Přihlásit

V Pardubickém kraji loni výrazně vzrostla vynucená těžba dřeva (ČTK)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji v roce 2018 dosáhla 995.229 krychlových metrů. Je to o 211.441 krychlových metrů a 27 procent více než rok předtím. V naprosté většině převládala těžba jehličnatých dřevin, která představovala 92 procent celkového množství, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zásadně se zvýšila takzvaná nahodilá těžba vyvolaná kůrovcovou kalamitou, suchem nebo polomy. Na rozšíření kůrovce se připravuje i Pardubický kraj.
Zatímco v roce 2017 nahodilá těžba v regionu představovala 268.428 krychlových metrů, z čehož 68.800 krychlových metrů způsobilo napadení hmyzem, vloni již dosáhla 800.970 krychlových metrů, tedy téměř trojnásobku. Na kůrovce z toho připadalo 304.995 krychlových metrů, což představuje 38 procent.
Z jehličnatých stromů se vloni kácely hlavně smrky, připadá na ně 87 procent těžby. Asi deset procent činily borovice, zbytek další jehličnaté stromy. Listnáčů se minulý rok vytěžilo 78.146 krychlových metrů, po necelých 20.000 krychlových metrů připadá na duby a buky.
Na východě Čech trpí suchem borové lesy. Podle Lesů České republiky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi odumírá na 600 hektarech asi 13.000 metrů krychlových stromů, tedy zhruba 13.000 souší. V okolí Přelouče je na 640 hektarech po obou březích Labe až 18.000 metrů krychlových souší.
Pardubický kraj nedávno založil kůrovcový kalamitní štáb. "Lze očekávat, že se kůrovec ve větší míře přesune také do našeho kraje. Již dnes je situace velmi vážná na Moravskotřebovsku na Svitavsku a v okolí Nasavrk na Chrudimsku," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Hejtmanství rovněž vyhlásilo nový dotační titul. "Krajské dotace na takzvané oplocenky jsou cílené na nestátní vlastníky lesů. Příjem žádostí je stanoven do konce července, ale již nyní evidujeme velký zájem ze strany vlastníků," uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Kraj také připravuje studii týkající se způsobů obnovení lesních porostů po kalamitách a dotační titul na úpravu vodního režimu v lesích.
V Pardubickém kraji zabírají lesní pozemky 134.744 hektarů, zalesněnost činila asi 29 procent rozlohy regionu. Tři čtvrtiny z toho tvoří jehličnaté lesy. Vlastníků lesů je v kraji asi 25.000.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Lesnictví

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by...

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby