.

Lesu zdar Martin Klewar
+8 # Jana.C 2020-08-06 13:04
Petice? A proč. Dílo je dokonáno - nebo spíše vše je rozhodnuto. Předpokládám, když se na podzim zahájí stavba. Ačkoliv Ještěd pamatuje stavby, které byly nejdříve realizovány a pak se teprve v rámci platné legislativy vydávala ta správná rozhodnutí.
Mimo absurdity o bezpečnosti lyžařů, je na pováženou věta "Kdyby kraj záměr neposvětil, TMR hodlala Ještěd opustit". Ještě na jaře články o tom jak chce TMR odpustit nájem , když byla tak špatná zima (asi nebyla poslední, že). Nyní jako nátlak - opustíme to tu. A to by skutečně byla tragédie, kdyby se už nic nepostavilo, v lesích.
Svědčí to o chaotickém neuspořádaném a prazvláštním přístupu společnosti k prostředí jako celku. 1ha holina v lese je pod palbou kritiky, ačkoliv je to prvek obnovy lesa, stromy vyrostou, byly odstraněny dočasně, les plní svou funkci (prosím nekamenujte mě všichni věční kritici, jak moc a jak ne)...ale tady 6,6 ha odlesnění, pravděpodobně odnětí v celé délce svahu s pravděpodobně terénními úpravami, soustředěným odtokem, erozí - ale když je to pro "rozvoj", tak žádná škoda. Hlavně že pojmu "udržitelný rozvoj" je v každé koncepci/plánu/studi i/projektu, že se spočítat nedají.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Lesnictví

Pouhý rok od počátku výstavby byla 10. září 2020 v obci Cetkovice v Jihomoravském kraji slavnostně otevřena nová lesní školka Mišinská firmy Lescus Cetkovice, s.r.o...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11244

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:8524

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7406

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5212

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby