Přihlásit

Těžba dřeva v hradeckém kraji vzrostla o 32 pct na nový rekord (ČTK)

Hradec Králové 16. června (ČTK) - Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji loni kvůli likvidaci kůrovcových a větrných kalamit vzrostla o 32 procent na rekordních 963.769 metrů krychlových. Podíl nahodilé těžby z kalamit na celkové těžbě loni vzrostl na 83 procent ze 44 procent v roce 2017. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V celé ČR těžba dřeva loni kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o třetinu na dosud nejvyšších 25,7 milionu metrů krychlových.

Lesy v Královéhradeckém kraji zatím nejsou kůrovcovou kalamitou zasaženy tak mocně jako lesy na Moravě či Vysočině, kde se rozpadají celé lesní systémy a kalamitní těžby tam jdou do milionů metrů krychlových. Loňská celková těžba dřeva v hradeckém kraji byla v rámci všech krajů a Prahy pátou nejnižší.

Objem nahodilé těžby v hradeckém kraji loni vzrostl dvaapůlkrát na 796.000 metrů krychlových. Z toho kůrovcová těžba vzrostla téměř čtyřikrát na 352.000 metrů krychlových a živelní o 120 procent na 385.000 metrů krychlových dřeva. Těžba smrku, který kůrovec ničí nejvíce, loni vzrostla o 47 procent na 806.000 metrů krychlových. Podíl jehličnatých dřevin na těžbě loni dosáhl 92 procent.

Umělé zalesnění loni v kraji kleslo o čtyři procenta na 634 hektarů. Nejvíce se sázel smrk, který přišel na 286 hektarů. Přirozená obnova lesa se snížila o pětinu na 158 hektarů. Celková plocha lesů v kraji loni vzrostla o 97 hektarů na 148.374 hektarů. Na ploše lesů v celé ČR ve výši 2,673.392 hektarů to představovalo podíl 5,6 procenta. Největšími vlastníky lesů v kraji jsou státní podnik Lesy České republiky a Krkonošský národní park.

V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33.480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40.000 metrech krychlových napadeného dřeva. Do boje s kůrovcem v Krkonoších se chystají skauti, kteří pomohou loupat kůru z napadených stromů. Správa KRNAP nedávno nabídla lidem těžbu polámaných smrkových stromů na topení za symbolických deset korun za metr krychlový.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby