Přihlásit

V Brazílii byl zavražděn další domorodý ochránce pralesa (ČTK)

Rio de Janeiro 1. dubna (ČTK) - V Brazílii byl v úterý zavražděn od listopadu pátý příslušník indiánského kmene Guajajara, jehož členové jsou známí svým odporem proti kácení pralesů. Informovala o tom agentura AP.

Tělo Zezica Guajajary, učitele, který opakovaně odsuzoval nepovolené kácení, bylo nalezeno na silnici nedaleko jeho vesnice ve státu Maranhao. Byl zastřelen.

"Ztratili jsme dalšího bojovníka, skvělého vůdce místních lidí," uvedla Sonia Guajajaraová, která koordinuje aktivity domorodých obyvatel Brazílie. "Na našem boji a na našich životech záleží," prohlásila s tím, že Zezicova smrt nepřijde vniveč, protože "po ní povstane mnoho dalších bojovníků".

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro se snaží podpořit ekonomický rozvoj oblasti Amazonie, pomoci domorodým obyvatelům dostat se z chudoby a zlepšit život 30 milionů Brazilců, kteří tam žijí, píše agentura Reuters. Nicméně od jeho nástupu do úřadu přibývá případů ničení pralesů, kdy se v nich i přes zákaz těží dříví a nerostné suroviny. To vede k násilným střetům.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20.000 příslušníků. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Loni v listopadu dřevorubci kácející ilegálně prales zabili dva Strážce lesa, dva další byli zastřeleni v prosinci a jeden mladík byl nalezený ubodaný.

Asociace APIB, která sdružuje mnoho z 900.000 původních obyvatel Brazílie, uvedla, že vražda Zezica Guajajary "je důkazem rostoucího násilí vůči domorodcům a jejich zranitelnosti". Podle APIB se to týká zejména "vůdců, kteří bojují ve snaze bránit svá území proti vetřelcům".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby