logo Silvarium tisk
Kraj Plzeňský
VÁCLAV JANOUŠ

Na Šumavě bude zřejmě platit dočasný návštěvní řád. Starostové obcí proto vyhrožují protesty

Vimperk - Splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a Pěknou na Šumavě se letos v květnu výrazně zpřísní. Vodáci budou smět na vodu, jen když hladina řeky bude alespoň 61 centimetrů. Navíc bude otevřená jen o víkendech. Loni mohli vodáci na Vltavu v květnu také jen o víkendech, ale bez omezení. „Limit 61 centimetrů je úspěch, protože původně se nepočítalo s vůbec žádným splouváním mezi Soumarským mostem a Pěknou,” sdělil ředitel Národního parku Šumava František Krejčí.

Rada parku nový řád neschválila, přesto bude platit Rada šumavského parku včera sice neschválila nový návštěvní řád, který tento přísný limit zavádí, přesto s největší pravděpodobností bude od května platit. Jako provizorní ho totiž bude muset přijmout ministerstvo životního prostředí. Jinou možnost nemá: bez řádu by nesměli do národního parku ani cyklisté.

Nový dokument se však ani trochu nelíbí šumavským starostům, kteří včerejší jednání rady bojkotovali. „Loni při schvalování návštěvního řádu správa parku objížděla všech 22 obcí a diskutovala s nimi. Tentokrát jsme měli málo podkladů, znění návrhu jsme dostali na stůl minulý týden a nebyl čas jej prostudovat,” vysvětlila důvody, proč zástupci obcí na radu parku nepřijeli, starostka Borových Lad Jana Hrazánková.

Podle dalšího ze starostů, který na jednání chyběl, Antonína Schuberta z Modravy, je limit 61 centimetrů definitivním koncem splouvání. „Tolik vody je v řece jen za povodní a neumím si představit, jak někdo na řeku vyrazí,” rozčiloval se. Odborníci ze správy parku, kteří návrh návštěvního řádu připravovali, tvrdí, že limit bude platný jen v květnu a výška hladiny musela být stanovena na 61 centimetrů. „Číslo vyplývá z loňského posudku vlivu vodáků na život v řece, který jasně říká, že při takové výšce hladiny nemá splouvání významně negativní vliv na Vltavu. V té bylo celý poslední květen alespoň 61 centimetrů vody,” hájí limit Krejčí. Podnikatelé, které Teplá Vltava živí, tvrdí, že pustit především sváteční vodáky při takové výšce hladiny na vodu je hazard. „Pro začátečníky to rozhodně není. Navíc v řece bude tolik vody, jen když nebude sníh rychle tát. V opačném případě bude hladina pod stanoveným limitem,” řekl majitel půjčovny lodí Votus v Lenoře Ladislav Bláha.

Na tahu je nyní ministr životního prostředí. Ten návštěvní řád pravděpodobně posvětí. Pokud by jej shodil ze stolu a vrátil správě parku, od května by Šumava neměla žádný. Vodáci by nesměli na řeku a do lesů by nemohli cyklisté, protože dokument upravuje i jejich pohyb po cyklostezkách. „Předpokládám, že řád ministr schválí, jinak bychom zablokovali rozvoj cestovního ruchu,” řekl náměstek ministra František Pelc.

Správa parku slibuje, že začne s obcemi debatovat o definitivním návštěvním řádu, který by od června nahradil tento provizorní. Prosazovat chce loňské mírnější limity, kdy od června do konce října směli vodáci na řeku, když byla hladina alespoň 51 centimetrů. Vyplout mohlo denně 100 lodí. „Loňská pravidla se osvědčila. Nyní potřebujeme ještě dodělat posudek vlivu splouvání na život řeky Natura 2000,” řekl Krejčí.

***

* Rada NP Šumava má 53 členů

Rada Národního parku Šumava má 53 členů a dělí se na dvě části. Na vědeckou a regionální sekci. Předsedou rady je bývalý ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje a expremiér poslední vlády Československé federativní republiky Jan Stráský, předsedou vědecké sekce je Jakub Hruška z České geologické služby. Regionální sekci, do níž patří všech 22 šumavských starostů, předsedá starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Radu parku tvoří vedle odborníků, vedení národního parku, zástupců obou krajů a starostů také místní podnikatelé.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě