Přihlásit

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu (ČTK)

Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na dnešním kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.
Protestní týden ve dnech 20. až 27. září nabídne celou řadu akcí, při kterých budou stávkovat nejen studenti v různých zemích světa, ale připojí se k nim i rodiče či pracující lidé, uvedla Mezgerová. "Tam bychom my jako české Fridays for Future chtěli vyhlásit nějaké požadavky, co bychom chtěli, aby se stalo," řekla.
Podle ní studenti obecně trvají na tom, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí. Domnívají se, že vláda pro tyto věci nedělá dost a považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření. Přes prázdniny by nicméně středoškoláci chtěli vypracovat seznam konkrétních požadavků, který zatím nemají. Jeho tvorbu hodlají podle Mezgerové konzultovat i s vědci, jako je například Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí.
Čeští studenti se k celosvětovým protestům iniciativy Fridays for Future přidali poprvé v březnu. Demonstrovali pak ještě několikrát. Podobně jako mladí lidé ve zhruba stovce zemí světa se inspirovali protestní akcí šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Do protestů v Česku se zapojili při každé protestní akci studenti v přibližně 20 městech. V Praze se jich v březnu a květnu sešlo kolem 2000.
Protestní akce studentů v Česku podpořily mimo jiné ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace či stovka vědců a akademiků. Přidali se k nim i někteří rodiče a učitelé.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby