Přihlásit

Šumava se teď změní, těší se kritici zelených (Lidové noviny)

Marek Kerles

Ekologičtí aktivisté se obávají, že drtivý propad Strany zelených může znamenat také obrat ve způsobu ochrany přírody v Národním parku Šumava. Významná část politiků ODS, která se pravděpodobně bude podílet na nové vládě, totiž kritizuje ochranáře na Šumavě a nesouhlasí s tím, aby zhruba 30% rezervace bylo ponechánu svému osudu bez zásahů člověka.

Zelení, kteří dlouhodobě vedli ministerstvo životního prostředí, ve sněmovně příští čtyři roky nebudou a odpůrci vize „divoké přírody” cítí šanci na změnu. Důkazem je fakt, že sdružení Zachraňme Šumavu, bojující proti bezzásahovosti, už den po volbách rozeslalo do médií návrhy, jak by měl budoucí ministr změnit ochranářské plány svých předchůdců.

„Samozřejmě že se toho obáváme. Na druhou stranu jsou ale naštěstí i mezi parlamentními stranami, včetně ODS, lidé, kteří snad chápou smysl a funkci národních parků,” řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„Zelení si dělali, co chtěli” Proti takzvané bezzásahovosti se před volbami nejvíce vymezovali Strana práv občanů - Zemanovci a komunisté. Předseda SPO Miloš Zeman dokonce navrhl zrušení národního parku. Způsob ochrany přírody na Šumavě ale kritizovala i řada poslanců a senátorů za ČSSD a ODS. „Není přece normální, aby Jihočeský kraj podával ústavní žalobu na národní park, který leží na jeho území, stejně jako podobné žaloby podávají i obce,” řekl LN senátor ODS a předseda sdružení Zachraňme Šumavu Tomáš Jirsa. Zelení v čele ministerstva podle něj opomíjeli připomínky samosprávy a dělali si na Šumavě, co chtěli. „Samozřejmě proto doufám, že po volbách přijde změna tohoto přístupu,” uvedl Jirsa.

I když mezi členy ODS převažují takové názory na Šumavu, jaké zastává Jirsa, bývalý stínový ministr životního prostředí za občanské demokraty Bedřich Moldan ochranáře podporuje. A v názorech Věcí veřejných, pravděpodobného partnera ODS, je těžké se vyznat. Nově zvolený poslanec a druhý muž strany Jaroslav Škárka tvrdě kritizuje aktivity zelených a na svém webu doslova píše: „Zelení všech zemí, běžte do...”. Lídr jihočeské kandidátky VV Viktor Paggio naopak podporuje současný princip bezzásahovosti.

Ani nejpopulárnější osobnost letošních voleb, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, není absolutním zastáncem ryze lesnického přístupu v boji proti kůrovci v šumavských lesích. „V této otázce je třeba rozlišovati mezi národním parkem a hospodářským lesem,” řekl už dříve LN Schwarzenberg, vystudovaný lesník.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby