logo Silvarium tisk

Nehezký pohled skýtají v těchto dnech na řadě míst lesy střední a severní Moravy. Řádí zde kombinace sucha, chorob a kůrovce. Výsledkem je nutnost masivního kácení, po kterém v lesích zůstávají jizvy v podobě holých míst velkých až dvacet hektarů.

„Je to smrtící spojení. Sucho dělá stromy zranitelnými, takže je pak napadají houby a kůrovec. Samozřejmě největší problém je to u smrkových monokultur," říká Martin Novák, revírník Lesů ČR, zatímco jedeme v pátek dopoledne jeho služebním vozem lesní cestou u Radíkova nedaleko Olomouce.

Míjíme tamní fort a míříme hlouběji do lesů, které bývaly vždy lákadlem k hezké procházce. Už cestou projíždíme kolem různých menších či větších vykácených míst a nakonec u jednoho z nich zastavujeme.

Jsme v oblasti patřící pod lesní správu Šternberk, ve které je v rámci Česka jedna z nejhorších situací. Je v ní zhruba patnáct tisíc hektarů lesa, zasažená je zhruba polovina.

„Zdejší holiny jsou následkem kácení kvůli kůrovci i větrné smršti, která se prohnala v polovině března. Co nezvládl kůrovec, dokonal vítr, zničil zhruba 150 tisíc kubíků dřeva," říká správce Jiří Sládek, zatímco opodál na holině za ním dělníci zpracovávají stromy.

Les doslova mizí před očima, jeden moderní stroj hbitě očišťuje padlé kmeny od větví a řeže je na menší klády, zatímco druhý je nakládá a odváží k cestě.

Lesníci se přitom kvůli kalamitě zabývají nejen problémem jak co nejrychleji zasažené stromy pokácet, což jim komplikuje nutnost vypisovat výběrová řízení a nedostatek firem na trhu, ale i jak je odvézt z lesa k dalšímu zpracování. Řeší tak i to, že na železnici nyní chybí řádově stovky vagonů. „Máme tu srážkové úhrny jako někde ve Středomoří"

Základem problémů je ale podle nich sucho, které oslabuje obranyschopnost stromů a nyní už nejde jen o smrky, ale i listnaté druhy. Na místě to demonstrují i tím, že rozhrabou kus země. Navzdory čtvrtečnímu vydatnému dennímu a nočnímu dešti jsou některá místa pod vrchní vrstvou už zase téměř suchá.

„Oslabený smrk pak snadněji podlehne kůrovci, zatímco zdravý zabije třeba i několik tisíc jedinců, které zalije pryskyřicí," popisuje Novák.

Sucho navíc omezuje lesníky i při vysazování nových stromků, nedostatkové ze stejného důvodu začínají být už i kvalitní semena. A aby toho nebylo málo, vzhledem k dosavadnímu teplému počasí s nedostatkem dešťů panují obavy, že kůrovec se letos stihnout vyrojit ne dvakrát, ale dokonce třikrát, jako se to stalo už před dvěma lety.

„Pokud nebudeme mít dost kapacit a nepomůže nám aspoň trochu počasí, abychom tu neměli srážkové úhrny jako někde ve Středomoří, budeme v tomto souboji dál prohrávat," uzavřel zastupující ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Jiří Groda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě