logo Silvarium tisk

PRAHA Probouzející se jaro působí jako období, které musí každého potěšit. Zdání klame – ti, kdo pracují s půdou, vodou nebo lesy, pozorují brzký nástup tepla se znepokojením. Může to značit, že epizoda sucha bude pokračovat. „V některých oblastech už to má až fatální vliv na schopnost stromů, aby se bránily škůdcům i vlivům počasí," říká Petr Král, ředitel Vojenských lesů a statků (VLS). Vedení podniku se ujal loni na podzim, když vystřídal muže s příznačným jménem, Josefa Vojáčka.

* LN Jak velký podíl lesů v České republice VLS obhospodařují?

Vojenské lesy obhospodařují zhruba 125 tisíc hektarů, což reprezentuje přibližně pět procent rozlohy českých lesů. Vedle lesního hospodaření se věnujeme také ekologickému zemědělství na šesti tisících hektarech zemědělské půdy. Orientujeme se na chov masného skotu, na produkci mléka i masa, obojího výhradně v biokvalitě.

* LN Kolik plochy máte v Čechách a kolik na Moravě?

Spravujeme vedle několika menších celků dohromady šest velkých přírodních lokalit, které slouží či historicky sloužily k výcviku armády – takzvané vojenské újezdy. Čtyři z nich jsou v Čechách – funkční výcvikové prostory v Boleticích na Šumavě a v Doupovských horách u Karlových Varů, dále bývalý vojenský újezd v Brdech, který v roce 2016 z velké části přestala armáda aktuálně využívat a kde vznikla chráněná krajinná oblast. A také bývalý výcvikový prostor v Ralsku a Mladé na pomezí středních Čech a Libereckého kraje. Tyto dvě lokality, přestože je armáda aktuálně nevyužívá, drží Česká republika jako pozemky se strategickým významem pro obranu státu. Navíc jde o pozemky, které s ohledem na pyrotechnickou zátěž potřebují zvláštní zacházení, na něž jsou Vojenské lesy a statky specialisté. Zbylé dva funkční újezdy jsou na Moravě – Libavá v Oderských vrších na Olomoucku a Březina na Vyškovsku.

* LN Zeptám se laicky, ale k čemu jsou vlastně vojákům lesy?

Hospodaříme v lesích a na dalších pozemcích v lokalitách, které resort obrany, jenž je naším zakladatelem, využívá k výcviku vojsk, ale také třeba jako areály muničních skladů. Vojenské lesy vznikly před devadesáti lety za první republiky při budování československé armády. Ta potřebovala na výcvik s moderními zbraněmi rozsáhlé výcvikové prostory a tím také vznikla potřeba, aby tyto lokality spravoval někdo, kdo zde bude hospodářskou činnost koordinovat s vojenským využitím. Vlastně jsme specialisté na hospodaření ve vojenských lokalitách či v bývalých výcvikových prostorech, kde stále probíhá pyrotechnická očista, kterou následně provádíme. Vedle toho zajišťujeme pro resort obrany servisní činnosti. S profesionalizací se armáda logicky zaměřila na výcvik a plnění bojových úkolů a potřebovala se zbavit činností, v nichž vojáci místo cvičení suplovali podpůrné aktivity, jakými jsou třeba správa vojenských objektů a jejich ostraha. Proto u Vojenských lesů a statků, které v těchto lokalitách historicky mají personální i technické zázemí, vznikla specializovaná organizační složka Divize ostrahy a služeb, která tyto servisní činnosti resortu poskytuje za nákladové ceny. Dnes tato činnost představuje čtvrtinu obratu státního podniku, VLS v ní zaměstnávají lidi přímo z daných regionů, kde i v současné době chybí pracovní nabídky. Uplatnění zde nachází také řada bývalých vojáků a válečných veteránů.

* LN Komu dodáváte dřevo, kdo jsou vaši odběratelé?

Naše obchodní strategie je z hlediska odběratelů obdobná jako u dalších velkých tuzemských producentů dřevní hmoty. Nesoustředíme se pouze na náš region, dodáváme zpracovatelům v rámci celé střední Evropy. Větší část produkce odběratelům dodáváme prostřednictvím rámcových smluv, část nabízíme na volném trhu prostřednictvím elektronických aukcí či komoditních burz. Část směřujeme přímo v regionech, kde působíme, i k malým lokálním zpracovatelům. Často jde o provozy ve vyloučených lokalitách, kde je velká nezaměstnanost. Novinkou, kterou jsme aktuálně spustili, je pak maloobchodní prodej dříví na otop místním obyvatelům. Jde především o dříví z kalamitních těžeb.

Celý článek najdete v Lidových novinách.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě