logo Silvarium tisk

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Čím dál častější obrázek v lesích kraje čelících plošné těžbě dřeva.

Stav lesních cest je tristní, stěžují si turisté napříč Olomouckým krajem. Intenzivní těžba kůrovcem napadeného dříví totiž znásobuje počty jízd aut naložených dřevem a přepravu těžkých strojů. V lesních cestách, včetně těch značených, vznikají i desítky centimetrů hluboké koleje, v nichž se po dešti drží voda, a místo se v krátké době promění v močál. Pokud jsou erozní díry ve svazích, naopak se zemina vyplavuje a koleje se ještě zhoršují.

Turisté vnímají stav lesních cest velmi citlivě. V Olomouckém kraji jich jsou tisíce kilometrů a značná část z nich je opatřena turistickým značením. „Když musíme po kalamitní těžbě dřeva měnit trasu, je to velmi složité, protože ne každý majitel lesa dnes souhlasí s tím, aby mu přes les vedla značená trasa,“ sdělil předseda Klubu Českých turistů Olomouckého kraje Rostislav Klemeš.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě