logo Silvarium tisk
Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ

Ladislav Půlpán sestavuje každoročně plány Lesů ČR na boj s kůrovcem. Po orkánu Kyrill v roce 2007 vsadil na to, že v lesích zahustil počty lapáků, lapačů a otrávených trojnožek. Nyní se dostavil výsledek: kůrovcová kalamita ve státních lesích v kraji letos nebude, brouci napadnou o polovinu méně stromů. „Je třeba bojovat předtím, než kalamita přijde. Ta, když se rozjede, tak je jako požár. Jeden rok koukáte na zelený kopec a za dva roky uschlý,” říká Půlpán.

* Kdybyste měl srovnat kůrovcovou těžbu u vás v lesích a v šumavském parku, jak by čísla vypadala?

Šumavský park má rozlohu zhruba 2,5 procenta lesů v zemi. My spravujeme 50 procent lesů v Česku a kůrovcové těžby jsmeměli 650 tisíc v celé zemi. A v šumavském parku to letos bude obdobné číslo.

* Jak zní recept na zastavení napadání stromů kůrovcem?

Předně je třeba být na kalamitu připraven a mít vypočteno, kolik ochranných zařízení je potřeba do lesů dát, což se dá odborně spočítat. Většinu brouků se pak podaří odchytnout dříve, než napadnou stromy. Už před orkánem Kyrill u nás platil postup, jak s kůrovcem bojovat. Když přijde pak takový polom, je potřeba počet obranných zařízení zvýšit.

* Dosud bylo deštivé počasí, nyní panují vedra. Ovlivňuje počasí vývoj kůrovce?

Teplé počasí spouští rojení kůrovce. My jsme ale očekávali, že nastane v těchto dnech, a jsme na něj připraveni. Naopak, kdyby nastalo později, tak samozřejmě účinnost lapačů a lapáků je nižší.

* Situace ve vašich lesích ale může být jiná než na Šumavě, když ve vašich lesích rostou i jiné druhy stromů, a ne jen smrky, že?

V jižních Čechách ve státních lesích je zhruba 62 procent smrkových lesů, do 25 procent borovicových a zbytek jsou smíšené dubové, bukové či jedlové. Situace je ale obdobná v tom, žemáme i oblasti, které jsou pod větší ochranou, a jsou tak mnohem větším zdrojem kůrovce, protože péče o tato místa je ochranáři omezená. V tom jsou naše pozice obdobné. Musíme i více investovat do zalesňování holin, které vznikly po orkánu.

* Jak budete postupovat dál, abyste kůrovce udrželi na uzdě? Může přijít přece další orkán a problém bude na světě.

Právě díky nepředvídatelnosti mnoha přírodních procesů budeme situaci neustále monitorovat. Chceme najít způsoby, jak les chránit z lesnického hlediska i z hlediska ochrany přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě