Přihlásit

Tomanova komise prověří vydání tisíců hektarů církvi (Právo)

Nejen miliardové náhrady a jejich zdanění. Babišova vláda otevřela i otázku vydání desítek tisíc hektarů církvím. Včera poprvé zasedla komise, kterou ustavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

„Komise začala prověřovat některé podněty týkající se například maltézských rytířů, bývalého Vratislavského arcibiskupství a broumovských benediktinů," řekl Právu Toman.

Celkově se jedná o 35 tisíc hektarů hlavně lesů na Moravě, Slezsku a ve východních Čechách. Toman poznamenal, že o tom, jak spor mezi maltézskými rytíři a státem komplikuje život pražské části Březiněves, přišel komisi informovat březiněveský starosta Jiří Haramul.

Podle Tomana komise by měla prověřit hlavně případy vydání pozemků, u kterých je podezření, že byly konfi skovány na základě dekretů prezidenta Beneše.

Šéf lesů dal zpátečku

„Pokud komise přijde na některé pochybnosti, očekávám, že mi navrhne další postup, např. podat žalobu," podotkl ministr.
Ministerské komisi předsedá zemědělský expert ČSSD Karel Machovec, členy jsou bývalý hejtman za ČSSD Michal Hašek a exministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová. „Ještě jsem nabídl místo zástupci ministerstva financí, Úřadu vlády a České biskupské konference," dodal ministr. Hodné prošetření jsou podle Tomana hlavně případy, kdy Lesy ČR nechtěly majetek církvi vydat, ale Státní pozemkový úřad (SPÚ) rozhodl církvi vyhovět. Kromě 30 tisíc hektarů lesů z majetku bývalého Vratislavského arcibiskupství, které v restitucích získalo hlavně biskupství ostravsko-opavské, šlo také o majetky vyšebrodských cisterciáků a maltézských rytířů.

Když v letech 2014 a 2015 rozhodl SPÚ ve prospěch církví, tak se Lesy ČR chystaly toto rozhodnutí napadnout soudně. Tehdejší ředitel Lesů ČR Daniel Szórád ale od toho nakonec upustil. „Nechali jsme si ve všech případech vypracovat rešerši a ve všech případech jsme se rozhodli, že nemá smysl podstupovat soudní spor," uvedl Szórád.

Přitom existovalo podezření, že pozemky byly konfi skovány v roce 1946 ministrem zemědělství Ďurišem podle Benešových dekretů jako nacistický majetek, a tyto pochybnosti mohl rozptýlit až soud.

V případě benediktinů, kteří usilují o čtyři tisíce hektarů na Broumovsku, SPÚ odmítl pozemky vydat. Řád uspěl u krajského soudu v případě dvou pozemků. Tento rozsudek potvrdil letos Vrchní soud v Praze a lze předpokládat, že benediktini se na základě tohoto rozsudku domohou celého majetku. V případě maltézských rytířů jde o nejsložitější kauzu, protože krajské pobočky SPÚ vydaly již skoro 1400 hektarů polí a lesů, ale centrála SPÚ podala na rozhodnutí svých poboček žalobu, kterou vydání zpochybnila. Městský soud v Praze ale letos v červnu dal za pravdu rytířům. SPÚ se proti tomuto rozsudku odvolal.

Komentáře   

+9 # lesmistr 2018-09-27 12:47
Nevěřím svým očím. Komise se tří bývalých místopředsedů ČSSD. Strany, která, bohužel, byla sežrána především svými předsedy a místopředsedy.
A toto je už snad poslední akce. Pokud jde o církevní restituce, tam je skutečně otázka, jakým způsobem "prošly". To tedy nebyla žádná sněmovní sláva. Nyní zbývá už jenom honem svolat platformu "Zachraňme ČSSD" a tam vyhlásit akci " Zachraň každý pro sebe, co můžeš". Snad jediná způsobilá z oné komise je paní magistra Benešová, která dobře ví, jak působila v naší republice ( třeba už to je nyní lepší) justiční mafie. Ale ona přeci ví, že to, co už bylo vydáno, vydáno je a ani ÚS to nezmění. Doktor obojího práva, tedy světského a církevního ( diplom dodán poštou ze Sládkovičova, pobočka užhorodské univerzity ) to ví, alespoň doufám, taky, ale přeci jenom, co kdyby...
A z něčeho obviňovat Ing. Szóráda ( regulérní studium lesního inženýrství včetně studia doktorandského) je nejenom neslušné, ale především sprosté. A

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby