Přihlásit

V přírodní rezervaci Zbytka prosvětlují ochranáři les pro život vzácného hnědáska osikového (ČRo - hradec.cz)

V přírodní rezervaci Zbytka nedaleko Českého Meziříčí začali ochranáři s čištěním lesa. Prořezávají zhruba dva hektary porostu. Cílem je les prosvětlit a připravit pro život vzácného motýla hnědáska osikového. Ten žije v Česku už jen na jediném místě, v Polabí nedaleko Kolína.

Za několik měsíců chtějí ochránci přírody přivézt několik stovek larev hnědáska osikového do přírodní rezervace Zbytka. Proto se teď v lese na okraji Českého Meziříčí sešla téměř dvacítka ochranářů. Mají s sebou sekery, pily i zahradnické nůžky.

Od Davida Čípa z Čekého svazu ochránců přírody dostávají pokyny, které stromy a keře je zapotřebí vykácet.„Většinou začínáme vykácením keřů bezu černého. To je dřevina, která je hodně běžná a současně plná dusíku. A potom se již postupuje strom od stromu a keř od keře. Například jasan a duby tady musíme nechat pro brouky. Také některé další dřeviny, jako jsou hlohy a trnky. Tedy, není to úplně jednoduché."

Hlavním cílem ochranářů je prosvětlit les a připravit ho na život jednoho ze vzácných druhů motýlů. Stromy a keře určené k pokácení se označují barevným sprejem.

Prořezávání lesa je konzultováno také s hajným Rudolfem Kuntou, který má třicetiletou praxi.„Snažím se jim poradit, jak by to mělo vypadat. Co a jak udělat, jaký zásah je zapotřebí, aby tady rostly cílové dřeviny, které tu chtějí ochranáři mít."

„Potřebujeme, aby stromy byly spíš nižší. Ideální jsou od 1,20 metru tak do 15 metrů výšky. S tím, že větve u vyšších stromů mohou být do dvou, maximálně čtyř metrů. To jsou ideální prostory, kam samičky hnědáska osikového umisťují snůšky," vysvětluje amatérský entomolog Miloš Andres.

Ochranáři budou zhruba dva hektary lesa čistit ještě několik týdnů. Stovky larev vzácného hnědáska osikového do rezervace Zbytka navezou v dubnu nebo květnu.

Milan Baják

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby