Přihlásit

Thonet přišel na Moravu za dřevem (MF Dnes)

Byl to vizionář, který se staral o své dělníky a vybudoval továrny na ohýbaný nábytek, jehož věhlas trvá dodnes. Michaelu Thonetovi (1796–1871), muži, který předběhl svoji dobu a zasloužil se o výrazný rozvoj regionu, patří 10. díl seriálu MF DNES.

Po fabrice chodíval v montérkách a návštěvníci se Michaela Thoneta občas ptali, kde najdou pana továrníka. „Zůstal obyčejným člověkem. Nikdy se nechoval jako zbohatlík, byl stolař a tak i vystupoval," říká amatérský badatel a znalec jeho života Jiří Uhlíř.
Thonet přišel na Moravu v roce 1856 jako prozíravý podnikatel za levnou pracovní silou a dřevem. Nic z toho totiž Vídeň, kde se proslavil, neměla.
Vyhnul se velkým průmyslovým centrům a hledal městečka obklopená lesy. Proto si vybral právě Koryčany a později i Bystřici pod Hostýnem, proto taky koupil vsetínské panství. Že k němu náležel i zámek či pivovar, nebylo důležité, šlo o dřevo. Skutečnost, že jej pak Michaelovi synové prodali vdově po Tomáši Baťovi, Marii, je jen perličkou na celém příběhu.
Oba muže totiž historikové často srovnávají, ačkoliv každý z nich žil v jiné době a Thonet zemřel pět let před Baťovým narozením. Společného měli hodně.
„Thonet svým dělníkům stavěl domky, zavedl sociální systém a založil vlastní průmyslovou školu ve Valašském Meziříčí, kde si vychovával tehdejší dílovedoucí," popisuje Radmil Tomčík, manažer jakosti v bystřické společnosti Ton, který se zajímá o historii této firmy.
Ještě před koncem 19. století měla Bystřice i firemní školku a dlouhodobí zaměstnanci dostávali odměny ve vnitropodnikové měně, kterou mohli platit různé zboží.
O povaze nebo zálibách starého pána – v době, kdy přišel na Moravu, byl šedesátník a továrnu už vedl se svými syny – nejsou dochované prakticky žádné informace. Z mnohých náznaků se však dá vytvořit obraz člověka plně zaujatého svou prací. Muže nadaného, pracovitého, vytrvalého, který znal cenu lidské práce a rodinných pout.

Ohnout nebo zlomit

Michael Thonet se narodil v roce 1796 v Boppardu nad Rýnem a vyrůstal jako jedináček. Jeho otec byl koželuh, syn ale nechtěl jít stejnou cestou a vyučil se stolařem. Byl mimořádně zručný, precizní a nebál se experimentovat.
Techniku ohýbaného nábytku, v té době už známou, zdokonalil metodou pokus a omyl. Heslo, kterému podřídil svůj výzkum, znělo „Ohnout nebo zlomit".
První pokusy s pařením a ohýbáním dřeva spadají do období kolem roku 1830, kdy už byl Thonet otcem rodiny. Jeho nejstarší malosériové výrobky, známé jako boppardské židle, byly ještě na hony vzdálené elegantním a lehkým thonetkám. Vyráběl je z několika vrstev dýhy lepené klihem.
Ve Vídni pak přišel na to, že svazek tenkých hranolků jde ohýbat také – a navíc je variabilnější. Z těchto zkušeností nakonec vyrostl popravdě geniální vynález ohýbání napařených tyčí z masivního dřeva, které se upínaly do kovové formy. Díky němu mohl Thonet rozjet velkosériovou výrobu.
Unikátní bylo i cílení na jednoduchost montáže. Židle se musely vejít do plochých krabic a rozložené na díly, aby se zjednodušil export.
Osud mu v počátcích podnikání i rodinného života příliš nakloněný nebyl. Měl celkem 13 (podle některých pramenů však 14) dětí, jenže dospělosti se dožilo jen pět synů. I v době, kdy byla dětská úmrtnost vysoká, stíhala Thonetovy děti častěji než bylo běžné. Proč, to už se těžko dozvíme. Rodina ale tragédie přestála a držela pohromadě.
Zásadní zlom znamenalo pro Michaela v roce 1841 setkání s knížetem Klemensem von Metternichem, který mu – okouzlen Thonetovým nábytkem – otevřel cestu do Vídně. Na firmu se začaly valit zakázky měšťanů i zájem císařského dvora a šlechtických rodů. To už Thonet překročil čtyřicítku.
O dvacet let později místo odpočinku otevřel fabriku v Koryčanech a na svět přišla slavná „čtrnáctka", židle původně vymyšlená pro kavárny, která se však dostala i do světových koncertních síní nebo do Oválné pracovny Bílého domu.
„Prokazatelně na ní sedával ještě Ronald Reagan, jestli i jeho nástupci, to už nevím," líčí Jan Křivánek z Koryčan, jehož dědeček vedl zdejší fabriku ve 20. letech minulého století. Tehdy byla na vrcholu a měla 4 500 zaměstnanců včetně takzvaných vyplétačů, kteří pracovali doma a dodávali výplně židlí a houpacích křesel.
Lidé v Koryčanech o Thonetovi mluvili vždy v dobrém. Nemohli ani jinak, vždyť město prakticky vybudoval. Domy, které jsou kolem fabriky, stavěl pro dělníky a dbal i na vzdělání svých lidí.
O pět let později (rok 1861) vznikla továrna v Bystřici pod Hostýnem a za jeho života začala ještě výroba v Halenkově. Otevření vsetínského provozu už se však nedožil. Zemřel v roce 1871 ve věku 74 let ve Vídni, kde zůstávalo rodinné i firemní zázemí.

Synové prošli ve firmě výrobou od nejnižších pozic

Morava však nebyla jen místem, kam by jezdil za prací. V Koryčanech po Thonetovi zůstala rodinná vila, kterou před třemi lety získalo město. A žil i v Bystřici, jeho byt byl součástí areálu.
Dnes je v jeho sousedství opravená Thonetova vila, tu ale stavěli až synové poté, co byt zničil jeden z požárů, které se výrobnám dřevěného nábytku nevyhýbaly. V Bystřici jsou doložené tři velké požáry, hořelo i v Koryčanech.
„Lidé vzpomínali, že fošny tehdy létaly po celém městě," připomíná Křivánek.
Na vzniku moravských továren už se podíleli synové, na zlatém podnose však nedostali nic.
„Každý z nich prošel výrobou od nejnižších pozic a musel prokázat zručnost i manažerské schopnosti," upozorňuje Eva Nedělníková z bystřické radnice, která se věnuje expozici ohýbaného nábytku v tamním zámku.
Po smrti Michaela se bratři střídali ve vedení podniku a před první světovou válkou už nastoupila třetí generace. Nejvýraznějším ze synů byl prostřední August.
„To byl hnací motor firmy, na několik let se stal i starostou Bystřice," říká Tomčík. Přítomnost Thonetových továren byla podstatná pro celý region. Pro Bystřici vybudovali vodovod, přivedli železnici, s níž šel i přirozený rozvoj města.
Snad každý si vybaví ve spojení s Thonetem některou z typických židlí či houpacích křesel. Firma ale vyráběla prakticky všechno.
„Dokázala vybavit domácnost od prkýnka na toaletu, což je zdokumentované, až po komplikované skříně," dodává Nedělníková.
V sortimentu byla zastoupena i houpací a skládací křesla, vybavení kanceláří, holičství, divadelních hledišť, ale také postele, lehátka, zástěny, dětský nábytek nebo nábytek pro panenky. V Bystřici se vyráběly rovněž housle, tenisové rakety, sáně a během války zase třeba bedny na střelivo.
Nástup hospodářské krize však přivedl firmu do útlumu, nákup nového nábytku se v žebříčku priorit lidí propadl až na dno. Proto v roce 1926 bratři Thonetovi přistoupili na spojení s německou konkurenční firmou Mundus a pro dalších dvacet let vznikla akciová společnost Thonet-Mundus. Po druhé světové válce už to byl Národní podnik Thonet s ředitelstvím v Praze, od 50. let firma funguje pod značkou Ton a sídlo má v Bystřici.
Rodina se dnes dělí na dvě větve – německou a rakouskou. Ve výrobě nábytku pokračují obě, od ohýbání se ale odklonily.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby