logo Silvarium tisk

Šumavské obce jsou znovu v křížku s národním parkem. Nelíbí se jim záměr, který stanovuje podmínky pro těžbu dřeva v místech, kde žije tetřev hlušec.

Podle obcí dojde k rozšíření bezzásahového území a k omezení zásahů proti kůrovci.

„V době, kdy jsou lesy decimovány kůrovcovou kalamitou, je tento návrh nezodpovědným hazardováním s přírodou," uvedl v tiskovém prohlášení Svaz šumavských obcí. Záměr nyní prochází posuzováním vlivů na životní prostředí (EIA). Podle Správy Národního parku Šumava by měl jasně říct, jak postupovat proti kůrovci v místech, kde tetřev hlušec žije, a zároveň při tom neohrožovat populaci chráněného ptáka.

„Správa už v minulosti kvůli těžbě dřeva v místech, kde se tetřev vyskytuje, dostala několik pokut. Sankcí se nyní chceme vyvarovat," řekl Právu mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Podle Dvořáka EIA může okruh zásahů a možnosti, jak a jakými prostředky s kůrovcem bojovat, dokonce rozšířit. „Tetřev dnes žije na zhruba patnácti tisících hektarů, z toho drtivá většina, bezmála 90 procent, je v bezzásahovém území," sdělil Dvořák.

Šumavské obce takovou argumentaci odmítají. „Záměr v sedmi variantách paradoxně předpokládá, že stávající rozsah zásahů proti lýkožroutu smrkovému bude výrazně utlumen. Ve všech variantách se předpokládá rozsáhlé omezení zásahů proti kůrovcům," stojí v prohlášení svazu, za kterým stojí například starosta Modravy Antonín Schubert, starosta Kašperských Hor Petr Málek nebo starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Podle správy parku je posuzování vlivů vztažené na celou Ptačí oblast Šumava, kde se tetřev vyskytuje.

Obce kritizují, že budou dotčeny i rozsáhlé pozemky, které nejsou ve vlastnictví správy parku. Mimo jiné jde i o pozemky Kašperských Hor a dalších vlastníků.

„Nikdo z ministerstva ani správy parku nepovažoval za důležité takový zásah do jejich vlastnictví projednat," uvedl Málek. Podle správy parku ale nebylo nutné cokoliv oznamovat. „Proces EIA a jeho varianty budou ukončeny stanoviskem ministerstva životního prostředí, které bude závazné pouze pro Správu Národního parku Šumava a následný management na územích, která spravuje," uvedl Dvořák. Správa podle něho už dva roky postupuje ve vztahu k tetřevovi velice ohleduplně. Každý rok vymezuje zásahy tak, aby jejich plocha nepřekročila jedno procento plochy výskytu tetřeva. „Takový postup je relativně přísný," uzavřel Dvořák.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě