Přihlásit

V lesích na Rakovnicku střílí plynová děla na plašení zvěře. Místní lidé v noci neusnou (Prima)

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Už přes 2 roky nemohou obyvatelé některých částí Rakovnicka spát. V noci je podle nich ruší plynová děla na plašení zvěře, která měl instalovat jeden z místních podnikatelů. Ten skoupil rozsáhlé plochy pozemků, aby je zalesnil.

Roman ŠEBRLE, moderátor
No a část místních se nakonec obrátila na naše zpravodajství. Oslovili jsme i údajného majitele plynových děl. Mluvit s námi ale nechtěl. /ukázka/

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
Tak vypadá zařízení, které má vyplašit zvěř v případě, že by chtěla okusovat lesní porost. Jenže podle některých lidí z okolí neděsí jen zvěř. Střelba z plynových děl na plašení zvěře se podle místních lidí ozývá například z těchto oplocených lesů nedaleko Nového Dvora na Rakovnicku.

obyvatelka Václav na Rakovnicku
Je to hrozný. To radši jsme zalezlí doma. Přes léto to každých 20 minut pomalu.

obyvatel Václav na Rakovnicku
U starosty jsme si stěžovali, ale jako nemají na nějnějakou páku, aby ho zastavili.

Petr VOVREČEK, místostarosta obce Václavi
Je to slyšet i přes ty okna, já co třeba špatně spím, takže jako já to slyším furt jako, no.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
Popojeli jsme do další obce a odpovědi byly stejné.

Radek JELÍNEK, starosta Petrovic /nez./
Mám v průměru tak do 10 lidí z obce, pravidelně kontaktujou, jestli s tím něco děláme.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
A tak jsme se za podnikatelem, který pozemky vlastní, vydali.

Gunnar GRABOWSKI, majitel místních lesů
Jsem v jednání s policií. Byl jsem udán, policie to bude řešit.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
Nakonec se nám majitel lesů omluvil s tím, že má jednání, a přislíbil, že nám řekne více, až věc dořeší policisté. Ti se zajímali o jedno z plynových děl, které bylo umístěné mimo oplocenou oblast, a bylo tedy volně přístupné. Majitel pozemku tvrdil, že dělo nebylo jeho. Z místa už ale zmizelo. Střílení z plynových děl plaší zejména vysokou zvěř, která po výstřelu nezřízeně skáče přes silnice. Ostatně to nám doložili i policisté, protože podle nich se od roku 2015 v této lokalitě zvýšil počet dopravních střetů se zvěří.

Michaela RICHTEROVÁ, mluvčí Policie ČR Rakovník
V roce 2015 jsme evidovali 130 dopravních nehod se zvěří a k letošnímu konci říjnu jsme evidovali 201 dopravních nehod se zvěří.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
Přitom stav vysoké zvěře je v tomto roce přibližně stejný jako v době, kdy začala plynová děla střílet, jak nám potvrdil předseda rakovnického mysliveckého sdružení.

Ivan KODĚRA, zemědělec, Rakovnicko
Děla nejsou pro lesní zvěř, to porušuje on lesní zákon. V lese se přece musí udržovat klid a ticho.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor
Plynová děla v lesích nechtějí ani myslivci. Jak nám řekl jejich předseda, účinnější ochrana stromů proti okusu je ošetření nátěrem anebo oplocení u každého kmene. Navíc pokud bude střílení z děl pokračovat, zvěř si prý zvykne a nebude ji to už plašit. Vladimír Procházka, televize Prima.

Komentáře   

-5 # Máchal 2019-11-05 08:13
Nejlíp to řekl pan Koděra. V lese se podle zákona musí udržovat klid a ticho, a to je taky ta páka na tohohle dárečka. Ale i obec má snad určité mechanismy, jak zajistit noční klid. On se jinak brzy najde někdo, kdo vyteče, půjde a ten verkl mu jednoduše rozmlátí. Pochybuji, že tam pan Gunnar Grabowski bydlí, sám sobě by asi do spaní vyrvál nedělal, sobec. Jinak nevím, k čemu plaší zvěř, jestli to má celé oplocené.
+6 # Starý 2019-11-06 07:17
Také přemýšlím o tom dělu, zejména v dnešní době honů.
Kdopak nám v lesích plaší zvěř, vyhání ji ke komunikacím, vhání ji do oplocenek a pak po mě potopa.
Holt "moderní městský myslivec" neví co činí a kdo mu i pro tu zvěř pěstuje kryt a ve dřevinách BK, DB, a pod i potravu.
Ale to pro myslitele je zatím asi velká neznámá.
-3 # Máchal 2019-11-06 08:32
No jenže to jsou jednorázové akce, bez střelby a honů to prostě z principu dělat nejde a je to ta činnost, která směřuje ve svém důsledku k ochraně lesa.
Kdežto tohle je systematické plašení zvěře a její vyhánění z lesa ven. Co by se asi stalo, kdyby k tomu přistoupili všichni vlastníci lesů? A kdyby se k nim přidali ještě zemědělci?
+5 # Starý 2019-11-06 14:34
Ano vytloukání klínu klínem....
Myslivecká statistika, která je velkým podvodem na lidi a zejména veřejnost, je také systematická věc a kdo se tím v reálu zajímá ????
Na honech se toho zase tolik ze spárkaté co opravdu škodí tolik nestřelí, tuším tak cca 5-10 % a ještě jenom někde, kde mají rozumného hospodáře.
Ano, měli by se přidat všichni, komu zvěř škodí.
Tak co ještě použijete z myslivecké létoriky, které už asi také jen málokdo uvěří ??
+9 # Starý 2019-11-04 16:46
Nejlepší je poslední rada od myslivců.
Oplotit les a jednotlivé sazenice....a pak už neodpovídají za škody - § 54 mysl. zákona.

To jsou fiškusové :-)

Zvěře v lesích je neurekom a když ji někdo vytlačí mimo les, tak už to není v souladu s přesvědčením dnešní ochranářské společnosti.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

Lesnictví

V posledních dnech výrazně přibývá požárů luk, trávy či lesa. Spojené jsou často s vypalováním trávy nebo klestí, jejich šíření napomáhá suché počasí a dnes...

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Komerční zpráva

Současná kalamita citelně zasahuje nejen majitele lesů a lesníky, ale i veřejnost, která je zvyklá užívat les k rekreačním účelům. A co když se z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby