Přihlásit

„Teplo prospívá kůrovci. Jsme na něj připraveni” (Mladá fronta DNES)

Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ

Ladislav Půlpán sestavuje každoročně plány Lesů ČR na boj s kůrovcem. Po orkánu Kyrill v roce 2007 vsadil na to, že v lesích zahustil počty lapáků, lapačů a otrávených trojnožek. Nyní se dostavil výsledek: kůrovcová kalamita ve státních lesích v kraji letos nebude, brouci napadnou o polovinu méně stromů. „Je třeba bojovat předtím, než kalamita přijde. Ta, když se rozjede, tak je jako požár. Jeden rok koukáte na zelený kopec a za dva roky uschlý,” říká Půlpán.

* Kdybyste měl srovnat kůrovcovou těžbu u vás v lesích a v šumavském parku, jak by čísla vypadala?

Šumavský park má rozlohu zhruba 2,5 procenta lesů v zemi. My spravujeme 50 procent lesů v Česku a kůrovcové těžby jsmeměli 650 tisíc v celé zemi. A v šumavském parku to letos bude obdobné číslo.

* Jak zní recept na zastavení napadání stromů kůrovcem?

Předně je třeba být na kalamitu připraven a mít vypočteno, kolik ochranných zařízení je potřeba do lesů dát, což se dá odborně spočítat. Většinu brouků se pak podaří odchytnout dříve, než napadnou stromy. Už před orkánem Kyrill u nás platil postup, jak s kůrovcem bojovat. Když přijde pak takový polom, je potřeba počet obranných zařízení zvýšit.

* Dosud bylo deštivé počasí, nyní panují vedra. Ovlivňuje počasí vývoj kůrovce?

Teplé počasí spouští rojení kůrovce. My jsme ale očekávali, že nastane v těchto dnech, a jsme na něj připraveni. Naopak, kdyby nastalo později, tak samozřejmě účinnost lapačů a lapáků je nižší.

* Situace ve vašich lesích ale může být jiná než na Šumavě, když ve vašich lesích rostou i jiné druhy stromů, a ne jen smrky, že?

V jižních Čechách ve státních lesích je zhruba 62 procent smrkových lesů, do 25 procent borovicových a zbytek jsou smíšené dubové, bukové či jedlové. Situace je ale obdobná v tom, žemáme i oblasti, které jsou pod větší ochranou, a jsou tak mnohem větším zdrojem kůrovce, protože péče o tato místa je ochranáři omezená. V tom jsou naše pozice obdobné. Musíme i více investovat do zalesňování holin, které vznikly po orkánu.

* Jak budete postupovat dál, abyste kůrovce udrželi na uzdě? Může přijít přece další orkán a problém bude na světě.

Právě díky nepředvídatelnosti mnoha přírodních procesů budeme situaci neustále monitorovat. Chceme najít způsoby, jak les chránit z lesnického hlediska i z hlediska ochrany přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby