logo Silvarium tisk

V Olomouckém kraji bylo loni zalesněno 3250 hektarů pozemků, což bylo nejvíce v Česku. Lesy v Olomouckém kraji totiž postihla kůrovcová kalamita a správci lesů se snaží obnovit lesní porosty v místech, kde kvůli lýkožroutovi byly pokáceny tisíce smrků. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) v publikaci Základní tendence demografického, sociálního a ekonomického vývoje Olomouckého kraje.
Zatímco v letech 2007 až 2015 bylo v Olomouckém kraji každý rok zalesněno v průměru 1404 hektarů pozemků, tak v posledních dvou letech se tempo zalesnění výrazně zvýšilo kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám. "V roce 2016 bylo zalesněno 2375 hektarů pozemků a v roce 2017 dokonce 3250 hektarů," uvedl ČSÚ.
Lesní porosty loni v kraji zabíraly zhruba 177.000 hektarů, z toho na jehličnaté dřeviny připadalo bezmála 120.000 hektarů. Více než polovinu dřevin v lesích tvořil smrk, který je napadán kůrovcem. "Proti roku 2007 se plocha s jehličnatými dřevinami snížila o 6800 hektarů. Plocha s listnatými dřevinami se navýšila o 6800 hektarů," stojí v komentáři ČSÚ.
Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, loni vzrostla o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových.
Na tuzemské těžbě dřeva, která loni obnášela 19,387 milionu metrů krychlových, se Olomoucký kraj podílel zhruba 15 procenty. Vysokou těžbu vykázal ještě Moravskoslezský kraj (2,826 milionu metrů krychlových) a Jihočeský kraj (2,573 milionu metrů krychlových).
Na jehličnaté stromy loni v Olomouckém kraji připadla těžba 2,682 milionu metrů krychlových a na listnaté stromy 187.787 metrů krychlových dřeva. Většina loni vytěženého dřeva v kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v kraji obnášela 2,596 milionu metrů krychlových. Polovinu této těžby tvořily polomy a druhou stromy napadené kůrovcem.
Kůrovcová kalamita v Olomouckém kraji postihla například rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a jeho okolí. Zasaženy jsou také lesy v severní části Olomoucka či na Jesenicku a Šumpersku. Správci lesů proto výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech přemnožil kvůli tomu, že méně prší a je sucho. Dílo zkázy pak dokonaly vichřice, které oslabené stromy polámaly. Správci lesů se kvůli výraznému zvýšení těžby potýkají s poklesem cen dřeva na trhu. Na druhou stranu musí investovat do obnovy lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě