logo Silvarium tisk

Správa Národního parku České Švýcarsko v pátek vyzvala turisty, aby odložili návštěvu parku. Při vichřici v noci na pátek popadalo podle prvních odhadů několik tisíc stromů, odhady jsou čtyři až pět tisíc metrů krychlových dřeva. Stromy leží i na turistických stezkách. Národní park přitom ještě zcela nezlikvidoval následky podzimní vichřice Herwart.

Správa národního parku požádala návštěvníky, aby do parku kvůli své vlastní bezpečnosti nevstupovali. Některé stromy mohou být nalomené a hrozí ještě jejich další pád.

„Nejhorší situace byla v oblasti, které říkáme Na Tokáni, tam jsou také chaty, které budou určitě bez proudu delší dobu," řekl mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

„Popadalo znovu jako na podzim mnoho stromů, a to opět hlavně smrků. Energetici je nyní rozřezávají na místech, kde třeba i vyvrátily sloupy vedení, my je musíme odstranit z cest," dodal Salov.

Dřevo musí pryč. Kvůli kůrovci

První odhady škod jsou zhruba podobné jako při vichřici Herwart z konce října. „Také jsme zprvu odhadovali poničení zhruba čtyř tisíc metrů krychlových dřeva, dnes máme spočítáno, že to bylo devět tisíc metrů krychlových. Protože to jsou smrky, musíme všechno odvézt, aby se do dřeva nepustil kůrovec," uvedl mluvčí správy národního parku.

Škody po podzimní vichřici jsou dvaapůlkrát větší než po orkánu Kyrill v roce 2007. Další tisíce stromů padly nyní. S následky si však park lehce poradí, popadané smrky uvolní místo pro dřeviny bližší přírodě.

Se silným větrem se ve čtvrtek potýkal hlavně sever republiky. V průběhu čtvrtka zaznamenali meteorologové v Ústí nad Labem nárazy o rychlosti silné vichřice – 101 kilometrů za hodinu. Ještě ve čtvrtek večer bylo bez proudu až 30 tisíc odběrných míst.

Reportáž najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě