logo Silvarium tisk
Ceny paliv díky (či kvůli?) ekonomické krizi klesly. Nebude to nadlouho a rozhodně nemůžeme čekat, že nakrmit naše čtyřkolové přátele nás někdy přijde levně. Dokonce ani užívání biopaliva ke snížení ceny nepovede, naopak. Nežijeme v Brazílii, aby bylo možné sklízet cukrovou třtinu třikrát do roka... Vědci od sousedů, z techniky v německém Karslruhe, si ale myslí, že lze výrobu paliva z biomasy zlevnit natolik, že při současných cenových relacích by nás přišel litr na patnáct korun. Nemusíme jako výchozí surovinu použít cukrovou třtinu ani žluťoučkou řepku olejnou – postačí zbytky dřeva nebo slámy. Anaerobní krakování těchto surovin za poměrně nízké teploty (okolo 500 stupňů) je přetvoří na olejovitou kapalinu. Vzápětí se musí tekutina zahřát na trojnásobek a zárověň okysličit. Tento postup byl už znám dříve, palivo tak dokonce vyrábělo za války i nacistické Německo. Používalo však jako výchozí surovinu hnědé uhlí, nikoli biomasu. Nyní budou teoretici spolupracovat s praktiky; nová metoda by měla být náplní práce stanice, s jejímž vybudováním pomůže společnost Luigi. Bude hotová za tři roky a její provoz prokáže, zda lze touto metodou vyrábět biopalivo i ve větším měřítku. To však bude mít jeden háček či spíše „hák”, jenž nás může dovést zpět na začátek. Svoz velkoobjemové biomasy do centrální rafinerie by znamenal mohutné zvýšení nákladů na dopravu.
Proto se první etapa úpravy má uskutečnit v decentralizovaných stanicích a teprve potom se cisternovými vlaky polotovar dopraví do rafinerie.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě