Přihlásit

Toman chystá audit církevních restitucí (Právo)

Ministerstvo zemědělství pod taktovkou Miroslava Tomana (za ČSSD) chce prověřit, zda jeho podřízené organizace, jako například Státní pozemkový úřad nebo Lesy ČR, postupovaly správně při vydávání majetků církvím.
Podle informací Práva chystá Toman na ministerstvu komisi pro audit církevních restitucí. Jejími členy budou podle informací Práva exposlanec ČSSD a zemědělský odborník Karel Machovec nebo bývalý jihomoravský hejtman ČSSD Michal Hašek. Ten stane také v čele Legislativní rady ministerstva.

Jde i o dekrety

„Komise prověří postup Lesů ČR, Státního pozemkového úřadu a všech podřízených organizací, které v minulosti cokoliv vydaly církvi," řekl Právu Toman. Komise vznikne už na přelomu července a srpna. Jejím smyslem bude zjistit, zda organizace postupovaly správně při vydávání majetku církvím, respektive zda dostatečně bránily zájmy státu. Audit bude podle Tomana trvat nejméně půl roku až rok. „Samozřejmě budu chtít, aby to bylo v co nejkratší době hotovo," poznamenal.

Zaměřit by se měl například na otázku, zda byly při vydávání majetku respektovány dekrety prezidenta Edvarda Beneše. Podle zákona o církevních restitucích státní instituce majetek zabavený podle dekretů vydat nesmějí.

Jak už Právo informovalo, dotknout by se to mohlo například maltézského řádu, který v restitucích získal již skoro 1400 hektarů polí a lesů.

Pokud by audit zjistil, že v některém případě postupovaly státní instituce špatně, věc přeberou právníci. „To je jeden z důvodů, proč jsem založil Legislativní radu ministerstva zemědělství, kde budou odborníci mimo resort, budou to experti na zemědělské právo," dodal pro Právo Toman.

Církevní majetek byl odhadnut na 134 miliard korun, z toho stát vydal pole a lesy v hodnotě 75 miliard korun, zbylých 59 miliard korun slíbil splatit během třiceti let, což se započtením inflace může znamenat výdej až 100 miliard korun.
Hašek svůj nástup do čela Legislativní rady potvrdil. „Naším úkolem bude spolupracovat na připravované legislativě týkající se resortu a resortních organizací. Využiji jako právník zkušenosti z legislativní práce v Poslanecké sněmovně a desetileté působení v zemědělském výboru Sněmovny," oznámil na Facebooku.

Hašek se chce věnovat šelmám

Na otázku Práva doplnil, že bude pro resort pracovat pouze externě, několik hodin do měsíce. „Nejde o žádnou trafiku. Komise bude zasedat jednou za měsíc. Budu v ní pracovat na dohodu o provedení práce, odměna bude 250 korun na hodinu. Měsíčně by se tedy mělo jednat o jednotky tisíc," řekl Právu Hašek.

Nadále bude zaměstnán v advokátní kanceláři u Miroslava Jansty jako koncipient. Shodou okolností se advokátní kancelář nachází dvě minuty chůze od budovy ministerstva.

Mezi své první úkoly chce Hašek zařadit zpřísnění legislativy upravující chov šelem. Reaguje tak na policejní vyšetřování nelegálního zabíjení tygrů pro komerční účely v zooparku Bašť.

Spolupracovat chce také s „antibyrokratickou komisí ministerstva zemědělství" na zjednodušení předpisů, které zbytečně zatěžují zemědělské podnikatele. Toman si chce posvítit i na to, kolik Státní pozemkový úřad utrácí za externí právníky. „Bude to jeden z úkolů pro nového ředitele SPÚ, prověřit stávající právní služby, abychom měli jistotu, že je všechno v pořádku," řekl Právu.
Ze Státního pozemkového úřadu odešla ředitelka Svatava Maradová, podle Tomana to však nemá žádnou souvislost. „Paní ředitelka dobrovolně rezignovala k 9. srpnu. Nyní si vybírá dovolenou. Řízením bude pověřen statutární náměstek, který má za úkol vypsat výběrové řízení na nového ředitele," dodal.

Pozemkový úřad dočasně povede ředitel sekce řízení ústředí SPÚ Martin Vrba, který byl pověřený řízením úřadu už před příchodem Maradové.

ČSSD je stejně jako ANO a KSČM přesvědčena, že by se měly v budoucnu vyplácené finanční náhrady církvím zdanit. To by mohlo vést ke snížení 59miliardové náhrady o 11 miliard. Zákon zatím čeká na schválení ve Sněmovně. Podle řady právníků a ústavních expertů však návrh zřejmě shodí Ústavní soud, neboť výplata náhrad, které činí zhruba dvě miliardy ročně, je jištěna smlouvami státu s církvemi.

Komentáře   

+3 # lesmistr 2018-07-20 22:29
"ANTIBYROKRATICKÁ komise ministerstva zemědělství". A k tomu ještě "LEGISLATIVNÍ rada téže instituce". Proč a jakým právem se nám tihle lidé vysmívají? Že je před lety někdo zvolil??
+2 # lesnar 2018-07-21 10:24
Ano. Právo na to nemají, jen prostě mohou. Lepší Hašek - Michal - nežli poplužní dvůr.
+8 # Pavel Boucký 2018-07-20 12:02
Nejsem extra přítelem církví, zvláště té katolické. Páni arcibiskupové Duka nebo Graubner mne některými výroky dokážou zvednout ze židle. Ale... Když vezmu, jak dlouho se církevní restituce vlekly, jak se v tom popíraly zásady rovnosti různých forem vlastnictví, už to byla obrovská ostuda. V lese navíc církev v uplynulých více než 20 letech před vrácením měla šanci něco vydělat. Teď na spoustě míst spíše spadla do problémů kůrovcové kalamity s jasnými ekonomickými negativy. Co se ohodnocení majetku týče, logicky by asi vypadalo jinak někdy v 90tých letech a jinak vypadalo v době nedávné. A zdanění finančních náhrad mi už přijde hodně nad limit. Je to, jako kdybychom zloděje donutili vrátit nám ukradený majetek, ale z toho vráceného majetku mu museli platit nějaký poplatek. Prostě dvojí zlodějina. Proto jestli priority nového ministra zemědělství jsou v auditu církevních restitucí a priority vlády v zdanění náhrad za ukradený majetek, pak tedy jen Pán Bůh s námi.
+3 # lesmistr 2018-07-20 21:03
Vážený pane, Michal Hašek je, mimo asi 20 jiných funkcí, advokátním koncipientem ve firmě pana Jansty ( dotace pro sport od MŠTM). Tedy právník jako řemen. Že by druhý Standa Gross? Ještě bude legrace. Jenomže bude pro tento stát dost drahá. A teď k tomu ještě ty velké šelmy.
+4 # lesmistr 2018-07-20 11:47
Doktorát poslaný poštou z univerzitní pobočky ze Sládkovičova, to bude švanda, vlastně legislativní rada.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more
Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Komerční zpráva

Po dvou letech proběhne 12.–15. 5. 2019 na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti. Ve stejném termínu bude probíhat také Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL...

Read more
KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Lesnictví

Nová anketa! S nepříznivým vývojem kalamity v našich lesích stoupá i výměra holin což by v případě umělé obnovy lesa znamenalo i zvýšenou spotřebu sadebního...

Read more

6°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 87%

Vítr: 33.80 km/h

  • 09 Pro 2018 8°C 5°C
  • 10 Pro 2018 5°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby