Přihlásit

Unikátní záběry lesa zničeného obří lavinou (TV Nova)

Kristýna KLOUBKOVÁ 
Teď vám jako vůbec první ukážeme následky obrovské laviny, která se v zimě zřítila v Jeseníkách. Podle místních byla největší za posledních více než 50 let. 

Martin POUVA, moderátor 
Smetla prakticky všechno, co jí stálo v cestě, a na dlouhé roky úplně proměnila údolí Velké kotliny. Ani lesníci se ještě na místo sesuvu nedostali a nemají tedy úplně zmapované všechny škody. 

Petr ZAPLETAL, redaktor 
Takhle proměnila obrovská lavina okolí jesenické Velké kotliny. Polámané stromy, jiné vyvrácené i s kořeny unášela desítky metrů. Odhaduje se, že masa sněhu byla široká asi 300 m, vysoká 2 a půl metru. Při téměř kilometrové cestě brala vše, co jí stálo v cestě. 

Radek ŠTENCL, CHKO Jeseníky 
To je věc, která do toho prostředí patří, a to, že to teda jednou za čas smete ten les, poláme ty stromy, to je prostě událost, která je součástí dynamiky toho ekosystému. 

Petr ZAPLETAL, redaktor 
Lavina smetla spoustu stromů, hlavně břízy. Největší nebezpečí pro jesenickou přírodu ale představují smrky. Jsou totiž zdrojem potravy pro lýkožrouta, neboli kůrovce, který ve velkém smrky decimuje. Lesníci přesto doufají, že se zdejší lesy uchrání samy díky značné nadmořské výšce. 

Radek ŠTENCL, CHKO Jeseníky 
Pokud do některých těch smrků, které třeba budou někde na nějakém osluněném místě, ten kůrovec nalítne, tak budem zvažovat třeba takovou mechanickou chemickou asanaci třeba oloupáním. 

Petr ZAPLETAL, redaktor 
Laviny ve Velké kotlině padají každým rokem. Ta letošní byla ale zdaleka největší odhadem za nejméně 50 let. 

Miroslav HAVERA, CHKO Jeseníky 
Nemáme situaci podrobně zmapovanou, jelikož tam ještě pořád leží nějaká sněhová pokrývka. Jakmile budeme vědět rozsah, tak pak se rozhodneme, co dál. 

Petr ZAPLETAL, redaktor 
Velký kotel, který je nedaleko vleků zimního střediska Ovčárna, je velkým lákadlem pro mnohé snowboardisty. Bohužel někteří za nebezpečnou jízdu zaplatili životem, jako třeba muž, který tu před 10 lety lavinu sám strhl a skončil pod ní.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Aktualizováno 23. 9. Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby