logo Silvarium tisk

Návštěvníci Šumavy mají ode dneška novou, jedinečnou možnost, jak poznávat toto území. Díky projektu Šumava literární se přímo v terénu seznámí s daným místem tak, jak ho ve svých literárních dílech popsali různí autoři. Stačí k tomu pouze chytrý telefon, ve kterém je aplikace na čtení QR kódů.
Na různých místech regionu, více či méně známých, se budete setkávat s malými štítky v podobě samolepek nebo destiček, na nichž bude QR kod. Při načtení na mobil vás nasměruje na stránku, kde se nachází literární úryvek týkající se onoho konkrétního místa, samozřejmě doplněný o identifikační data knihy a fotografii obálky.
„Je to vlastně velmi jednoduchý, ale na druhou stranu velmi funkční projekt, který nás napadl společně s nakladatelstvím Driftbooks při vydávání e-knih o Šumavě," vysvětluje autor projektu Šumava literární ředitel Městského kulturního střediska Vimperk Jaroslav Pulkrábek.
Prostřednictvím QR kodů a úryvků z knížek se tak otevírá další možná cesta, jak poznávat historii i současnost, lidské osudy i přírodu Šumavy.
„Je to úžasný nápad. Šumava je totiž plná zajímavých, veselých, bohužel i tragických lidských i přírodních příběhů, které zachytili a popsali různí autoři během, nejméně dvou století. Návštěvníci Šumavy se ale k těm dílům málokdy dostanou. Tímto projektem je s nimi seznámíme a to přímo v terénu, v místech, kde se děj odehrává. Opravdu jsem rád, že my jako Správa parku máme možnost být součástí Šumavy literární, protože Šumava není jen úchvatná příroda, ale také kultura, poezie a stovky příběhů," říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Roli šumavského průvodce přímo v terénu díky tomuto projektu tak přebírají jak díla klasická od V.V. Tomka, Karla Klostermanna, Ladislava Stehlíka, tak i ta současná Davida Jana Žáka nebo Martina Sichingera.
„Ten nápad se mi hodně líbí, je to výborná propagace literatury a Šumavy zároveň. Věřím, že to přivítají tisíce návštěvníků, kteří si buď přímo v terénu připomenou pasáže knih, které četli, nebo se seznámí s novými publikacemi, které ještě neznají," hodnotí projekt spisovatel David Jan Žák, autor knihy Návrat Krále Šumavy, ve které je zmíněn hřbitov v Českých Žlebech, kde najdete jeden z prvních deseti rozmístěných QR kódů.
Další QR kódy jsou v této chvíli rozmístěny například u Plešného jezera, u fary v Horní Vltavici, na Horské Kvildě, u školy v Borových Ladách nebo na Březníku.
„Další budou určitě přibývat. Nechceme jimi zaplavit Šumavu, to není cílem, ale několik desítek jich ve finále určitě bude. Limitující je pouze to, jak rychle dokážeme přečíst ta díla, která o Šumavě vyprávějí. Musíme je totiž přečíst celé a vybrat to, na co chceme v terénu odkázat. Tady je určitě i prostor pro širokou veřejnost, která by nám s tím mohla pomoci a na jednotlivá díla a určité odstavce či kapitoly nás upozornit, třeba prostřednictvím e-mailu," vyzývá Jaroslav Pulkrábek.
Šumava literární svým způsobem startuje první ročník projektu ŠUMAVA LITERA, která má ambici propojit genius loci Šumavy a Vimperka, tedy krajinu s tradicí knihtisku a to v podobě regionálního knižního festivalu literatury o Šumavě. Samotný festival, který pořádá Městské kulturní středisko Vimperk, vyvrcholí 16. - 17. října 2015 a předchází mu předfestivalový týden akcí jak literárních, tak filmově literárních. Více na www.sumava-litera.cz. Zde mimo jiné najdete jak program, tak katalog šumavské literatury nebo informace o ceně Johanna Steinbrenera za nejlepší knihu o Šumavě za uplynulý rok.

V Českých Žlebech 5.10. 2015

Jan Dvořák
tiskový mluvčí
Správa NP Šumava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě