Přihlásit

V přírodní rezervaci Zbytka prosvětlují ochranáři les pro život vzácného hnědáska osikového (ČRo - hradec.cz)

V přírodní rezervaci Zbytka nedaleko Českého Meziříčí začali ochranáři s čištěním lesa. Prořezávají zhruba dva hektary porostu. Cílem je les prosvětlit a připravit pro život vzácného motýla hnědáska osikového. Ten žije v Česku už jen na jediném místě, v Polabí nedaleko Kolína.

Za několik měsíců chtějí ochránci přírody přivézt několik stovek larev hnědáska osikového do přírodní rezervace Zbytka. Proto se teď v lese na okraji Českého Meziříčí sešla téměř dvacítka ochranářů. Mají s sebou sekery, pily i zahradnické nůžky.

Od Davida Čípa z Čekého svazu ochránců přírody dostávají pokyny, které stromy a keře je zapotřebí vykácet.„Většinou začínáme vykácením keřů bezu černého. To je dřevina, která je hodně běžná a současně plná dusíku. A potom se již postupuje strom od stromu a keř od keře. Například jasan a duby tady musíme nechat pro brouky. Také některé další dřeviny, jako jsou hlohy a trnky. Tedy, není to úplně jednoduché."

Hlavním cílem ochranářů je prosvětlit les a připravit ho na život jednoho ze vzácných druhů motýlů. Stromy a keře určené k pokácení se označují barevným sprejem.

Prořezávání lesa je konzultováno také s hajným Rudolfem Kuntou, který má třicetiletou praxi.„Snažím se jim poradit, jak by to mělo vypadat. Co a jak udělat, jaký zásah je zapotřebí, aby tady rostly cílové dřeviny, které tu chtějí ochranáři mít."

„Potřebujeme, aby stromy byly spíš nižší. Ideální jsou od 1,20 metru tak do 15 metrů výšky. S tím, že větve u vyšších stromů mohou být do dvou, maximálně čtyř metrů. To jsou ideální prostory, kam samičky hnědáska osikového umisťují snůšky," vysvětluje amatérský entomolog Miloš Andres.

Ochranáři budou zhruba dva hektary lesa čistit ještě několik týdnů. Stovky larev vzácného hnědáska osikového do rezervace Zbytka navezou v dubnu nebo květnu.

Milan Baják

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby